שתף קטע נבחר

ברק מזהיר: ידחקו אותנו למצב של דרום אפריקה

שר הביטחון הזהיר מפני "צונאמי מדיני" וקרא לנתניהו וליברמן לא להתעלם מההכרה הבינלאומית במדינה הפלסטינית. "בשנתיים האחרונות לא ניסינו לשים את כל נושאי הליבה על השולחן", אמר וקרא לצירוף קדימה לממשלה

"אנחנו עומדים בפני צונאמי מדיני שרוב הציבור לא מודע אליו", כך הזהיר הערב (יום א') שר הביטחון, אהוד ברק, בנאומו במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל-אביב. על רקע הגלים שהיכו ביפן, אמר ברק כי לקראת ספטמבר יגיע "צונאמי מדיני" לישראל. "יש תנועה בינלאומית שתכיר במדינה פלסטינית בגבולות 1967. זאת טעות לא להבחין בצונאמי הזה", אמר.

 

 

"הדה-לגימטציה של ישראל באופק. זה מסוכן ביותר ודורש פעולה", אמר ברק והזהיר מפני ניסיון "לדחוק את ישראל אל הפינה שממנה החלה ההידרדרות של דרום אפריקה". לדבריו, "יוזמה מדינית תקטין את הסיכונים בהמשך הדרך. בשנתיים האחרונות לא ניסינו לשים את כל נושאי הליבה על השולחן. על ישראל לומר שהיא מוכנה לדיון על גבולות הביטחון, פליטים וירושלים ויהיה לכך סיכוי. אם זה לא יצליח האחריות תוטל על הצד השני".

 

ברק חזר וקרא לציפי לבני ולקדימה להצטרף לממשלה כפי שעשה פעמים רבות בעבר, ואמר כי בחירות לא יועילו למדינת ישראל בעת הזו. "צריך לבחור מה טוב לישראל, ולא מה פופולרי", אמר ברק. "צריך להתגבר

בפוזיציה ובאופוזיציה על אגו אישי או פוליטי, ורצוי לפעול יחד. האסטרטגיה הכוללת הנדרשת היא יוזמה מדינית עם אחריות ביטחונית".

 

על רקע ההתקוממויות בעולם הערבי אמר שר הביטחון כי ישראל היא "אי של יציבות" במזרח התיכון. "אני לא חושב שמחכה לנו איום מיידי של התכתשות עם המצרים", העריך, "הסכם השלום חשוב מאוד למצרים, וגם לצבא שם. אני חושב שזה לא דבר מיידי. אנחנו אולי נראה את סיני קצת פחות נשלטת, ומשם יכולות להיות צרות בדרג משני".

 

"צריך להבין כי אנחנו יכולים למצוא את עצמנו לעתים לבד", הוסיף, "אין חסד לחלשים, למי שלא יכול להגן על עצמו. ארה"ב נתפסת כנחלשת, אך חלק מן התגובות שלה פורשו כלא גיבוי מלא למשטרים ידידותיים באזור. יהיה יותר קשה לעשות תהלייכים מדיניים היום. תחשבו על שני הצדדים. מובארק לא שם, ואבו מאזן לא יכול לשים את הראש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. "לבחור מה טוב, לא מה פופולרי"
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים