שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

טירקל על הכשל המודיעיני: ידעו רק ברגע האחרון

ערב ההשתלטות על המרמרה, בשעה 22:45, התקבל לראשונה מידע מודיעיני כי התרבו ההתבטאויות אודות כוונת הפעילים על הספינה הטורקית להתנגד בכוח. ידיעות קודמות על ה-IHH רמזו על הכיוון, אך לא זכו כנראה להתייחסות של ממש

רק כמה שעות לפני שחיילי השייטת השתלטו על ה"מרמרה", התקבל לראשונה מידע מודיעיני לפיו עשרות פעילים שעל הספינה מתכוונים להתנגד בכוח פיזי להשתלטות. כך נקבע בדו"ח ועדת טירקל לבדיקת המשט לעזה, שהתפרסם בצהריים (יום א'). על אף שמשתתפי המשט הדגישו שאין בכוונתם להשתמש בכלי נשק חמים או קרים, הם הזהירו מפני תגובות ספונטניות להפעלת כוח נגדם והצהירו "שיהיה קשה" ללוחמי חיל הים להיכנס לאונייה.

 

 

עוד עולה מהוד"ח כי בחודש מרס אשתקד החל מודיעין חיל הים לפרסם בצה"ל לקטים ומבזקי מודיעין ביחס למשט אפשרי. כבר אז התברר שארגון ה-IHH, שפעילותו בארץ נאסרה, מעורב במשט. כמה ימים לפני שהמרמרה

 יצאה להפלגה לחופי הרצועה, אמר ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, כי כל צעד שיינקט כדי לחסום את המשט לעזה יגרור תגובה.

 

יומיים לפני ההשתלטות הגיע מידע לפיו יו"ר ה-IHH, בולנט ילדרים, השוהה על המרמרה, אמר כי אין ברשות משתתפי המשט אמצעי לחימה, אך הוסיף שבכוונתם להתנגד בכוח להשתלטות על הספינה. בנוסף התקבל מידע כי מארגני המשט ציינו שעל האוניה מצויים צוללנים במטרה לאתר פגיעה באוניה.

 

כמה שעות לפני ההשתלטות על הספינה הופץ לקט מודיעיני, במסגרתו צוין כי אוניית המשט החלו לנוע לכיוון רצועת עזה. כמו כן צוין כי פעילים באחת הספינות שנלוו למרמרה - מתכוונים לכבול עצמם בשלשלאות ולפתוח בשביתת רעב.

 

ביום שלפני ההשתלטות, בשעה 22:45, התקבל מידע מודיעיני על-ידי חיל הים, כי בשעות האחרונות התרבו התבטאויות אודות כוונה להתנגד בכוח פיזי להשתלטות.

 

חברי הוועדה מצאו, כי חטיבת המחקר באגף המודיעין הפיצה גם היא מספר מסמכים, ואולם הפצות אלה היו דלות באופן יחסי והמידע שהופץ בהן לא שינה את תמונת המודיעין. חומרים נוספים שהם בבחינת מודיעין גלוי פורסמו על-ידי המרכז למודיען וטרור של מרכז למורשת המודיעין כבר מחודש ינואר.

 

קשר הטרור

במסמך שפרסם המל"ם בינואר אשתקד עולה כי פעיל חמאס בבריטניה, שהוביל את המערכה לשבירת המצור על עזה, היה קשור ל-IHH הטורקי. אותו פעיל אמר: "אנחנו רוצים שהעימות יהיה ישירות עם האויב הציוני". במסמך שהתקבל שלושה חודשים מאוחר יותר צוינה האפשרות כי מארגני המשט לוקחים בחשבון תסריט אפשרי של עימותים עם חיל הים הישראלי, וכי בכוונתם "לעורר פרובוקציה" מול ישראל.

 

בחודש מאי, כמה ימים לפני המשט, הופץ מסמך המראה את קשריו של ה-IHH עם גורמים איסלמיים קיצוניים, לרבות חמאס וגורמי ג'יהאד בעולם.

 הדו"ח עמד על כך שה-IHH הוא ארגון בעל אוריינטציה איסלאמית רדיקלית המקיים קשרים עם ארגון החמאס, בין היתר, במסגרת חברותו של הארגון בקואליציית הצדקה וכן בסיוע למערכת התעמולה של החמאס בטורקיה.

 

יום לפני ההשתלטות, פורסם מסמך בו צוטט ילדרים, כי הצעיר בנוסעי המרמרה הוא בן שנה והמבוגרים בני 80 וכי למרות שהתנגדותם לא תהיה אלימה, הם יאפשרו לחיילים ישראלים לעלות על האוניה. עוד צוין במסמך כי מארגני המשט הביעו את רצונם שהעימות עם חיל הים יתקיים לאור יום, על-מנת שאמצעי התקשורת יוכלות לתעד אותו וכדי ליצור תהודה בתקשורת הבינלאומית.

 

גם המוסד היה מעורב והוא נתבקש על-ידי מודיעין חיל הים להעביר לרשותו מידע, שאכן הועבר. אבל בסופו של דבר, איש לא ציפה לתגובה אלימה שתכלול שימוש בנשק חם. "מעיון בעדויות החיילים עולה בבירור כי גם ככל שהאפשרות לעימות

אלים, ברמה כזו או אחרת, נצפתה על-ידי גורמי התכנון, אפשרות זו לא חלחלה במסגרת תהליך התכנון אל הרמה הטקטית. החיילים ציינו, כמעט פה אחד, כי ציפו לרמות נמוכות של אלימות, שאולי יהיו כרוכות במספר דחיפות ובמגע פיזי מוגבל. כתוצאה מכך, הופתעו החיילים כשמצאו את עצמם בסיטואציה של 'קרב', על פי הגדרתם".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההשתלטות על המרמרה
צילום: דובר צה"ל
השופט בדימוס טירקל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים