שתף קטע נבחר

תלמידים בבן-גוריון סוחרים בקורסים: 'כשל מוסרי'

תלמידים במחלקה להנדסת חשמל באוניברסיטה מצאו מקור הכנסה - נרשמים לקורסים מבוקשים ומוכרים את מקומם. במחלקה ביקשו הלשנות, הסטודנטים זעמו: "לא מכובד להקים 'יודנראט', האוניברסיטה לא משקיעה במערכת ההרשמה"

המחלקה להנדסת חשמל באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע רועשת וגועשת בימים האחרונים. הסיבה - מכתב ששלח לסטודנטים סגן ראש המחלקה, תימור מלמד, לאחר שהגיעו אליו דיווחים על כך שסטודנטים מחליפים ביניהם מקומות בקורסים, ולעתים אף סוחרים בהם תמורת כסף.

 

 

את המכתב פתח תימור בפנייה צינית לסטודנטים - "תלמידים נכבדים ונכבדים פחות", ובהמשך כתב כי התלמידים המעורבים בסחר בקורסים לוקים ב"כשל מוסרי חמור בהקשר חברתי ואתי ובוודאי בהקשר המוסדי". סגן ראש המחלקה הזהיר כי "המחלקה תעמיד לדין משמעתי כל תלמיד שיהיה מעורב בפעילות מעין זו", שלדבריו "פוגעת פגיעה ישירה בכלל תלמידי המחלקה".

 

תימור ביקש מהסטודנטים לסייע במיגור התופעה ולדווח למחלקה - גם באופן אנונימי - על פעילויות מסוג זה. הוא הזכיר את מעשי השחיתות המיוחסים לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ואת עבירות המין של הנשיא לשעבר משה קצב, שלא נחשפו במשך שנים בגלל שאנשים העדיפו להעלים עין.

 

"יש אנשים שמנצלים את המצוקה" 

סטודנטים במחלקה להנדסת חשמל סיפרו ל-ynet כי התופעה שעליה דיבר תימור ידועה. "אנשים הגיעו ללמוד קורסים מסויימים ואין להם מקום בקורסים שהם רוצים, ולפעמים הלימודים שלהם מתארכים מעבר לארבע שנים", הסביר אחד מהם, "יש אנשים שמנצלים את המצוקה הזו, נרשמים לקורסים מבוקשים ומוכרים את המקומות. רואים את בלוחות מודעות למיניהם, זה ידוע".

 

אבל למרות שמדובר בתופעה מטרידה, התלמידים זועמים על המהלך שנקט סגן ראש המחלקה. "לבוא ולבקש להקים מעין צוות 'יודנראט' באוניברסיטה זה לא מכובד", אמר הסטודנט, "אולי גם שיביא תעודות סטודנט בצבעים אחרים, שלא יבדקו ביטחונית את הסטודנטים המלשנים. הרי אפשר לטפל בסיפור הזה כמו שצריך באמצעים אחרים, בכמה צעדים פשוטים. האוניברסיטה פשוט לא משקיעה מספיק במערכת להרשמה לקורסים".

 

פרופסור לשעבר במחלקה, דן צנזור, תהה גם הוא לגבי הצורך להפוך את הסטודנטים למלשינים. במכתב תשובה קצר, שיועד גם לתלמידי המחלקה, כתב כי "שאלת סטודנטים ישרים או לא אינה חדשה... איני רואה בעין יפה את ההצעה החינוכית המעניינת של להפוך סטודנטים למודיעים. תמהני אם הדין, הרקטור והנשיאה יראו זאת בעין יפה... האם ניישם את השיטה של מס הכנסה? נציע לסטודנטים פקטור של 10-20 אחוז תמורת הלשנה אנונימית?".

 

האוניברסיטה: רואים את הנושא בחומרה רבה 

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה כי "להנהלת הפקולטה והמחלקה להנדסת חשמל

הגיעו לאחרונה מספר פניות של סטודנטים בודדים שביקשו לבצע החלפה בקורסים. ראשי הפקולטה רואים את הנושא בחומרה רבה, במיוחד אם במקרים הללו היה מעורב גם נושא כספי, ולכן ניתנה הוראה, חד משמעית, לכל הצוות המנהלי שלא לאפשר את ההחלפות הללו".

 

"חשוב להדגיש שוב", נמסר מהאוניברסיטה, "שהמערכת המנהלית אינה רושמת סטודנט לקורס על סמך ויתור של סטודנט אחר על מקומו. משיחה שקיים היום המשנה לרקטור האוניברסיטה, פרופ' אבישי גולדברג, עם יו"ר אגודת הסטודנטים, אורי קידר, מתברר שהנושא אינו מוכר לו כלל".

 

המידע הראשוני התקבל באמצעות האימייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"תלמידים נכבדים ונכבדים פחות". האוניברסיטה
צילום: רונן יולס
מומלצים