שתף קטע נבחר

אושר מינוי השרים: ח"כים ריססו ממטהרי אוויר

הדיון בשינוי הרכב הממשלה עלה לטונים גבוהים, כשח"כים מקדימה ריססו ממטהרי אוויר במחאה על "הסירחון הפוליטי". הכנסת אישרה מינויי שרי "העצמאות", שהושבעו בזה אחר זה, ווהבה הסביר את הביטוי חאווה: "שחיתות. זו ממשלה מושחתת"

הכנסת אישרה ברוב של 53 תומכים נגד 40 מתנגדים את הודעת הממשלה על מינוי השרים החדשים בממשלה. זמן קצר לפני השבעת השרים החדשים מסיעת "העצמאות" של אהוד ברק, סערה הכנסת כאשר ח"כים מקדימה, בהם יואל חסון, נחמן שי, שלמה מולה, אורית זוארץ, נינו אבסזדה ריססו ממטהרי אוויר ולאחר מכן הם הוצאו מהאולם בהוראה של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין.. 
 
 
בתגובה לכך אמר ריבלין: "זאת בושה וחרפה. אתם חרפה לדמוקרטיה ישראלית. לא אתן לבזות את הכנסת. יהיה לכך מחיר". בליכוד לא התרגשו מהפגנת המחאה של אנשי קדימה במליאת הכנסת. "בשלושת השנים הקרובות קדימה יישארו עם הגימיקים והליכוד יישאר בשלטון. הליכוד יישאר עם תיקים בממשלה וקדימה עם תיקים במשטרה", אמרו בליכוד, "שום ספריי לא יפיג את הריח הרע מתוך הסרחון של תיקי קדימה שנמצאים עמוק במשטרה".
 
זמן קצר אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג בגאווה את השרים החדשים בממשלתו ובישר על הקמת ה"מיניסטריון" לעורף, החליפה את ההתרגשות קבלת פנים סוערת והאשמות קשות מספסלי האופוזיציה, נגדו ונגד שר הביטחון, אהוד ברק. ח"כ מגלי והבה מקדימה הגדיר מעל הדוכן את הדיל הפוליטי "חאווה": "חאווה זו שחיתות. זו ממשלה מושחתת. היעלה על הדעת שממשלה מוכנה לשלם כל כך הרבה תמורת חמישה חברי כנסת? ארבעה קיבלו תפקידי שרים במשרה מלאה".
 

"זה שבוע שחור בתולדות הכנסת", אמר ח"כ מאיר שטרית מקדימה. "אני כבר 30 שנים פה, ועוד לא ראיתי תרגיל מסריח ומלוכלך כל כך. צריך כדורים נגד בחילה. אומרים שאהוד ברח? אז עכשיו הוא ברח פעמיים! ואם הוא חושב שזה כסא ביטחון, אז הוא הפך את זה לכסא מפלט!".

 

שטרית המשיך ותקף בחריפות את הממשלה ואת חבריה, ואמר כי הציבור יעיף בכסא מפלט את ברק "ואת כל החבורה שהצטרפה אליו. אני קורא להם חמישה פוליטיקאים, מתים-מהלכים פוליטית. אז מה, הם יישארו עוד שנה בממשלה. ממש חזון גדול. דומה לבן-גוריון".

 

הוא המשיך לכוון את דבריו לברק ואמר כי "אני ממש מוטרד אם הוא באמת ראוי להיות שר הביטחון של מדינת ישראל. זו טקטיקה קטנה ועסקנית ברמה הנמוכה ביותר. אני מתפלא שראש הממשלה נתן יד למהלך הזה".

 

אחרי שטרית עלה לדוכן יו"ר מרצ, חיים אורון, שהמשיך את הקו החזיתי:

"זו בושה שאף אחד מהשרים הנוגעים בדבר אינו יושב במליאה. אני אדבר על האין הנוכחים. אני רוצה לומר באופן ברור, שאם זה מכלול שיקול הדעת של מי שאמור להיות שר ביטחון, יש לי השגות על שיקוליו באשר לביטחון המדינה. הביטחון לא נמדד בפעולת קומנדו בסיירת. אני מאוד מודאג ולא ישן טוב בלילה".

