שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בג"ץ נתן אור ירוק לבולדוזרים בחולות סמר

בית המשפט העליון דחה את הערעור נגד כריית חול בדיונה הנדירה שבערבה הדרומית. המשמעות: הקבלן יוכל בקרוב להתחיל בעבודות. ארגוני סביבה: נמשיך להאבק

גורלם של חולות סמר נחרץ? בית המשפט העליון דחה היום (ד') את הערעור נגד כריית חול בדיונה הנדירה שבערבה הדרומית, מכיוון שחלף זמן רב מאז אישור התוכנית. המשמעות: הקבלן שזכה במכרז לכריית החול, יוכל בקרוב להתחיל בעבודות. עם זאת, ביהמ"ש השאיר לוועדה המחוזית אפשרות למנוע הרס של מרבית השטח ולהכין תוכנית חדשה.

 

 

מנהל מקרקעי ישראל מנסה לקדם מזה זמן כריית חול בסמר לצורך בנייה באזור אילת. גורמים המעורבים בנושא טוענים שאין עתודות חול אחרות באזור, ושינוע חול ממקומות מרוחקים יותר אינו כלכלי, אך ארגוני הסביבה ושמירת הטבע מתנגדים למהלך בתוקף. לדבריהם, מינים של בעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה מקומית ייפגעו כתוצאה מפעולות הכרייה, והנוף והאזור ייהרסו באופן קשה.

 

צילום: רועי טלבי

 

עמותת אדם טבע ודין ותושבי הערבה הגישו לפני כשנה עתירה נגד התוכנית. במהלך ההליך אסר בית המשפט לבצע עבודות כרייה כלשהן במקום עד להחלטתו הסופית. במהלך הדיונים ציין בית המשפט, שלא ניתן להתעלם שלא הוכן כנדרש תסקיר השפעה על הסביבה לצורך אישור תכנית הכרייה, וכי למרות ההוראות באשר להסדרת השטח לאחר הכרייה - לא ניתן יהיה להשיב את המצב לקדמותו לאחר שתתבצע הכרייה. 

 

בנוסף, במהלך הדיונים פנו השופטים אל המדינה והקבלן והציעו להם להגיע לפשרה, שתאפשר להתחיל את עבודות הכרייה באזור כך שהרצף של הדיונה לא ייפגע, אך הקבלן סירב להצעה והמדינה לא הצליחה להגיע עימו להסכם. 

 

עו"ד אסף רוזנבלום מהמחלקה המשפטית של אדם טבע ודין, מסר בתגובה להחלטה: "חולות סמר הם גוש החולות המשמעותי האחרון שנותר בערבה כולה, וכיום נותר מהם רק שליש משטחן המקורי, לאחר שרוב הדיונות נהרסו על ידי כרייה, שפכי תעשייה וחקלאות.

 

"כיום יודעים כל הגורמים המעורבים בנושא כי ישנם מקורות חול חלופיים שניצול שלהם יאפשר למנוע את הפגיעה בחולות סמר. אנו קוראים למנהל מקרקעי ישראל להשלים את הבדיקות שנדרשו ממנו על מנת שהנושא ייבחן מחדש על ידי הוועדה המחוזית בהתבסס על נתונים עדכניים. עדיין לא מאוחר לתקן את טעויות העבר ואדם טבע ודין תמשיך את מאבקה להצלת הדיונה בוועדה המחוזית, שבידה הכוח לשמר את האזור למעננו ולמען הדורות הבאים".

 

דנה כהן, סטודנטית במכון הערבה ללימודי סביבה ופעילה בארגון מגמה ירוקה, אמרה כי "מדובר בהחלטה מאכזבת הפוגעת בזכותו של הציבור ליהנות מהמקום הייחודי. חולות סמר מהווים מערכת אקולוגית ייחודית שיש לשמרה עבור הדורות הבאים ולא לפגוע בה".

 

טל גולדמן, מרכזת ארגון סבב"ע, אמרה כי "למרות החלטת בית המשפט היום, לא תמה העבודה להצלת החולות. אנו נמשיך לפעול לשימור החולות בשיתוף עם תושבי הערבה וארגונים נוספים מהתנועה הסביבתית

 

במנהל מקרקעי ישראל בירכו על ההחלטה ומסרו כי הם מקווים שתשפיע באופן חיובי על מחירי הדיור באיזור אילת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חולות סמר
צילום: רועי טלבי
חולות סמר ערבה דיונה כרייה
צילום: רועי טלבי
מומלצים