שתף קטע נבחר

קרבות בתוניס; סוריה וירדן "מתחנפות" לאזרחים

חילופי אש אירעו אמש גם ליד ארמון הנשיאות בבירת תוניסיה. היום אמור ראש הממשלה רנושי להכריז על הרכב הממשלה החדשה, אך המהומות עלולות להימשך אם האופוזיציה לא תבוא על סיפוקה. בינתיים בדמשק אולי למדו את הלקח, ומנסים להיטיב עם העם: סובסידיה לדלק גדלה בשיעור עצום של 72%

יומיים אחרי הדחתו של הנשיא זין אל-עבדין בן-עלי, יריות המשיכו להישמע גם אמש (יום א') בבירת תוניסיה. מקור צבאי סיפר כי כוחות תוניסאיים מיוחדים ניהלו חילופי אש כבדים עם חברים בכוחות הביטחון של הנשיא המודח, וראש הממשלה, מוחמד רנושי, הבטיח כי יכריז על ממשלה חדשה מחר, בניסיון להשיב את הסדר לרחובות. בעולם הערבי ממשיך בינתיים האירוע ההיסטורי לתת את אותותיו, וסוריה הודיעה על הגדלת סובסידיה חשובה לטובת האזרחים.

 

הדחה היסטורית של רודן ערבי - כתבות אחרונות:

 

קרבות פרצו אמש בין השאר סמוך לארמון הנשיאות בפרבר של הבירה תוניס. שני עדי ראייה שמתגוררים בסמוך לארמון סיפרו כי שמעו חילופי אש כבדים. "יש קולות ירי סביב ארמון הנשיאות, ירי כבד ומתמשך", סיפרה אישה אחת, "יש רעש חזק, ואני חושבת שמדובר ביותר מסתם קליעים". העדויות מתוניס עשויות ללמד על החרפה באלימות, אחרי הדיווחים על ירי מכלי רכב חולפים ובריחת אסירים מבתי כלא בשבת, שבמהלכה נהרגו עשרות אסירים.

 

עוד לפני כן דיווחה הטלוויזיה הממלכתית בתוניסיה כי שני קרבות ירי הפרו את הרגיעה היחסית ברחובות: האחד סמוך לבניין הבנק המרכזי, והשני ליד מטה מפלגת האופוזיציה, במרחק של כקילומטר משם. מקורות בצבא ובמשטרה סיפרו כי כוחות הביטחון הרגו שני חמושים שניצבו על גג סמוך לבנק המרכזי, וטנקים התפרסו סביב תוניס וחיילים שמרו על מוסדות ציבור.

 

מחלקת המדינה האמריקנית נתנה אמש אור ירוק לפינוי משפחות נציגי השגרירות בשגרירות בתוניס, והמליצה לכל אזרחיה לעזוב את המדינה. בימים האחרונים נמלטו אלפי תיירים מתוניסה. "המדינה הפכה לעיראק בין לילה", אמרו כמה מהם.

 

חושבים על העתיד, בונים ביצורים ברחוב

ראש הממשלה רנושי הבטיח לפעול במהירות כדי למלא את הוואקום השלטוני, שמשאיר כר נרחב לפעילות בוזזים ושודדים. "מחר נכריז על הרכב הממשלה החדשה, שתפתח דף חדש בהיסטוריה של תוניסיה", הכריז אתמול. ארגוני האופוזיציה

דורשים ערבויות לכך שהבחירות הקרובות לנשיאות יהיו חופשיות, ושיהיה להם די זמן כדי לצאת במסע בחירות. שתי מפלגות אופוזיציה כבר טענו שתאריך היעד שנקבע לקיום בחירות - 60 יום - קרוב מדי.

