שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דרישה לעצור מינוי נווה: "חשד לפשעי מלחמה"

  אנשי שמאל, שעתרו לבג"ץ נגד מינויו של האלוף לסגן הרטמכ"ל - על רקע תחקירים בנושא אישור חיסול מחבלים - דורשים להוציא צו ביניים נגד מינויו לרמטכ"ל זמני

  זה התפקיד או האנשים שמושכים את האש? אמש (יום ג') הכריז שר הביטחון אהוד ברק על מינויו של האלוף יאיר נווה לרמטכ"ל הזמני של צה"ל, בעקבות ביטול מינוי האלוף יואב גלנט. אולם, יש כבר מי שפועל נגד המינוי.

   

   

  בימים אלה דן בג"ץ בעתירה שהגישו אנשי שמאל לפני כחודשיים נגד מינוי של האלוף נווה לתפקיד סגן הרמטכ"ל. העותרים, בהם שולמית אלוני, המשורר נתן זך, הצלם אלכס ליבק ותנועת "יש גבול", טוענים כי תחקירים שפורסמו בעבר והתבססו על ממצאי מסמכים צבאיים העלו כי בין השנים 2007-2005 נווה ובכירים אחרים במטכ"ל אישרו לכאורה התנקשויות וחיסולים של מבוקשים שניתן היה לעצור והריגתם גבתה את חייהם של חפים מפשע.

   

  הם גרסו כי המעשים המתוארים התרחשו "בסתירה חריפה לעקרונות שנקבעו בבג"ץ, ובניגוד מוחלט להוראות הדין הבינלאומי והדין הפנימי במשפט הישראלי".

   

  בעקבות זאת, מתכוונים אנשי השמאל ותנועת "יש גבול" להגיש מחר לבית המשפט העליון בקשה לצו ביניים נגד מינויו הצפוי של האלוף נווה לתפקיד הרמטכ"ל הזמני של צה"ל. "אין ספק שחשד לפשעי מלחמה צריך להספיק כדי למנוע את מינויו של האיש לרמטכ"ל", אמרו נציגי אנשי השמאל, עורכי הדין יפתח כהן ועומר שץ שהגישו את העתירה.  

   

  העתירה מבוססת, בין היתר, על כתבתו של העיתונאי אורי בלאו מנובמבר 2008 שעסקה בחיסולים של פלסטינים בשטחי הגדה. בכתבה פורסמו מסמכים שהדליפה ענת קם מהם עולה לכאורה שצה"ל התעלם מהחלטות בג"ץ בנוגע לחיסולים.

   

  "עזוב אותי מבג"ץ"

  לגבי נווה, שאז שימש כאלוף פיקוד מרכז, נטען בכתבה שהורה על חיסולי מבוקשים, בזמן שגם היה לעצור אותם. האלוף התראיין לאותה כתבה ובתגובה לדברים, בין השאר, אמר: "עזוב אותי מבג"ץ".


  נווה עם אשכנזי. "עזוב אותי מבג"ץ" (צילום: גיל יוחנן)

   

  שלשום התקיים דיון בעתירה, בו עלתה אפשרות שנווה יגיש תצהיר בקשר להתנהלותו סביב אותם חיסולים וכן להתבטאות שלו ביחס לבג"ץ. לאור זאת, מוקדם יותר אתמול, שלח האלוף נווה מכתב לבית המשפט, שבו הבהיר: "הדברים שצוטטו מפי, לפיהם כביכול אני מזלזל בבית המשפט העליון ובפסיקותיו, רחוקים מהאמת

  ולמעשה הוצאו מהקשרם".

   

  במכתב, נווה לא מכחיש את דבריו, אך הוא מסביר שהם הוצגו באופן שמשתמע מהם זלזול בבית המשפט העליון ובפסיקותיו. "קריאה שכזו שגויה, פסולה ומקוממת, היא מסלפת את כוונתי ומוציאה דברים מהקשרם. כאזרח וכחייל במדינת ישראל, אני רוחש כבוד לבית המשפט העליון, לשופטיו ולפסיקותיו", כתב הקצין הבכיר. "כמפקד בצה"ל, קביעותיו של בית המשפט העליון הן בעיניי דבר שאין מערערים אחריו. כך נהגתי אז כמפקד פיקוד המרכז וכך אני נוהג כיום".

   

  עוד מבהיר נווה במכתב כי ההחלטות שקיבל מבוססות על הנחיות שגיבשו גורמים רלוונטיים בצה"ל ומשקפות את קביעות בג"ץ בסוגיית חיסולים ממוקדים. "מכל מקום, אין ולא היה בכוונתי להביע כל סוג של זלזול בבית המשפט העליון או התעלמות מקביעותיו ואם השתמע כך, הרי שאני מצר על כך". למרות המכתב, העותרים דורשים שנווה יגיש גם תצהיר בנושא.

  פורסם לראשונה 01/02/2011 23:30

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האלוף נווה. "לא התכוונתי לזלזל בביהמ"ש העליון"
  צילום: באדיבות דובר צה"ל
  שולמית אלוני. "נווה פעל בניגוד להוראת בג"ץ"
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים