שתף קטע נבחר

"המדינה לא תעמוד בנזק הכלכלי מרעידת אדמה"

ועדה פרלמנטרית מיוחדת להיערכות כלכלית ליום שאחרי רעידת אדמה גדולה, הציגה היום תחזית עגומה, לפיה הנזק למבנים עלול להגיע ל-50 מיליארד דולר. ח"כ פאינה קירשנבאום: "צריך להיות ברור לכולנו שהמדינה לא תוכל להושיט יד לאזרחים שיאבדו את בתיהם ורכושם"

סגן שר האוצר, יצחק כהן, אמר היום (ג') כי אומדן הנזק המשוער למבנים שייפגעו ברעידת אדמה בעוצמה הצפויה בישראל עלול לנוע בין 25 מיליארד ל-50 מיליארד דולר. "זהו סכום שהמדינה לא תוכל לספוג בתקציב המדינה", אמר כהן לוועדת המשנה לביטוח של ועדת הכספים, כשהציג את התבנית הכללית להיערכות הכלכלית של הממשלה ל"יום שאחרי".

 

 

התבנית גובשה בוועדה בין-משרדית שהוקמה לעניין זה והחליטה על הקמת צוות לתכנון ההיערכות, בראשות החשב הכללי באוצר. הצוות יטפל בהיבטים הפיננסיים של ביטוח נכסי הממשלה, ביטוח אזרחי המדינה ונכסי המגזר העסקי הפרטי.

 

היערכות המדינה התמקדה עד כה בעיקר בהתייחסות המיידית לחיי אדם ובניהול מצב החירום במקרה של רעידת אדמה חזקה.

 

פרופ' יוג'ין קנדל, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה ולחברה השותפה בצוות התכנון, הציג לוועדת המשנה את המתווה הכללי להיערכות הכלכלית, ערב הגשתו לאישור הממשלה, שעל פיו תקבע תכנית העבודה. המתווה קבע את היעדים הראשיים הבאים:

 

  • אומדן הנזקים הישירים והעקיפים למבנים שייפגעו לפי שווי משוערך של הנכסים.
  • בחירת ערוצי הניהול של סיכוני המימון הממשלתיים והקמתם כגון קרן ממשלתית, רכישת ביטוחי משנה או הנפקת "אג'ח קטסטרופה".
  • בדיקת המוכנות של חברות הביטוח להתמודדות לוגיסטית עם נזקי אסון רעידת אדמה בסדרי גודל שונים של אלפי תביעות ועמידת החברות בהלימות הון בקטסטרופה.
  • גיבוש תוכנית סיוע להשגת דיור חלופי (משכנתאות וכו') לנפגעי האסון שנותרו ללא קורת גג.

 

"ישראל נמצאת באזור סיכון גבוה לרעידת אדמה, והשריפה בכרמל שיקפה את הבעיות הכלכליות שיעמדו לפנינו אם חלילה יקרה אסון המוני", סיכמה את הסקירה יו"ר הוועדה ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו). "צריך להיות ברור לכולנו שהמדינה לא תוכל להושיט יד לאזרחים שיאבדו את בתיהם ורכושם בקטסטרופה.

 

"האחריות לנכסי הממשלה מוטלת עליה ונדרשת עבודת מטה מקיפה לביטוח נכסים אלו. אבל האחריות לרכוש הפרטי נמצא בידי כל אחד מאתנו. גם פרויקטים חשובים כמו תמ"א 38 אינם יכולים להחליף את ביטוח הדירה. חיזוק המבנים יכול להציל חיים, אבל ספק אם יבטיח את שלמות המבנים ואת יכולת השרידות שלהם לטווח ארוך".

 

קירשנבאום בירכה את האוצר והמועצה הלאומית לכלכלה על העבודה שעשו, אבל ציינה כי זו רק תחילת הדרך וכי ועדת המשנה תעקוב אחרי עבודת הצוות המשותף ותפוקותיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים