שתף קטע נבחר

יצחק תשובה: ב-2013 יגיע הגז למדינת ישראל

איש העסקים אמר בכנס האנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה ועיתון כלכליסט: נקדים את התכנון המקורי ונספק את הצרכים של המדינה. מנכ"ל חברת החשמל בירך על הדברים: תשובה פיזר את הערפל, לאחר שבמהלך דיוני ששינסקי קבוצת דלק ניתקה מגע באשר למאגר תמר

"אני מבשר לכם בשם החברות שבשליטתי - ב-2013 יגיע הגז לחופיי מדינת ישראל ויספק את כל צרכי המדינה", כך אמר היום (ד') איש העסקים יצחק תשובה בכנס של מכון האנרגיה והסביבה ועיתון כלכליסט בתל אביב. "אני מתחייב כי אנחנו נקדים את התכנון המקורי".

 

 

לדברי תשובה: "מהרגע שהתגלה הגז אנחנו עובדים 24 שעות ביממה. למרות כל הקשיים סביב ועדת ששינסקי וכל הבעיות במימון הפרוייקט והבעיות שהיו באישורים. נספק את הצרכים של המדינה לכל דורש"

 

תשובה הוסיף: "אנחנו נמצאים באירועי היסטורי במדינות השכנות המספקות נפט הגורם לטלטלה במשק האנרגיה העולמי ולהתייקרות הנפט. לכן אנחנו חייבים לפתח מקורות אנרגיה משלנו כי אנחנו מדינה קטנה שחייבת לשמור על עצמאותה. לכן חייבת להיות הקשבה למשקיעים. אסור לעצור לעבוד.

 

,הפכנו למדינה עצמאית בתחום האנרגיה שתהפוך לשחקן משמעותי באזור כולו. מדינות רבות עוברות לגז טבעי שהיא אנרגיה זולה ונקייה יותר מנפט ומגז ולישראל זה מקור אנרגיה מקומי שלא צריך לשנע ולא צריך להוציא מט"ח כדי לקנות אותו". 

 

בתגובה ראשונה על החלטת הכנסת להאשר את מסקנות ששינסקי, אמר תשובה: "המעבר לגז יחסוך יותר מחצי ההוצאה של הישראלים על חשמל ועל דלק לרכב. כולנו נהנה מזה וגם המדינה תרוויח. אני חושב שזה נכון שמדינת ישראל וממשלת ישראל תשב עם מחפשי הגז, תדון אתם, תנהל מו"מ ותגיע להבנות ולפשרות בהבנה ולא בחקיקה ובצורה מידתית".

 

מנכ"ל חברת החשמל: תשובה פיזר את הערפל

מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר, המשתתף אף הוא בכנס והוא הלקוח המרכזי של יצחק תשובה, אמר בתגובה: "אני שמח על ההצהרה, ולוקח אותה ברצינות. הוריתי לצוותים המקצועיים שלנו להכניס אותה כבר היום לתוכנית העבודה השוטפת של החברה. תשובה פיזר את הערפל שהיינו שרויים בו לגבי זמן התחלת ההזרמה של תמר לאורך כל דיוני ועדת ששינסקי".

 

לסקר סיפר ל-ynet בעקבות דבריו, כי במהלך דיוני הוועדה קבוצת דלק ניתקה את כל המגעים עם חברת החשמל בנושא הזרמת ממאגר תמר.

 

יש לציין כי דובריה של קבוצת דלק פיזרו במהלך דיוני הוועדה איומים מרומזים, לפיהם הם עלולים לעכב את פיתוח תמר עד שלא יובטח להם שהמיסוי על הגז לא יועלה. כדי למנוע תרחיש כזה, יצר ששינסקי סעיף בהמלצות הוועדה לפיו המיסוי על מאגרי גז שיתחילו לפעול עד שנת 2014 יהיה נמוך יותר.

 

יו"ר חברת דוראד, עמוס ירון, המקימה תחנת כוח פרטית במתחם קצא"א באשקלון ואמור להיות לקוח של הגז של תשובה, הגיב אף הוא בכנס להצהרת תשובה באומרו: "אני מעריך את הצהרת תשובה ומאמין שיעמוד בה, אבל מי שהיה צריך לבוא ולומר מתי יהיה גז זה לא תשובה אלא ממשלת ישראל". לדברי ירון: "אנחנו נתחיל לספק חשמל כבר בתחילת 2013. חבל שזה לקח לנו 10 שנים, אפשר היה לקצר את התהליך ב-3 שנים לפחות".

 

יו"ר מכון האנרגיה: מחירי הנפט ימשיכו לעלות

מנכ"ל משרד התשתיות, שאול צמח, אמר בכנס: "בדעת המיעוט של ועדת ששינסקי שכתבתי ציינתי שבהינתן המחסור במקורות ישראלים זמינים בתקופה הקרובה המשק אמור להתבסס על מקור יחיד וזר לאספקת 40% מהחשמל שלו (מצרים, ת.ג). כתבתי שמעורבות הממשלה צריכה להיות כזאת שתאפשר אספקה ישראלית עצמאית כמה שיותר מהר.

 

"הסיכון הזה (הפסקת האספקה המצרית, ת.ג) הפך כעת פתאום מסיוט למציאות. לשמחתי המשק עבר בצורה חלקה את האירוע הטראומטי הזה. אבל אסור לשבת בשאננות ולצפות שזה יימשך וצריך לעשות הכל כדי לחבר את מאגר תמר מהר ככל האפשר. פרוייקט הגז הוא הפרוייקט התשתיתי האזרחי הכי חשוב שהיה כאן ב-30 השנה האחרונות, יותר מהרכבת הקלה ומנהרות הכרמל".

 

יו"ר מכון האנרגיה והסביבה, עמיר מקוב, אמר בכנס: "עליות מחירי הנפט צפויות להימשך ככל שימשיכו האירועים הסוערים בעולם הערבי ובאיראן, והן צפויות להמשיך להשפיע ישירות על התייקרות הדלק בישראל".

 

לדברי מקוב, "הצורך הבוער ביותר היום הוא לדאוג לאספקה רצופה של חשמל. לשם כך צריך להאיץ את אספקת הגז מתמר, יבוא גז טבעי מונזל ודאגה למקורות אנרגיה חלופיים. שוחחתי הבוקר עם יצחק תשובה, והוא אמר לי: 'אני מתחייב שיהיה גז מתמר כבר בתחילת 2013'. בקשר לחלופות, העיכוב בהקמת תחנת כוח נוספת באשקלון (תחנה פחמית, ת.ג) גרם נזק אסטרטגי למשק".


פורסם לראשונה 02/03/2011 09:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק תשובה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים