שתף קטע נבחר

מורה מסכנין נחקר: "לא ידענו שהבגרות הודלפה"

כמה תלמידים הגיעו הבוקר שוב לחקירה בפרשת הדלפת בחינת הבגרות במתמטיקה. בעירייה הביעו תרעומת על כך שבית הספר לא דיווח להם על המקרה. המורה אמר הבוקר בכניסה למשטרה: "אנחנו שומרים על טוהר הבחינות"

כיצד הגיעה בחינת הבגרות במתמטיקה לתלמידי התיכון בסכנין? משטרת משגב המשיכה הבוקר (יום ב') בחקירת התלמידים, אליהם הגיע טופס הבחינה של מועד החורף. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, תלמידים שילמו 250 שקלים עבור הטופס. התרמית התגלתה על-ידי המשגיחים. "לנו בבית הספר אין קשר למקרה", התעקש הבוקר מוחמד שחאדה מורה המתמטיקה בתיכון "אל-חקמה", שהגיע למסור עדות במשטרה. לתחנה הגיעו גם כמה תלמידים, שעל-פי חשד השתמשו בטופס.

 

 

משרד החינוך אסר על מנהל בית הספר להתראיין, אך המורה שחאדה אמר הבוקר: "בגלל שלא ידענו על ההדלפה, לא דיווחנו". לדברי המורה, "המשטרה הזמינה אותי לחקירה, ואנחנו נחכה לתוצאות החקירה כי עדיין אין לנו פרטים מדויקים לגבי האנשים שעומדים מאחורי המעשים האלו". 


שחאדה בכניסה למשטרה. "שומרים על טוהר הבחינות" (צילום: חסן שעלאן)

 

אביה של אחת התלמידות, שזומנו לחקירה, הכחיש שבתו מעורבת בפרשה. "היא יצאה מהמבחן. בדרך הביתה היא ראתה כמה תלמידים בחוץ. הם נתנו לה את המבחן. היא הסתכלה על המבחן והלכה הביתה". התלמידה עצמה הגיעה בפנים בוכיות ונכנסה בריצה לתחנת המשטרה.

 

האב הוסיף כי הועלו כמה שמות, ובתו היתה ביניהם, ולכן היא זומנה. "אם היא היתה מעורבת - היא היתה קורעת את הטופס וצועקת. אני רוצה שיחקרו את הנושא הזה לעומק. לא רק בסכנין, אלא בכל בתי הספר ובכל המגזרים".

 

העירייה לא ידעה, ההורים כן

בעיריית סכנין שמעו על הדלפת המבחן רק מהתקשורת. מנהל אגף החינוך בעירייה, נביה אבו סאלח, אמר כי מנהל בית הספר לא דיווח על המקרה. "ניסיתי לדבר איתו, אבל לא הצלחתי. אנחנו נחקור את הנושא. על משרד החינוך לנקוט צעדים כדי לפתור את התופעה הזאת".


אביה של התלמידה מביא אותה למשטרה (צילום: חסן שעלאן) 

 

מנגד, ההורים דווקא ידעו על המקרה. יו"ר ועד ההורים בתיכון, פייסל בדארנה, אמר ששמע על ההעתקה עוד ביום המבחן. "ערכנו ישיבה כדי לחשוף את האמת. המבחן שהודלף הגיע מבתי ספר אחרים. נמשיך לפעול, כדי למנוע כל מעשה שפוגע באמינות בחינות הבגרות, כי לא יכול להיות שתלמידים משקיעים ומתאמצים כדי להגיע להישגים, ואחרים מנסים להשיג ציונים בדרכים לא ישרות".

 

מוחמד גנאיים, אב לתלמידה בתיכון שאינה קשורה לפרשה, תקף את משרד החינוך: "הדבר הזה מראה לנו את הזלזול וחוסר האחריות על שמירת הטפסים של בחינות הבגרות. ואני חושש שיש גורמים חינוכיים שיש להם קשר להדלפה". אחד התלמידים בבית הספר

 אמר שצריך למצוא דרכים, כדי שמקרים כאלו לא יחזרו על עצמם: "צריך להחליף את שיטת חלוקת טפסים של הבגרות, בצורה שאף אחד לא יוכל להשיג את המבחנים, כדי לשמור על אמינות המבחנים ולא למנוע זיופים".

 

חקירת התלמידים החלה כבר אתמול במשטרה. דובר מרחב גליל, רב-פקד ערן שקד, אמר כי אחד התלמידים סיפר כי רכש את התשובות למבחן מאדם שאינו מכיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שחאדה, הבוקר. נחכה לתוצאות
צילום: חסן שעלאן
אביה של אחת החשודות
צילום: חסן שעלאן
צילום: שאול גולן
המשגיחים גילו את הטפסים. אילוסטרציה
צילום: שאול גולן
מומלצים