שתף קטע נבחר

מהומה בבית הכנסת: השוטרים הפכו לגבאים

רוחות סוערות בערד: המאבק בין חסידות גור לחב"ד על השליטה בבית הכנסת המרכזי, הגיע השבת לשיא חדש. את המהומה על דוכן קריאת התורה הצליחו להרגיע רק שוטר בדואי ושוטרת שהוזעקו למקום. מצלמת האבטחה קלטה את המראות

בית הכנסת הגדול בערד ראה בחודשים האחרונים כמעט הכל במאבק השליטה המתקיים בו בין חב"ד לחסידי גור, אבל אישה ובדואי המנסים להפריד בין הניצים – זה עוד לא היה שם.

 

 

בשבת האחרונה זה קרה בעיצומה של קריאת התורה, כאשר השניים (שמקומם הטבעי איננו בעזרת הגברים של בית כנסת חרדי), נאלצו למלא למעשה את תפקידו של הגבאי.

 

צילום: באדיבות אתר

 

בתמונות שנלכדו מתוך סרטון מצלמת האבטחה ופורסמו באתר "כיכר השבת", נראים השוטרת והשוטר, כשהם מנסים לאכוף את הסדר והשקט, במטרה לאפשר את המשך התפילה.

 

עימותים, התנגשויות, אלימות

המאבק בין הצדדים החל לפני כשנה וחצי, עם פטירתו של רב העיר, בן-ציון ליפסקר, בעצמו חסיד חב"ד. בתמיכת חלקים בקהילה החרדית בעיר הפך חתנו, הרב יעקב מנדלסון, לממלא מקומו - בתקווה להתמנות בהמשך לתפקיד הרב המקומי באופן רשמי וקבוע.

 

בינתיים הפך מנדלסון לרב בפועל של בית הכנסת המרכזי, למורת רוחה של קהילת גור בעיר, המבקשת שליטה במקום. בחודשים שלאחר פטירת הרב ליפסקר התעוררו, מידי פעם, עימותים בין הצדדים, שחלקם אף גלשו לאלימות פיזית, אם כי בתקופה האחרונה נרשמה רגיעה.

 

אך בשבת האחרונה אירעה התנגשות נוספת, שהוכיחה כי מתחת לפני השטח מתרחשת בעירה. לטענת אנשי חב"ד, דרשת ליל שבת של הרב מנדלסון הופרעה כמה פעמים על ידי קבוצה מחסידי גור, והוא נאלץ להפסיקה עד שיושג השקט. גם בשאר התפילות בלטו המפריעים בדיבורים ובהרמות קול, וכך גם בדרשה שנשא הרב לפני קריאת התורה בשבת בבוקר.

 

לשיאה הגיעה ההתפרעות כאשר כובד הרב בעלייה לתורה, ויחד איתו התייצב גם אחד ממתנגדיו, וסירב להתפנות. הגבאים סירבו להמשיך את קריאת הפרשה עד שהאיש יחזור למקומו, ובמקום התפתחה מהומה. שוטר ושוטרת שעברו בסמוך נכנסו לבית הכנסת כדי להשליט בו סדר, נעמדו על הבימה המרכזית, ולבסוף הצליחו במה שנכשלו בו הגבאים הקבועים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנסים להפריד בין הנצים
באדיבות אתר "כיכר השבת"
מומלצים