שתף קטע נבחר

משמעת סיעתית: קדימה נגד חקירת ארגוני שמאל

ח"כ לבני, שכמו רוב חברי סיעתה לא נכחה בהצבעה בשבוע שעבר, הסבירה: "קדימה לא יכולה להיות פסיבית בתהליך. עלינו לעמוד מול הגל - בכנסת ובאמירה ציבורית". גם ארגוני זכויות האדם תקפו את שר החוץ. ב"בצלם" אמרו כי ליברמן וחבריו גורמים לנזק עצום למדינה

זמן קצר לאחר ששר החוץ אביגדור ליברמן כינה ארגוני שמאל "סייעני טרור" החליטה בצהריים (יום ב') סיעת קדימה להטיל משמעת סיעתית ולהתנגד להצעת ישראל ביתנו להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת מקורות המימון של ארגוני השמאל. ההצעה אושרה במליאת הכנסת בשבוע שעבר בקריאה טרומית ועוררה דיון ציבורי סוער. 

 

 

לדברי יושבת ראש קדימה, ח"כ ציפי לבני, "יש רוח רעה ששוטפת את הארץ" ו"חובתנו לעמוד מול הגל, ולעצור את הרוח הרעה". יושבת ראש האופוזיציה הוסיפה כי "קדימה לא יכולה להיות פסיבית בתהליך, תפקידנו הציבורי הוא לא להיות שותפים לדבר הזה, וכן לעמוד מול הגל - בכנסת ובאמירה ציבורית".

 

יו"ר האופוזיציה האשימה את הממשלה כי היא עוצמת עין ומסכימה בשתיקתה עם ישראל ביתנו. "מי שמעלה את הלהבות על פי רצונה ובציניות רבה זו היא ממשלת נתניהו-ליברמן, בין אם בשתיקה או בין אם בשותפות של חלק מהגורמים בכנסת. הם בוחרים מבחינתם את הנושאים הרגישים ביותר בציבוריות הישראלית".

 

בהצבעה הקודמת תמכו שלושה חברי כנסת מקדימה בהצעה של ישראל ביתנו - עתניאל שנלר, רוברט טיבייב  ויוליה שמאלוב-ברקוביץ. חמישה חברי כנסת אחרים מקדימה, שנכחו בהצבעה התנגדו - נחמן שי, זאב בוים, גדעון עזרא, מאיר שטרית ושלמה מולה. כל יתר חברי הסיעה לא נכחו בהצבעה. נגד ההצעה הצביעו גם שלושה שרים: יצחק הרצוג, שלום שמחון, מיכאל איתן.

 

מלשכתה של לבני נמסר בתגובה: "לבני היתה בפגישה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, שהגיעה לביקור בין יום וחצי בישראל וברשות הפלסטינית. הפגישה נקבעה מראש. הובהר מראש שהיא לא תהיה בדיון. לבני וידאה שעמדת קדימה תהיה ברורה מאוד, כשאמר ח"כ מאיר שטרית מעל הדוכן". עוד נמסר, כי הסיעה דנה היום בהצבעה והם יפעלו נגד אישור החוק של ישראל ביתנו.

 

"אין מה להסתיר"

גם ארגוני השמאל וזכויות האדם תקפו בחריפות את שר החוץ. מרופאים לזכויות אדם נמסר: "בניגוד אלינו, נגד אביגדור ליברמן מתנהלת חקירה משטרתית. אם יש לליברמן - או פוליטיקאים מסוגו - חשדות או תלונה נגדנו, הוא מוזמן להגיש אותה במשטרה. לנו אין מה להסתיר. כל פועלנו, למען חברה הוגנת ושוויונית מתנהל מתוך מסירות של מתנדבים ומתנדבות, רופאים ורופאות שראוי שליברמן ילמד מהם דבר או שניים על הגינות, אנושיות ודמוקרטיה."

 

ד"ר רוחמה מרטון, נשיאת רופאים לזכויות אדם, הוסיפה: "רופאים לזכויות אדם פועלת לשחרר את מדינת ישראל מהשפעות הרסניות כמו זו של אביגדור ליברמן".

 

גם בשלום עכשיו תקפו בחריפות את ליברמן. "הדבר האחרון שאנחנו צריכים זו מחמאה מאיווט ליברמן", אמר מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר. "ליברמן מייבא לארץ שיטות פעולה של המשטר הקומוניסטי מימי ברית המועצות, סתימת פיות והסתה פרועה נגד ארגוני זכויות אדם וחברה".

 

ב"בצלם" אמרו כי ההשתלחות האחרונה של שר החוץ לא תרתיע את הארגון. "ליברמן וחבר מרעיו הם אלה שגורמים לנזק עצום למדינה

 ולמעמדה הבינלאומי במדיניותם, כמו גם בניסיון להשתיק ארגוני זכויות אדם הפועלים באומץ להצלת הדמוקרטיה הישראלית ודמותנו המוסרית".

 

בגוש שלום הציעו לחקור את תנועות הימין: "אם יבוא היום שנשמע שבחים מצד ליברמן נסתכל במראה לראות מה עשינו רע היום. החקירה היא בנוגע לארגונים הגורמים דה-לגיטימציה בעולם. יש תנועות ימין שגורמות בימים אלה דה-לגיטימציה רצינית לישראל בעולם. אותם הוועדה לא חוקרת. שיבדקו מי גורם ליותר דה-לגיטימציה בעולם".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, אטילה שומפלבי ואביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"רוח רעה שוטפת את הארץ". לבני
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים