שתף קטע נבחר

השגריר לשעבר: הצבא ישלוט שנים, ישראל בבעיה

צבי מזאל, השגריר לשעבר בקהיר, מסביר שטנטאווי הפך לנשיא בפועל, הפרלמנט יפורק ויעברו שנתיים- שלוש עד למסגרת חדשה. הוא נחרד מעתיד האזור אחרי נפילתו ההיסטורית של מובארק: "ישראל מול מצב עוין, מי יודע איפה עוד יהיו הפיכות"

מי שהיה במשך שנים הנציג הישראלי הבכיר בקהיר, רואה שחורות ביום הדרמטי שהרעיד את המזרח התיכון. "זהו, נגמר. מצרים כבר לא מעצמה", אמר הערב (יום ו') ל-ynet צבי מזאל, שגריר ישראל לשעבר, אחרי ההודעה על התפטרותו הסופית של הנשיא חוסני מובארק. "מצרים איבדה לחלוטין את מעמדה באיזור, כאשר טורקיה ואיראן עולות. זה עולם אחר". לנו, במיוחד, יש סיבות רבות לדאגה: "מבחינה אסטרטגית ישראל נשארת עכשיו מול מצב עוין. גמרנו, אין מי שיוביל את המדינות הפרגמטיות המתונות".

 

היסטוריה במצרים - העדכונים האחרונים ב-ynet:

כל ההתפתחויות - גם בעמוד הפייסבוק של ynet

 

מזאל הסביר כי ייתכן ויעבור זמן רב עד שתקום ממשלה חדשה במצרים. "המסגרת השלטונית המוכרת מזה 30 שנה התפרקה, ועד שיקום משטר חדש יעברו שנה-שנתיים-שלוש. השלב הבא הוא פירוק הפרלמנט, שכן העם לא יסכים לפרלמנט המבוסס על רמאויות, והליכה לבחירות חדשות. כמובן שבבחירות האלה גם האופוזיציה תרצה להתמודד, והם יבקשו תקופה ארוכה על מנת שיכירו אותם. גם האחים המוסלמים, כמובן, ייכנסו לפעולה".


חגיגות בכיכר א-תחריר. אין מסגרת שלטונית מוכרת (צילום רויטרס)

 

הוא סיפר על המשמעות של שלטון צבאי, אשר צפוי לדעתו להיות מנת חלקה של מצרים בשנים הבאות. "זהו עולם חדש לגמרי, ועולם בלתי ידוע. הצבא אחראי על מנגנוני השיפוט, והמשפטי החוקתי הצבאי שונה לגמרי ממשטר אזרחי. הגנרל טנטאווי מונה ליו"ר המועצה העליונה של הצבא, מה שאומר שבפועל הוא נשיא המדינה הזמני. מדובר באיש מוכר וידוע, שלא חשב להתמודד לתפקיד. בכל מקרה, אין יותר מסגרת שלטונית מוכרת לגיטימית במצרים".

 

לדברי השגריר לשעבר, קשה להעריך בשעה זו מה יהיה גורל היחסים עם מצרים בשנים הבאות. "הוא (טנטאווי) בסדר, אבל המצב האסטרטגי הוא כזה בו פועלים כוחות שלא מוכרים לנו. הצבא ודאי ישמור על הסכם השלום, אבל יהיו התפתחויות שאנו לא מסוגלים להעריך ברגע זה". הוא סיפר כי לאחים המוסלמים אין דריסת רגל במציאות החדשה: "בשלב זה הצבא הוא אנטי אחים מוסלמים, הם עשו פילטר על מנת להכיל כמה שפחות, והוא לא ייתן להם לעלות".

 

מזאל מאמין שמצרים היא רק חוליה במפולת אבני דומינו. "עשויות להיות עכשיו סדרה של מהפכות באיזור. נפילת מובארק מהווה רוח גבית מדהימה למהפכנים, מתימן ועד אלג'יריה. השאלה היא אם אפשר יהיה בכלל לנהל מזרח תיכון כזה. מה יהיה אם תהיינה מהפכות בירדן, מרוקו או סעודיה? רק אלוהים יודע מי ייקח את השלטון". בתוך כל ההמולה, מעריך מזאל שמצבה האסטרטגי של ישראל הורע משמעותית. "כל עוד מובארק היה, לא היה ריק ביחסים עם האיזור. עכשיו יש לנו בעיות גדולות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזאל. עולם בלתי ידוע
מובארק. זהו, נגמר
צילום: AP
ברק עם טנטאווי. הוא בסדר, אבל
צילום: רויטרס
מומלצים