שתף קטע נבחר

צילום: AP

מובארק נעלם, ואיפה הכסף? "הסתיר נכסים"

אחרי הדחת נשיאם המיליארדר, במצרים מקווים להעמידו לדין ולשים יד על נכסים שלטענתם גנב מהמדינה. אלא שלפי מקורות במערב, מובארק העביר כספים לחשבונות נעלמים ימים לפני נפילת משטרו, וכעת הוא אולי בכלל בדרך למדינת מקלט

איפה מובארק? גם אמש (שבת) איש לא ידע עדיין לומר בוודאות היכן נמצא נשיא מצרים המודח, חוסני מובארק. ביום שישי בערב דווח אמנם כי הוא הוטס לשארם א-שייח, אך דיווחים שהגיעו אתמול מהעיר שבחצי האי סיני הטילו ספק בכך. בינתיים מנסים במצרים - וגם בעולם - למפות את נכסיו של האיש השווה מיליארדים, אולי גם כדי להעמיד אותו לדין בגין שחיתות.

 

 

ה"דיילי טלגרף" והאתר "דיילי ביסט" דיווחו אמש כי לפי גורמי מודיעין, מובארק הבין היטב ב-18 ימי המהומות במצרים שקץ משטרו קרב, ודאג להעביר נכסים השייכים לו לחשבונות בנק מעבר לים, שלחוקרים יהיה קשה יותר להתחקות אחריהם. "אנחנו מודעים לשיחות דחופות שקיימה משפחת מובארק בנוגע לשאלה כיצד לשמור על נכסיה", אמר מקור מודיעיני לשני העיתונים, "ואנחנו חושבים שהיועצים הכלכליים של בני המשפחה העבירו חלק מהכסף. אם היה למובארק כסף ממשי בציריך, הוא איננו שם עוד".

 

צילום: AP

 

אף שאיש אינו יודע כמה שווה בדיוק הונו של מובארק, לכל ברור שמדובר במיליארדר. ההערכה הרווחת היא כי נכסיו שווים כמה מיליארדים בודדים של דולרים, אך יש גם שמפליגים וטוענים כי ההון המדובר עשוי להגיע ל-70 מיליארד דולר. מובארק מחזיק בנכסים - כולל נכסי נדל"ן - לחוף הים האדום, בלונדון, בפריז, בניו-יורק ובבוורלי הילס. גם בניו, גמאל ועלא, נחשבים עשירים למדי.

 

מצרים שאחרי ההפיכה - כל העדכונים האחרונים ב-ynet:

 

שעות אחרי שעומר סולימאן הכריז על התפטרות מובארק, הודיעה שוויץ כי החליטה להקפיא את כל הנכסים של הנשיא המודח שנמצאים בבנקים בתחומיה. לפי ה"טלגרף", על בריטניה מופעל לחץ לנקוט מהלך דומה. העיתון ציין כי ייתכן שמובארק רצה להעביר את נכסיו למדינות המפרץ, מדינות שכבר השקיע בהן בעבר, ושעם שליטי כמה מהן הוא מיודד.

 

איפה חוסני? גרמניה, דובאי – ואולי סעודיה?

גם אחרי שהמפגינים במצרים השיגו את מטרתם העיקרית - הדחת מובארק, נשמעו אתמול קולות של מי שאינם מרוצים, ומבקשים כעת לדאוג למצות עמו את הדין בגין שחיתות. בשבוע שעבר כבר פנו עורכי דין בארץ הנילוס לתובע הכללי בדרישה להביא את מובארק למשפט. במצרים טוענים כי במהלך 30 שנות שלטונו של מובארק, גנבו הוא ובני משפחתו נכסים השייכים למדינה.


חוגגים את עזיבת מובארק. "גנב מכספי המדינה" (צילום: רויטרס)

 

לא פחות מהשאלה היכן שמור כעת כספו של הנשיא מובארק, מעסיקה את המצרים ואת העולם השאלה היכן נמצא הוא עצמו. כתב רשת החדשות הבריטית "סקיי ניוז" דיווח אמש כי בניגוד לדיווחים שמובארק הובא לשארם א-שייח, שם הוא מחזיק בבית בבעלותו, לא נראתה בעיר שום תכונה מיוחדת של כוחות הביטחון, כשבדרך כלל כשמובארק מבקר בה - כלי רכב צבאיים מציפים אותה. "כשהלכנו אל הווילה שלו, הייתה שם רק עמדת בידוק אחת, שאוישה על-ידי כמה שוטרים במדים, אבל בעיקר על-ידי שוטרים ללא מדים", דיווח כתב הרשת.

 

מקורות מצריים אמרו שלשום ל"סקיי" כי מובארק דווקא נמצא בשארם א-שייח, וכי הוא אמר שאין לו כוונה לעזוב את מצרים. אתמול נפוצו אפילו דיווחים שמהימנותם אינה ברורה, כאילו מובארק נתון במעצר בית שם.

אלא שאמש דיווחה הרשת כי גורמים במצרים סיפרו ששר החוץ של איחוד האמירויות ביקר בקהיר, נפגש עם מובארק, והציע לו לעזוב את מצרים לדובאי, כך שייתכן שזהו יעדו הסופי של האיש.

 

מדינה נוספת שדווח כי ייתכן שמובארק יקבל בה מקלט היא סעודיה, שמשטר המלוכה בה הוא בן ברית של ארה"ב כפי שהיה משטרו של מובארק. יש לציין שלכמה ממדינות המפרץ היו יחסים טובים למדי עם מצרים תחת הנהגתו, בין השאר על רקע האינטרס המשותף לעצור את איראן. בשבוע שעבר דווח כי ייתכן שמשארם א-שייח יעזוב מובארק את מצרים לגרמניה, שם יטופל בבית חולים, בשל מצבו הבריאותי הירוד. בשעות האחרונות לא היו אינדיקציות לכך שהמהלך הזה אכן מתממש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
העביר את הונו למדינות המפרץ?
צילום: AP
מפגינים רוצים שמובארק יועמד לדין
צילום: AFP
מומלצים