שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שוב: טפסי בגרות במתמטיקה הודלפו לתלמידים
  משגיחים בבית ספר תיכון בסכנין הבחינו שלנבחנים טפסים פתורים. מבדיקה עלה חשד שתלמידים רכשו את המבחן תמורת 250 שקלים. משרד החינוך: "קיבלנו מידע ששני שאלונים הודלפו. הגשנו תלונה במשטרה"

  האם שוב אחראי גורם במשרד החינוך להדלפת טופס בחינת הבגרות במתמטיקה לפני המבחן? המשטרה חוקרת חשד לפיו טופס של המבחן במועד החורף - ברמה של 3, 4 ו-5 יחידות - הגיע לתלמידים באחד התיכונים בסכנין.

   

  איש חינוך בצפון הארץ סיפר ל-ynet, כי במבחן הבגרות שנערך בחודש שעבר גילו המשגיחים טפסים ובהם תשובות למבחן. לדבריו, הבוחנים אספו את דפי התשובות והעבירו אותם לגורמים הרלוונטיים במשרד החינוך, לצורך בדיקה.

   

  הוא הוסיף, שמהבדיקה התברר, כי טפסי המבחן הגיעו לידי התלמידים לפני מועד המבחן. "אנשים לא מוכרים מכרו לתלמידי התיכון את המבחנים בסכום של 250 שקלים לכל מבחן פתור. כך שמעתי מאחד התלמידים", סיפר איש החינוך. "אני מאוד מופתע איך המבחנים הגיעו לתלמידים ומי עזר להשיג אותם ברמאות. אני יודע שבמשרד החינוך חוקרים את הנושא לעומק".

   

  דובר משרד החינוך במגזר הלא יהודי, כמאל עטילה, אישר ל-ynet שהתקבל מידע על שני שאלונים שהודלפו. "אגף הבחינות במשרד החינוך בודק את התלונה מול הגורמים הרלוונטים, ובנוסף על כך הוגשה תלונה במשטרה שהחלה לחקור את הנושא. צעדים נוספים יינקטו בהתאם לממצאי החקירה". מהמשטרה נמסר: "הוגשה תלונה בירושלים והחקירה הועברה לצפון. בשלב זה העניין בחקירה".

   

  אחת התלמידות שנבחנה כועסת על חבריה, אך יותר על אלו שמכרו את המבחן. "לא יכול להיות שמוכרים לתלמידים מבחנים פתורים. צריך להעניש את מי שעומד מאחורי ההדלפה, כי היא פוגעת באינטרס החינוכי של התלמידים, שלא מוכנים למכור את המוסריות שלהם".

   

  הדלפה בבגרות הקיץ

  אין זו הפעם הראשונה שהמבחן מודלף. במועד הקיץ האחרון הודלף אחד מטפסי המבחן לתלמידים. למרות זאת, החליט משרד החינוך לקיים את המבחן כרגיל. אבל התלמידים התלוננו כי טופס 004 בבגרות במתמטיקה, שהחליף את המבחן שהודלף, הכיל שאלות קשות מהממוצע, ארוכות מהרגיל ומסוג שונה מהמקובל. כך קבע רכז מתמטיקה. תלמיד י"ב הוסיף אז: "המורה אמר שזה השאלון הקשה שראה ב-15 השנים שהוא מלמד. משרד החינוך נקם בנו בגלל ההדלפה".

   

  כעבור כמה ימים נחשף כיצד הודלף המבחן במועד הקיץ. מהחקירה עלה, כי רחל קדם - חברה בוועדה שחיברה את הבחינות - הדליפה

   כמה שאלונים בבחינת הבגרות לארז כהן - מורה במכינה הקדם-אקדמית של הטכניון שעורך שיעורים פרטיים לתלמידי תיכון, כדי שיפתור עבורה את המבחן.

   

  כהן העתיק שאלות שונות מתוך הטפסים שקיבל והעביר כמה שאלונים לסטודנט קיריל רוחוביץ'. רוחוביץ', שנעצר ושוחרר, החל יחד עם אחיו בהפצת השאלונים האסורים. הם מכרו נוסחים שונים של המבחן לתלמידים - שבתורם מכרו הלאה את החומר הלוהט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "צריך להעניש". אילוסטרציה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מומלצים