שתף קטע נבחר

חברת החשמל: הוסר החשש משיבושים בסופ"ש

חברת החשמל הודיעה כי תוכל לספק את הביקושים לחשמל בסוף השבוע, לאחר שהמשרד לאיכות הסביבה אישר שימוש נקודתי למשך 12 שעות בדלק חלופי ביום שבת. מוקדם יותר הזהירה החברה מהפסקות יזומות, בשל עבודות תחזוקה במאגר הגז ים תטיס ואי חידוש אספקת הגז המצרי

חברת החשמל הודיעה הערב כי תוכל לספק את הביקושים לחשמל בסוף השבוע, ללא חשש מהפסקות חשמל. זאת, לאחר שהמשרד להגנת הסביבה אישר את בקשתה להשתמש בדלק חלופי במהלך יום שבת. 

 

 

מוקדם יותר היום הזהירה החברה מהפסקות יזומות, על רקע עבודות תחזוקה במאגר הגז הישראל ים תטיס, בעוד שאספקת הגז המצרי עדיין לא חודשה. בעקבות האזהרה נמסר מהמשרד להגנת הסביבה, כי אושר לחברת החשמל שימוש נקודתי למשך 12 שעות ביום שבת, החל מהשעה 05:00 בבוקר ועד השעה 17:00.

 

השר לאיכות הסביבה, גלעד ארדן, הדגיש כי מדובר בשימוש נקודתי לפרק זמן קצוב: "חברת החשמל, שבמשך שנים היתה רגילה לשרוף דלקים מזהמים בזמני תקלה, ללא כל התייחסות להשפעות הסביבתיות והבריאותיות, צריכה להבין שכללי המשחק השתנו ואין בכוונתי לתת לה צ'ק פתוח לזיהום סביבתי, רק כי הוא זול יותר", מסר השר.

 

ארדן הוסיף: "המשרד להגנת הסביבה ימשיך ויבחן לעומק כל בקשה לשריפת דלקים מזהמים, תוך בחינת האינטרס הציבורי הרחב ולא רק דרך השיקול הכספי המנחה את חברת החשמל. בזכות המגבלות שהוטלנו על חברת החשמל בחודש האחרון, מאז הפסיק להגיע לישראל הגז ממצרים, נמנע שימוש מיותר ומזהם מאוד של תחנות הפועלות על מזוט כמו התחנות באשדוד. רק כאשר לא תהיה שום חלופה זמינה יסכים המשרד להגנת הסביבה לאפשר לפרק זמן קצר וקצוב את החריגות מהוראת הצווים האישיים".

 

מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר, מסר בתגובה כי עם מתן האישור חברת החשמל תוכל לספק את הביקושים לחשמל במהלך סוף השבוע ללא חשש להפסקות.

 

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון-טל, מסר: "אנו שמחים שהשר להגנת הסביבה נוהג באחריות הלאומית הנדרשת במצבים מסוג זה ומאפשר לחברת החשמל לפעול על פי חובתה לספק שירות חיוני לכל אזרחי המדינה. אני משוכנע כי נמשיך ונפעל בשיתוף פעולה".

 

שמועות על קרב יריות במתקני הגז המצרי

אזהרת חברת החשמל נמסרה, לאור הערכות כי ספקית הגז המצרית, חברת EMG, לא תחדש ככל הנראה את אספקת הגז ממצרים בסופ"ש הקרוב. מבדיקת "כלכליסט" עולה שהחברה עשויה להוציא מכתב ללקוחותיה בו היא מסבירה כי סיימה את כל הבדיקות המקדמיות, אולם אילוצים שאינם טכניים מונעים ממנה את הזרמת הגז.

 

הגז ממצרים הפסיק להגיע לישראל ב-5 בפברואר, אז אירע פיגוע חבלני במערכת ההולכה שמזרימה גז מצפון סיני. החברה הודיעה מספר פעמים על חזרתו אבל כאמור הגז לא מגיע.

 

במהלך היום נפוצו דיווחים לפיהם קרב יריות בין אנשי האבטחה של מתקני הגז המצרי לבין מחבלים הבריח את אנשי האבטחה, מה שמנע ומונע את הזרמת הגז לישראל. עד לרגע זה לא נתקבל אישור רשמי לשמועה. 

 

במקביל הודיעה חברת נובל אנרג'י, השותפה יחד עם קבוצת דלק במאגר ים תטיס, שעליה להפסיק את אספקת הגז על מנת לשדרג את מערכותיה, בכדי להכניס להפעלה מדחס נוסף, אשר יבטיח לחץ וספיקת גז טבעי כמענה לביקושים.

 

יודגש, כי זו הפעם הרביעית בחודש האחרון שחברת נובל מבקשת זאת, אולם עד כה חברת החשמל דחתה בקשותיה, לאור העובדה כי אספקת הגז ממצרים הופסקה. כעת, חברת החשמל לא יכלה עוד לדחות את בקשותיה של נובל שכן שדרוג זה של המערכות נדרש על מנת להמשיך ולספק ביקושים לטווח הארוך ובמיוחד לקראת הקיץ הקרב. דחיית בקשתה של נובל לבצע את העבודה היתה עלולה לסכן את העמידה בביקושים לחשמל במהלך הקיץ.

 

עד היום גיבו הספק הישראלי והמצרי אחד את השני, אולם בהיעדר גז מצרי או ישראלי בחברת החשמל חששו כי לא תהיה אפשרות להפעיל את כל תחנות הכוח.

 

מקבוצת מרחב, שבאמצעותה ובאמצעות אמפל מחזיק יוסי מימן כ-21% מ-EMG, נמסר בתגובה ש"ככל הנראה הזרמת הגז לא תחודש בסוף השבוע. בעלי המניות ב-EMG פנו לממשלותיהם בארצות הברית, תאילנד ואירופה על מנת שיאיצו בממשלת מצרים להורות על זירוז חידוש ההזרמה".

 

"מנובל אנרג'י נמסר: "ההפסקה הזמנית של אספקת הגז בסוף השבוע הקרוב נעשית בתיאום מלא עם חברת החשמל ועם הרשויות. ההפסקה מתבקשת בשל עבודות שדרוג של הרשת, הנדרשת על מנת לשמור על אספקה אמינה ורציפה של גז והיא נעשית דווקא בסוף השבוע בשל הביקוש הנמוך".

 

מדצמבר: נדרש אישור מיוחד לדלק נוזלי

בעקבות ההתפתחויות, פנה הבוקר מנכ"ל חברת החשמל, לסקר, אל השר ארדן בבקשה לאפשר לחברה להשתמש בדלקים חלופיים ולהפעיל חלק מתחנותיה בסולר ומזוט. לסקר מציין במכתבו, כי היכולת הזמינה של חברת החשמל עומדת על 5,800 מגה וואט והצפי לביקושים עומד על 7,100 מגה וואט. יודגש, כי חברת החשמל אינה יכולה לעשות זאת ללא אישור מיוחד של המשרד להגנת הסביבה.

 

בסוף דצמבר 2010 הוחלו על חברת החשמל, ע"י השר להגנת הסביבה, הוראות אישיות למניעת מפגעים מתחנות הכוח, האוסרות על החברה להפעיל יחידות ייצור המופעלות דרך קבע בגז טבעי - בדלק נוזלי, אלא אם ניתן לחברה אישור מיוחד מן המשרד להגנת הסביבה.

  

עם הפסקת אספקת הגז ממצרים פנתה חברת החשמל, כנדרש עפ"י ההוראות, לקבלת אישור להפעלת יחידות הייצור בדלק נוזלי כמענה למחסור, ואולם למעלה משבועיים המשרד להגנת הסביבה לא נענה לבקשות חברת החשמל להשתמש בדלק נוזלי.

 

ח"כ מירי רגב (ליכוד) מסרה בתגובה: "החשש הכבד עליו התרעתי לפני מספר חודשים התממש. הפסקת הגז ממצרים לתחנות הכוח תביא לעלייה דרמטית במחירי החשמל לצרכנים הפרטיים ולתעשייה. המפסידים הגדולים הם שוב הצרכנים שיספגו את העלייה וגם מדינת ישראל שתלויה בגחמות של המצרים. יש לפתח עצמאות כלכלית בדמות פיתוח וחיפוש עתודות נפט באזורנו. התרעתי לפני מספר חודשים על הסכנה שבתלות של ישראל במצרים. לצערי המציאות טופחת לנו בפנים והתרחיש הגרוע מתממש".

 

בהכנת הידיעה השתתף ליאור גוטמן, "כלכליסט"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עובד בחברת החשמל
צילום: גבי מנשה
מומלצים