שתף קטע נבחר

דני רוזן תבע את ישי: "ברח מאחריות וגרם למוות"

בן זוגה של אהובה תומר ממשיך במאבק האישי שהוא מנהל נגד שר הפנים. הבוקר הגיש תביעה נזיקית נגדו ונגד המדינה, ובה ביקש לפצותו בשלושה מיליון שקלים שיועברו להנצחת זוגתו: "ישי לא מנע משירותי הכבאות להגיע לסף פשיטת רגל"

אחרי ש"פוצץ" את טקס הזיכרון להרוגי אסון הכרמל וגירש בבושת בפנים מהאולם את שר הפנים, אלי ישי, מימש הבוקר (יום א') דני רוזן, בן זוגה של מפקדת משטרת חיפה המנוחה, אהובה תומר, את הבטחתו להמשיך ולהיאבק במי שלפי דו"ח מבקר המדינה, היה האחראי הראשי למחדל הכבאות. הוא העריך את מימדי הנזק שנגרם לו בשלושה מיליון שקלים, שאותם הוא מבקש לתרום להנצחתה של תומר.

 

 

רוזן הגיע הבוקר לבית המשפט המחוזי בחיפה, והגיש תביעה נזיקית נגד המדינה ונגד ישי באופן אישי, שבה הוא דורש פיצוי על מותה של חברתו. "עניינה של תביעה זו הוא בגורמי השלטון ונושאי משרה בו, שנטלו לעצמם את הדרור והפקירו את המדינה ואזרחיה חשופים לאסון אש, שמעולם לא ידעו כמותו", נכתב בדברי המבוא לכתב התביעה. "המדובר בהזנחה פושעת שנמשכה שנים, תוך התעלמות ואטימות זועקת לשמיים של מערכת השלטון מהצרכים הבטיחותיים הבסיסיים של אזרחי מדינת ישראל".

 

אותה התנהלות, לפי כתב התביעה, "היא שהביאה לאסון הכרמל, שבו נשרפו שטחי יער נרחבים ועלו באש אנשים חיים וביניהם בת זוגו של התובע, תת-ניצב אהובה תומר ז"ל, מפקדת משטרת חיפה. היא פעלה ללא חת להצלת חיים, ותוך שהיא מחרפת את נפשה, שוועה לעזרה מבין הלהבות אך כתוצאה בלתי נמנעת ממחדלי הנתבעים, לא עלה להצילה והיא שילמה על כך בחייה".

 

בכתב התביעה פירט רוזן כי הוא "התלבט רבות האם להגיש תביעה זו, הטעונה כל כך בזיכרונות קשים ומרים. לבסוף, חרף הרצון להדחיק ולשכוח את המאורעות והאירועים הטראומתיים, הוחלט להגיש תביעה זו כדי לקרוא היום בקול גדול את אותן קריאות שחובה היה על קברניטי המדינה לשמוע, להפנים ולפעול. לצערנו וכידוע, הם התעלמו מהאותות ואפשרו מצב של 'השיטה פרחה והשוחט שחט'".

 

רוזן אף ציין כי בעצם הגשת התביעה, תקוותו היא "שקריאה זו תזעזע את המערכת כדי למנוע הישנות מקרים ומניעת צירוף חסרי ישע נוספים למעגל ההזנחה, ההשפלה וההתעלמות של המערכת מחובותיה וממחויבויותיה לאזרחיה".

 

לדבריו, בניגוד לטענות המתנגדים למהלכיו, הוא אינו פועל ממניעים פוליטיים. "המערך לא מאחוריי, בטח שלא הליכוד וגם לא ציפי לבני. הפנייה שלי היא כאדם פרטי, שלא יכול לחיות במדינה שאין בה אחריות מיניסטריאלית".


רוזן מגיע לבית המשפט. "התלבט רבות אם לתבוע" (צילום: מורן מעיין)

 

בן זוגה של מפקדת משטרת חיפה שנספתה לא נקב בכתב התביעה בסכום מדויק של פיצוי שהוא דורש, והותיר זאת להכרעתו המלאה של בית המשפט. "תביעה זו עוסקת בטיפול הכושל, הלקוי, הרשלני וחסר האחריות של הנתבעים, שלמעלה מ- 30 שנה התעלמו והתנערו מאחריותם הציבורית לספק את צרכי הביטחון והבטיחות האלמנטריים של אזרחי מדינת ישראל. בפועל, לא רק שלא עשו כן, מעשיהם אף מעידים על בריחתם מנשיאה באחריות".

 

"השר ישי גרם במישרין למותה"

בהתייחסות ישירה לחלקו של שר הפנים בהשתלשלות האירועים שהובילה, לטענתו, לאסון - הוסבר בכתב התביעה כי "השר אלי ישי אחראי כלפי התובע באחריות ישירה בגין מעשיו ומחדליו, וכן בגין מחדליהם של שלוחיו. הוא היה זה שהופקד על ביצוע המלצות הוועדות השונות והוא לא לא מנע את המצב שבו שירותי הכבאות הגיעו לסף פשיטת רגל. כך גרם במישרין למותה של בת זוגו".

 

בסיום כתב התביעה, צירף רוזן הערכה למימדי הנזק שנגרם לו, והדגיש כי אם יוחלט לפסוק לשלם לו פיצויים, אלה יועברו למען הנצחת מפקדת משטרת חיפה המנוחה. "התובע אומד את הנזקים וההפסדים שנגרמו לו כתוצאה ממעשי הנתבעים או ממחדליהם, לרבות בגין קיצור תוחלת החיים של בת זוגו, הכאבה, סבל, הפסדי שכר עתידיים וכן בגין הפגיעה בזכויותיה החוקתיות, ביותר משלושה מיליון שקלים הוא מצהיר בזאת כי כל הכספים שיתקבלו ייתרמו למשטרת ישראל להקמת קרן ע"ש תת-ניצב אהובה תומר ז"ל לסיוע, עזרה וחלוקת מלגות לילדי שוטרי משטרת ישראל. לעצמו, אין התובע מבקש דבר".

 

"טענות ש"ס מצוצות מהאצבע"

לאחר הגשת התביעה התייחס רוזן לטענות שהעלו אנשי ש"ס ביום חמישי האחרון, לפיהן בת זוגו הייתה אחראית לאסון שריפת האוטובוס. "מדובר בהאשמות שווא, שמצוצות מהאצבע ללא כל קשר למציאות",

אמר רוזן, "סתם זריקת פרטים שלא היו ולא נבראו, מתוך רצון לשבש את החקירה". לדבריו, "ברור שכל המטרה שלהם היא רצון לחלץ את אלי ישי מהאחריות שלו. הם גם אמרו שהאסון קרה בגלל שלא שומרים שבת, וגם בגלל שאהובה הייתה שם. זו פשוט סטירת לחי לאינטליגנציה".

 

למרות הקרב האישי שלו מול שר הפנים, אמר רוזן כי ישמח להיפגש עם ישי ועם הרב עובדיה יוסיף כדי להבהיר להם את עמדתו. "הרב עובדיה הוא המנהל העליון של ישי, ואם אלי ישי לא מבין מהי חובתו המוסרית לציבור במדינת ישראל ולציבור בוחריו, אולי צריך לעדכן את הרב עובדיה יוסף", אמר רוזן, "יכול להיות שהרב בכלל לא יודע על ההתנהגות שלו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דני רוזן. ישמח להיפגש עם הרב עובדיה
צילום: מורן מעיין
אלי ישי. "גרם במישרין למותה"
צילום: רויטרס
אהובה תומר. קרן על שמה
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים