שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  42%: היהדות שוויונית לנשים יותר מדתות אחרות

  רוב הציבור לא חוגג את ולנטיינס דיי, אבל גם לא את ט"ו באב. לרגל "יום האהבה", סקר ynet-יסודות בדק ומצא שכמחצית מהאוכלוסייה סבורה שהיהדות אינה שוויונית כלפי נשים, אך עדיפה מדתות אחרות בתחום זה

  "ולנטיינס דיי" בפתח, אבל היהודים לא חוגגים: מסקר ynet ועמותת "יסודות" עולה כי כמעט מחצית מהציבור אינו מציין את יום האהבה הנוצרי, אבל גם לא את ט"ו באב היהודי.

   

  מסקר שנערך על-ידי מכון "פאנלס" בקרב 504 מרואיינים (מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל) עלה כי 47% לא מציינים את "יום האהבה" ב-14 בפברואר ולא את ט"ו באב. 22% חוגגים רק בט"ו באב, 18% בשני התאריכים ו-13% בולנטיינס דיי בלבד בלבד.

   

  פילוח להגדרות דתיות מגלה כי המסורתיים חוגגים אהבה יותר מכולם (67%, מתוכם 35% שחוגגים את ט"ו באב בלבד). בקרב הדתיים 60% חוגגים את ימי האהבה - אך רובם המוחלט רק את ט"ו באב. 52% מהחילונים ו-60% מהחרדים לא חוגגים באף אחד משני המועדים.

   

  ואם באהבה וזוגיות עסקינן, המשתתפים בסקר נשאלו גם "האם לדעתך היהדות שוויונית ביחסה לגבר ולאישה?" 47% התרשמו כי היא אינה כזו, 29% סבורים כי יש שוויון ברמה "בינונית" ו-24% בלבד אמרו כי הדת היהודית שוויונית בתחום זה. בניתוח התוצאות נמצא כי החרדים (79%) והדתיים (58%) חושבים שיש שוויון, ואילו החילונים (58%) – להפך. מחלוקה מגדרית מתברר כי 29% מהגברים סבורים שהיהדות שוויונית, לעומת 19% מהנשים.  

   

  והיכן עומדת היהדות בנושא זה ביחס לדתות אחרות? 42% סבורים כי היא שוויונית יותר, 31% חושבים כי הבדלי המעמדות בין גברים לנשים זהים בה לאלה שבשאר הדתות, ו-27% אמרו כי ביהדות ישנם פערים גדולים יותר לטובת הגברים מאשר בדתות האחרות. החרדים (87%), הדתיים (77%) והמסורתיים (52%) סבורים כי היהדות שוויונית יותר, ואילו רוב החילונים נחלקים בין "שוויונית כמו דתות אחרות" (35%) ל"שוויונית פחות מהן" (35%).

   

  אהבה בכל ימות השנה

  שושי בקר, המנהלת החינוכית של יסודות: "חג האהבה הנוצרי לא תפס בחברה היהודית הישראלית, אך הרצון לשוויון בין נשים וגברים ברור ומובהק. גם אם רבים חשבו

  שהיהדות יותר שוויונית מדתות אחרות, עדיין ניכר הרצון בתיקון המצב הקיים. אנו רואים כי בניגוד לחרדים ולדתיים, הסבורים כי היהדות שוויונית ביחסה לאישה, המסורתיים והחילונים סבורים כי היא לא שוויונית.

   

  "אהבה וכבוד הדדי תלויים זה בזה והינם ערכי יסוד ביהדות, ועל כן הצפנו את שאלת השוויון, שמשפיעה לטוב ולרע על ההרמוניה המשפחתית. יחד עם זה, אהבה בין בני זוג ביהדות נתפסת כבסיס להקמת משפחה. מכאן שמנהיגות חינוכית וכמובן ההורים צריכים לפעול לחיזוק הערכים האלה בקרב ילדים בני נוער ומבוגרים דווקא בעידן שלנו ולחנך לחיי אהבה בכל ימות השנה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חג האהבה
  צילום: אבי ולדמן
  שושי בקר
  באדיבות "יסודות"
  מומלצים