שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  שפעת חזירים גרמה לתסמונת עליסה בארץ הפלאות

  ילדה בת 11 שלקתה בשפעת החזירים הגיעה לביה"ח שיבא עם תופעת לוואי מוזרה: תסמונת עליסה בארץ הפלאות. "הרהיטים גדולים ומפחידים, וההורים שלי זזים בהילוך איטי", סיפרה. כשהבריאה, חלפה התסמונת, כך דיווח "ידיעות אחרונות"

  זה שנתיים ידוע כי הנגיף הגורם ל"שפעת החזירים" עלול לגרום גם לתופעות נוירולוגיות שונות. אולם המקרה הבא הדהים את הרופאים הוותיקים של בית-החולים שיבא: ילדה בת 11 שחלתה במחלה פיתחה הפרעה קשה בתפיסת המציאות, ראתה חפצים קטנים הופכים לגדולים ולהפך והתלוננה כי העולם סביבה נע בהילוך איטי.

   

   

  הדברים גדלו וקטנו מול עיניה

  הילדה הגיעה לבית-החולים לילדים על שם ספרא שבמרכז הרפואי שיבא כשהיא סובלת מחום, משיעול ומהרגשה כללית רעה. אולם מה שהבהיל את הוריה היה שבשעות הערב היא פיתחה תפיסה מעוותת של זמן, של תנועה ושל קול. היא התלוננה שהוריה מדברים אליה באופן איטי מאוד וזזים לאט מהרגיל, או כפי שהילדה תיארה את זה "בהילוך איטי‭."‬ נוסף על כך הדברים שראתה סביבה גדלו וקטנו מול עיניה, דבר שהפחיד אותה מאוד.

   

  הילדה החלה לקבל טיפול ב"טמיפלו" יום לפני שהוריה הגיעו איתה לבית-החולים בשל החשד שנדבקה בשפעת. כל הבדיקות שנערכו לה בבית-החולים היו תקינות, למעט דופק גבוה, שנבע ככל הנראה מהלחץ שבו נמצאה בשל מצבה. בדיקה שנערכה העלתה כי נגיף שפעת החזירים אכן נמצא בגופה. לאחר שטופלה במשך יומיים נוספים בתרופה הבריאה הילדה, והתסמינים נעלמו.

   

  הילדה סבלה ממה שמכונה בשפה הרפואית "סינדרום עליסה בארץ הפלאות‭."‬ התופעה תוארה לראשונה ב‭1955-‬ על ידי פסיכיאטר אנגלי. החולים בה סובלים מהפרעות בראייה - הם רואים עצמים רגילים כגדולים מאוד או כקטנים מאוד - וכן מעיוות בתפיסה החושית של זמן, של מגע ושל קול. התופעה מקושרת לעיתים קרובות לתופעות כמו מיגרנה, גידולי מוח ושימוש בסמים וחולפת בדרך כלל מעצמה.

   

  רופאים מבית-החולים אסף הרופא דיווחו בעבר על כמה מקרים של ילדים שלקו במחלת הנשיקה וסבלו מאירועים חזותיים חוזרים של איבוד צורה, נפח וצבע, שגרמו להם חרדה.

   

  סיבוך נדיר של מחלת הנשיקה

  "מדובר בתסמונת שידועה כסיבוך נדיר, אך מוכר, של מחלת הנשיקה‭,"‬ אומר מנהל מיון הילדים בבית-החולים ספרא, ד"ר אריה אוגרטן. "אנחנו הראשונים שתיארנו מקרה כזה כתוצאה משפעת החזירים. אנחנו לא יודעים בדיוק מה גורם לתופעה, רק שיש שיבוש בתחושות האודיו-ויזואליות ופענוח לא נכון שלהן על ידי המוח".

   

  אוגרטן הוסיף: "התלונות העיקריות של הילדה היו שהיא שומעת את ההורים מדברים מאוד לאט, והתמונה שהיא רואה נהיית גדולה או קטנה. בגלל האבחון המדויק שנעשה לה נמנע הצורך באשפוז, משום שהתופעה הזו חולפת מעצמה. חשוב שהרופאים יהיו מודעים לאפשרות ששפעת תגרום במקרים נדירים לתופעות האלה, כדי שניתן יהיה לחסוך בדיקות רבות למי שסובל מהן".

   

  הזיהום בנגיף השפעת עלול לגרום לתסמינים נוירולוגיים שונים. לפני שנה דווח על שתי ילדות שלקו בשבץ מוחי לאחר שנדבקו בשפעת החזירים. לא ידוע עדיין מהו שיעור הסיבוכים הנוירולוגיים במחלה זו, אולם בספרות הרפואית דווח עוד על כמה מקרים נוספים של חולים שלקו בהזיות. רופאים מהדסה הר-הצופים דיווחו לאחרונה על תסמינים נוירולוגיים, בהם פרכוסים ושינויים במצב הנפשי, אצל ילדים שחלו בשפעת החזירים. 


   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ראתה חפצים קטנים הופכים לגדולים ולהפך
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים