שתף קטע נבחר

השמאל הלאומי נגד ברוך מרזל, עכשיו בפייסבוק

אחרי שפעילי ברוך מרזל סגרו דפים של השמאל הלאומי, פעילי השמאל הלאומי לכלכו אמש (ד') את הדפים של פעילי ברוך מרזל. פעילי שמאל ופעילי ימין נלחמים על השליטה בפייסבוק - סקירת קרבות לא עקובים מדם

<< ENVY 17: סטארגייט HP1, בתלת ממד

 

לפני עשר שנים, אם הייתם פונים לפעיל פוליטי אקראי ושואלים במה מתמקדת הפעילות שלו, סביר להניח שהייתם שומעים על הפגנות. היום, אם תשאלו פעיל פוליטי ממוצע איפה הוא משקיע את רוב השעות שלו, התשובה תהיה מיילים במקרה הטוב, ופייסבוק במקרה הסטנדרטי. אף אחד לא יודע מה האפקטיביות של מלחמה בזירת האינטרנט, אבל כולם משקיעים בזירה הזו המון מאמץ, וכיום יותר נפוץ לראות ויכוח בתגובה לסטטוס אקראי (שלרוב לא מגיע לשום מקום) מאשר דיון רציני בעולם האמיתי.

 

בואו להגיב בעמוד הפייסבוק של ynet

 

בדרך כלל, שני הצדדים יודעים לשחק נקי – הויכוחים מתלהטים, אבל אף אחד לא יוצא מגדרו כדי לפגוע בצד השני. השבוע, הסתבר שהמלחמות הפוליטיות באינטרנט עלו שלב, ופעילים מכמה תנועות החלו לתקוף זה את זה בצורה קצת יותר מלוכלכת מהרגיל.

 

 


 

בתחילת השבוע, התברר כי מעריצי "ברוך מרזל-העמוד הרישמי" התארגנו יחדיו כדי להוריד מפייסבוק פרופילים של תנועות פוליטיות שלא פתחו לעצמן דף מסודר. למי שלא מעודכן, לתנועות ולגופים אסור לפתוח פרופילים (שמיועדים לבני אדם אמיתיים) בפייסבוק, ולכן, ניתן בקלות להוביל לסגירה של פרופילים כאלה באמצעות דיווח. ברוך מרזל אמר על כך, "ארגוני השמאל פעלו בצורה לא חוקית וסגרו שני אתרים של אנשים שלנו. החלטנו ללמד אותם לקח באופן חוקי, ודיווחנו על הפרת התקנון של פייסבוק מצדם." התוצאה של פעולה זו הייתה סגירה של מספר פרופילים של תנועות שמאל רדיקליות יותר ופחות, מה שתומכי מרזל תפסו כניצחון גדול.

 

אמש, החליטו בתנועה מהצד השני של המפה, השמאל הלאומי (גילוי נאות: הכותב חבר בתנועה), להחזיר מלחמה. כתגובה על סגירת הפרופילים של ארגוני השמאל, כמה מחברי התנועה פתחו הערב כמה פרופילים מזויפים כל אחד, עם שמות שאמורים לשמח את תומכי מרזל בסגנון "כהנא גזען" ו"ציונים לא מתנחלים", וערכו ביקורי פתע לעמוד של ברוך מרזל וחבריו. תמונות הפרופיל של הפרופילים המזויפים היו אותיות שונות על רקע דגל ישראל, וכשכתבו הפעילים על הקיר של מרזל, תמונות הפרופיל שלהם יצרו את הכתובת "השמאל הלאומי ינצח".

 

מתקפת הנגד במלחמה תוכננה לשעה 22:00 אתמול בערב, אך נאלצה להתעכב עד לשעות הקטנות של הלילה בגלל תקלות טכניות. במהלך הערב, תומכי מרזל גם הספיקו לשים לב לשינויי תמונת הפרופיל של כמה מהפרופילים, אבל ככל הנראה לא הבינו במה מדובר עד הרגע האחרון. לאחר מכן, הסתבר שפילטר הספאם של פייסבוק נועד למנוע בדיוק מצבים כאלה, ולאחר כמה שעות של ניסוי כלים במספר עמודים, גילו פעילי השמאל הלאומי שהם צריכים להשתמש בתוכנה מיוחדת כדי לעקוף את הפילטר. תומכי מרזל מסרו בתגובה, "הם מנסים להחזיר מלחמה בדרכים הזולות ביותר שאפשר רק לדמיין, כמו הצפת העמוד הזה בדברי הסתה מתלהמים וחסרי תוכן".

 


 

בסך הכל, שני הארגונים השקיעו כמה עשרות שעות אדם בתכנון וביצוע המתקפות האלה. פעילי שתי התנועות מגדירים את חשיבות הזירה האינטרנטית בצורה שונה. ברוך מרזל מסביר כי "באופן יחסי לשמאל אנחנו מאד מוגבלים בתקשורת הכללית, אבל במדיה של האינטרנט, שהיא המדיה הכי דמוקרטית, אנחנו חזקים יותר באופן טבעי". יורי רונן, רכז האינטרנט של השמאל הלאומי, אומר מצדו ש"אנחנו לא מחפשים ליצור מלחמה בפייסבוק – אנחנו מתכננים לנצח במגרש האמיתי אבל מדי פעם צריך גם להשיב אש".

 

יורי מספר שלדעתו, המתקפה של תומכי מרזל קצת יצאה מגבולות הסביר. "ברוב עמודי הפייסבוק של ארגוני הימין יש מדיניות דיונים סבירה, ונראה לי שכולם הבינו שהכוח של הפעילות בפייסבוק הוא בדיון חופשי. גם אנחנו מזמינים את כולם לבוא ולהתווכח על הקיר שלנו, כי ככל שיבואו יותר ימנים להתווכח יגיעו יותר שמאלנים כדי לענות להם. אבל כבר קרה לי, בכמה עמודים, שברגע ששאלתי שאלות קשות חסמו אותי, וזה מביס את המטרה של המדיה הזו."

 

סיפורים כמו זה מצליחים להבהיר הרבה דברים על סיפור אחר שהיה בכותרות לאחרונה – המהומות במצרים. נראה שכיום, הפעילים הפוליטיים מכל קצוות הקשת נאלצים (או בוחרים) לבלות זמן רב במלחמות הפייסבוק שלהם – בהתקפה, במגננה, או בהתקפת נגד. מצד אחד, זה יכול להסביר למה אנשים לא יוצאים לרחובות לפני שסוגרים להם את האינטרנט, כפי שאכן קרה במצרים – אחרי הכל, קל הרבה יותר ללחוץ לייק ולכתוב שטויות בתגובה לסטטוס מאשר לצאת לרחוב ולעמוד במשך שעות בקור, תוך כדי צעקות. מצד שני, עדיפים פיגועי פייסבוק שבהם הנפגעים הם פרופילים שנחסמים, מאשר פיגועים אמיתיים שבהם הנפגעים הם בני אדם אמיתיים. בינתיים, אני מזמין ארגונים משני הצדדים להתעלות זה על זה בשלב הבא במלחמה – כל עוד הם זוכרים לשחק יפה – כי, לכל הפחות, זה משעשע את כולנו.

 

המולטיספירה: רבנים חרדים וכוכבות פורנו נגד פייסבוק >>

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברוך מרזל, תעשה לי לייק
צילום: דודי ועקנין
מומלצים