 

בעוד הדיבורים על עתיד אחר ממשיכים להישמע, תושבי תוניס אינם לוקחים סיכון. חלקם ניצלו אתמול רגעי הפוגה בירי כדי לבנות מחדש מחסומים מאולתרים מעצים ופחי אשפה, על מנת לחסום רחובות ולשמור על רכושם לקראת כניסתו לתוקף - שוב - של העוצר הלילי. פרשנים כבר העריכו כי מהומות נוספות עלולות לפרוץ אם האופוזיציה תחוש שאין לה די ייצוג בממשלה החדשה שתקום.

 

במקביל נמשכים גילויי הבוז לנשיא המודח בן-עלי, גם אחרי עזיבתו את המדינה. אתמול נמסר כי האדם שעמד בראש הכוח האחראי לבטחונו של הנשיא יעמוד לדין בגין הצתת אלימות ואיום על הביטחון הלאומי. בהפגנת עממית נוספת של שנאה למשפחת בן-עלי פשטו אתמול מאות בני אדם על ביתו הריק של אחיינו של הנשיא לשעבר, כייף בן-עלי, ולקחו משם תמונות ורכוש.


זכר להתפרעויות, אתמול בתוניסיה. טנקים סביב הבירה (צילום: AFP)

 

ירדן מורידה מחירים, איסלאמיסטים רוצים הפיכה

במדינות ערב, שם הביעו פעילי אופוזיציה תקווה שהדחת הנשיא בתוניסיה תאפשר גם להם להפיל את הרודנים המקומיים, ממשיכים המשטרים לשמור על דריכות. אתמול דווח כי סוריה - אולי מתוך רצון למנוע תסיסה עממית משלה - הגדילה באופן משמעותי סובסידיה לעובדי ציבור על דלק לחימום. הממשלה בדמשק, בהנהגת מפלגת הבעת' ששולטת במדינה כבר 48 שנה, הגדילה את הסובסידיה בשיעור עצום של 72%.

 

המהומות שהביאו בסופו של דבר להדחתו של בן-עלי בתוניסיה התעוררו בעקבות יוקר המחייה, שיעור האבטלה הגואה והיעדר חופש הביטוי. גם סוריה סובלת משיעור אבטלה גבוה, כשבאופן רשמי מצהירה המדינה של-10% מאזרחיה אין

מקום עבודה, אך גורמים עצמאיים מעריכים שהשיעור גבוה יותר ועומד על עד 25%. אגב, בירדן השכנה הכריזה המדינה על חבילת קיצוצים בשווי 225 מיליון דולר במחירים של כמה סוגי דלק ומצרכים בסיסיים כמו סוכר ואורז.


"התוניסאים - דוגמה לכל עמי ערב". חיילים בבירה (צילום: AFP)

 

בירדן שבו וקראו אתמול איסלאמיסטים להדיח את ההנהגה רבת השנים בראשות המלך עבדאללה השני. כאלף פעילים איסלאמים וכמה פעילי שמאל צעדו מול בניין הפרלמט בעמאן במחאה על העלייה במחירי מוצרים שונים והרפורמות לקידום השוק החופשי, שבהן הם תולים את האשמה להחמרת מצבם של העניים במדינה.

 "התוניסאים שניצבו כאיש אחד כדי להפיל את העריצות ואת האי-צדק הם דוגמה לכל עמי ערב", אמר לקהל שייח חמאם סעיד, ראש הזרוע הירדנית של האחים המוסלמים. ההמונים השיבו לו "אללה אכבר".

 

בתוך כך, נפגש אמש סגן שר החוץ דני אילון, עם השר הבריטי לענייני המזרח התיכון אליסטר ברט, וביקש ממנו להעביר מסר לתוניסיה: "אנו רוצים להעביר מסר שדורש מהם להמשיך ולהבטיח את בטחון הקהילה היהודית בזמן אי הוודאות", אמר סגן שר החוץ.

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההרס. "מחר ייפתח דף חדש בהיסטוריה שלנו"
צילום: AFP
האבטלה עודדה את ההדחה. גם סוריה חוששת
צילום: AFP
מפגינים בירדן
צילום: AP
מומלצים