שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  בעירייה עישנו, העובד יפוצה ב-25 אלף שקל
  עיריית קריית שמונה לא תלתה שלטים נגד עישון והציבה מאפרות על גבי פחי הזבל לשימוש העובדים המעשנים. ביהמ"ש פסק שתפצה עובד שנפגע מהעישון. "יש להתייחס בחומרה כשעירייה האמורה לאכוף חוק - מפירה אותו"

  בית הדין האזורי לעבודה בנצרת, בראשות השופט חיים ארמון, הורה לעיריית קריית שמונה לשלם לעובד העירייה, אבינעם פיקס, פיצוי של 25 אלף שקל על כך שחבריו לעבודה עישנו לידו במקום עבודתו. הפסיקה התקבלה בהסכמה במסגרת פשרה בין הצדדים.

   

   

  בית הדין קבע כי העירייה עברה על החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, ובעיקר על התיקון לחוק משנת 2007, הקובע כי חשיפה לעישון פוגעת גם במי שאינו מעשן. בהחלטת ביהמ"ש נכתב שבעירייה הוצבו מאפרות, בניגוד לחוק למניעת עישון.  לגבי טענות העירייה שמדובר בפחי אשפה, קבע השופט ארמון כי: "אנו מודעים לטענה שמדובר כביכול בפחים, אך לצורך השלכת אשפה לא היה צורך בחלק העליון של אותם מתקנים, שנראה כמיועד במפורש לבדלי סיגריות".

   

  העובד טען כי העירייה לא הציבה שלטים האוסרים על עישון. השופט הסכים עימו וכתב ש"המשקל שניתן לייחס להכחשה (של העירייה) אינו יכול להיות רב, נוכח העובדה הפשוטה שהנתבעת לא טענה כי הציבה שלטים כאלה, והעובד לא היה מעז להעלות טענה עובדתית שניתן להפריך אותה בקלות רבה אילו היא לא היתה נכונה".

   

  העובד לא יכול להימלט מהעישון

  "החובות המוטלות בחוק למניעת עישון על מחזיק במקום ציבורי שהוא מעביד, מוטלות עליו גם כלפי העובדים המצויים באותו מקום", קבע השופט, "עצם החשיפה לעשן העישון היא בגדר נזק והתובע אף לא היה צריך להוכיח את התוצאות הרפואיות שלה.

   

  "בכל פעם שהתובע נחשף לעישון במקום העבודה, נגרם לו נזק, ושלא כמו במקומות ציבוריים אחרים, הוא אינו יכול להימלט ממנו. הבאנו בחשבון גם את העובדה שהנתבעת, כרשות מקומית, היא זו שאמורה לדאוג לאכיפת החוק למניעת עישון בכל תחומי השיפוט שלה, כך שיש להתייחס בחומרה להפרת חובה זו בתחומי משרדיה שלה עצמה". 

   

  "פסק הדין הזה הוא חלק ממגמה הרווחת בבית הדין לעבודה בשנים האחרונות לאפשר לעובדים סביבת עבודה נקייה ומוגנת", אומרת ל-ynet עורכת הדין דגנית לפידור–זינגר, מומחית לדיני עבודה ממשרד לפידור ושות', "המעסיק אינו יכול עוד להסתפק במתן הוראה האוסרת על העובדים לעשן, אלא צריך לפעול באורך אקטיבי במניעת העישון ולהקפיד לקיים מקום עבודה בטוח ונקי מעשן". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בעירייה עישנו, העובד יפוצה ב-25 אלף שקל"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מאפרה יקרה: תעלה לעירייה 25 אלף שקל
  ראש עיריית קרית שמונה, ניסים מלכה
  צילום: אביהו שפירא
  מוגש מטעם: מוצר השנה
  מומלצים