 

אולי באופן מפתיע, הצביע אורון גם על חצי הכוס המלא בפרשה. "הבלופים נגמרו, המסכות ירדו. בסופו של דבר הציבור ישפוט, ואני מקווה שכלל האפשר מוקדם, כך ייטב".

 

חברתו לסיעה, ח"כ רוחמה אברהם-בלילא, הוסיפה: "הממשלה הזו מקרבת את הגזענות, השנאה, הריב והמדון. השבוע היא הגדילה לעשות כשאימצה גם את הצחנה והסירחון. כששמעתי את שר הביטחון, כמו ילד שמשחק במשחק אש לילה, משווה מעשי החמישייה הסודית למעשי בן-גוריון ושרון, אני מודה שכמו רבים, נדהמתי". היא תקפה את ברק: "מה תגיד לנכדיך? את חייך הציבוריים אתה תסיים כאחד העסקנים הקטנים בממלכת הליליפוט שבראשה אתה עומד".


חצים בדיל של ברק ונתניהו. לבני ושטרית בכנסת (צילום: נועם מושקוביץ)

 

ברוורמן: רוחמה עם הפה הגדול 

ח"כ אורית זוארץ מקדימה בחרה גם כן להטיח האשמות בשר הביטחון. "מי שמכיר את אהוד ברק יודע שברגע שהוא חזר, חזר גם מרוץ הכסאות. זה מה שמעניין אותו, לדאוג לשרידות שלו. לכן הוא נצמד לשורד השני, נתניהו, ומכר את מפלגתו לדעת. אני לא מתחרטת לרגע שעזבתי את מפלגת העבודה והלכתי לקדימה. אהוד ברק, כמו בסלוגן שלך: לא חבר, לא סחבק, לא מנהיג, ג'ובניק".

 

מי שהשתמש גם כן בסיסמת הבחירות של ברק, אך תקף אותו במילים חריפות יותר הוא ח"כ יואל חסון מקדימה. הוא פנה לנתניהו וברק: "אתם מבזים ומביישים את הפוליטיקה הישראלית, וגורמים לציבור הישראלי להקיא ולהיגעל. המעשה הזה היה צעד של אנשים מיואשים אופורטוניסטים. בבחירות האחרונות הייתה לנו סיסמה: 'אהוד ברק: לא סחבק - מנהיג'. אני יכול להגיד דבר אחד על אהוד ברק: מנהיג הוא בוודאי לא. גם לא סחבק. אהוד ברק הוא סחבה".

 

חברו למפלגה, ח"כ נחמן שי לעג לברק ואנשי סיעתו החדשה ולראש הממשלה נתניהו שהיה מעורב במהלך: "אריאלה ממפעל הפיס צלצלה הערב לחמשת פורשי העבודה והודיעה להם כי זכו בפיס. כל החמישה מקבלים פרסים יקרי ערך, מיניסטריונים, ועדות ובעיקר כיסא, ורק לנתניהו לא צלצלה. גם אריאלה יודעת כי סוף הקדנציה שלו החלה היום".

 

השר לשעבר אבישי ברוורמן, שנאלץ להתפטר מהממשלה בעקבות פירוק מפלגת העבודה על-ידי אהוד ברק, צעק מעל הדוכן על חברי הכנסת מקדימה שהפריעו לו: "תיכף אני אענה לך רוחמה עם הפה הגדול". אחר כך פונה לח"כ אפלל: "אל יתהלל חוגר אפללו כמפתח".


פורסם לראשונה 19/01/2011 16:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ חסון. "סירחון פוליטי"
צילום: נועם מושקוביץ
ברק מת פוליטי. שטרית תוקף
צילום: נועם מושקוביץ
אהוד ברק. "לא סחבק, ג'ובניק"
צילום: AP
יש מיניסטריון. נתניהו
צילום: רויטרס
צחנה וסירחון. ח"כ אברהם
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים