שתף קטע נבחר

הנדקר בבני-ברק: אמרתי שאני מסודן, והותקפתי

עלי אלחירה, שנדקר בגבו ובבטנו על ידי 8 חובשי כיפות, מספר מביה"ח על רגעי האימה: "הם התנפלו עלי ועל אחי בלי סיבה, ואיש לא התערב". התוקפים השיגו כנראה את מטרתם: "מצטער שבאתי לישראל, אחזור לסודן ברגע שאצא מכאן"

הקרע העמוק בין הפליטים מאפריקה לבין תושבי שכונת פרדס כץ נראה היטב על פניו של עלי אלחירה. מבקש המקלט הסודני בן ה-23, שנדקר במוצאי שבת ברחוב דנגור בבני-ברק, עדיין מאושפז במחלקה הכירורגית של בית החולים שיבא בתל השומר.

 

אלחירה חושף חתך עמוק שתפור במרכז בטנו, אך הכאב הגדול יותר ניכר בפניו. במוצאי שבת, בעת שישב בכניסה לגינה ציבורית כאשר הגיע לבקר את אחיו המתגורר בשכונה הצפונית של העיר החרדית, הותקפו השניים באכזריות על ידי חבורה של צעירים מקומיים, שלדבריהם חבשו כיפות.


הפליט עדיין מאושפז: "אני לא יכול לחיות כאן יותר" (צילום: ירון ברנר)

 

במשטרת מרחב דן מתייחסים בחומרה למקרה, ופועלים במישור המודיעיני לאיתור התוקפים שנמלטו מהמקום. במשטרה חושדים כי התקיפה בוצעה על רקע מוצאם של אלחירה ואחיו, שנפצע באורח קל ממכות אלות שספג, ושוחרר לביתו. עלי, לעומתו, נדקר כמה פעמים בגבו ובבטנו, והובהל לבית החולים כשמצבו בינוני.

 

"הגעתי מטייבה, שם אני גר, לבקר את אח שלי, וישבנו ודיברנו ברחוב", הוא משחזר בשיחה עם ynet. "פתאום עברה במקום חבורה של שמונה צעירים, ששאלו אותנו מאיפה אנחנו. עניתי להם שאנחנו מסודן. בתגובה, הם התנפלו עלינו ותקפו אותנו בלי סיבה ובלי שנבין למה. אחרי שנפלנו הם ברחו מהמקום. בזמן התקיפה אף אחד לא התערב, לא ניסה לעזור. חשבתי שיהרגו אותי. אחרי שהתוקפים ברחו, דיממתי על המדרכה ושני תושבים שעברו במקום הזעיקו אמבולנס".

 

אלחירה, שהסתנן לישראל דרך מצרים לפני שנה, עובד בניקיון. בכניסה למחלקה יושבים שניים מחבריו, שהגיעו כדי לנסות ולתרגם לצוות הרפואי את דבריו, בנוסף לאחות הערבייה ממשמרת הבוקר. במהלך הראיון הוא ביקש להעביר מסר לתוקפיו: "אם אראה אותם שוב, אגיד להם שכולנו בני אדם, ואין הבדל בין סודני ליהודי. הופתעתי מאוד מההתנהגות הזאת, שמחביאה מאחוריה הרבה שנאה וגזענות".

 

"מי שאומר שהסודנים הם סכנה לישראל, משקר", אומר הפצוע הסודני, שנדקר בפרדס כץ, שכונה בה קרא הרב לתושבים לא להשכיר דירות לאפריקנים והזהיר "מאסון רוחני". "אנחנו חיים פה עם האנשים האלו שתקפו אותנו, ולכן לא חשבתי שזה יקרה. בכל מקרה, זה גרם לי להצטער שבאתי לישראל. אחרי שעברתי התעללות כזו, מבחינתי איך שאצא מבית החולים אחזור לסודן, כי אני לא אוכל לחיות כאן יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלחירה בשיבא: "אגיד להם שכולנו בני אדם"
צילום: ירון ברנר
זירת התקיפה בבני-ברק
צילום: עופר עמרם
מומלצים