שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ר"מ יפן: האסון הגדול ביותר מאז מלחה"ע השנייה

"המצב שונה ביסודו מהאסון בצ'רנוביל. אין דיווחים על כמות גדולה של קרינה שנפלטה לאוויר", ניסה נאוטו קאן להרגיע את חשש התושבים מחשיפתם לקרינה רדיואקטיבית באזור הכורים הגרעיניים שנפגעו ברעש. צרפת לאזרחיה: "אל תסעו ליפן"

ראש ממשלת יפן נאוטו קאן אמר היום (יום א') כי ארצו מתמודדת עם האסון הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. קאן ניסה להרגיע את תושבי ארצו ואמר כי הוא בטוח שיפן תצליח להתגבר על המשבר הקשה בו היא שרויה, בעקבות רעידת האדמה הקשה בעוצמה 9.0 דרגות בסולם ריכטר והצונאמי הקטלני, שהיכו בסוף השבוע את ארץ השמש העולה.

 

דיווחים אחרונים מרעידת האדמה ביפן:

 

בעקבות החשש הגובר ביפן מחשיפת תושבים רבים לקרינה רדיואקטיבית - לאחר פגיעתם של כורים גרעינייים ברעש בפוקושימה - אמר ראש הממשלה כי המצב איננו דומה לאסון צ'רנוביל ב-1986.

 

"קרינה רדיואקטיבית נפלטה לאוויר, אבל אין דיווחים על כך שמדובר בכמות גדולה", ציטטה סוכנות הידיעות ג'יג'י את ראש הממשלה קאן. "המצב שונה ביסודו מהאסון בצ'רנוביל. אנו פועלים למנוע מהנזק שנגרם להתפשט הלאה".  


"לא כמו בצ'רנוביל". ראש ממשלת יפן קאן מעל אזורי האסון (צילום: AP)

 

למרות נסיונות ההרגעה של קאן, נראה כי ממשלתו מתקשה להתמודד עם האסון הכבד. מניין ההרוגים ברעש ממשיך לנסוק (בעיר אחת בלבד דווח על "יותר מ-10,000 הרוגים"), מיליוני ניצולים נותרו ללא מי שתייה, מזון וחשמל ומאות אלפים חיים במקלטים ומרכזי חירום, שלרובם לא מגיעה אספקת מזון. "איפה הממשלה? איפה הצבא?", שואלים תושבים רבים.

 

הממשלה הכפילה ביממה האחרונה את מספר החיילים באזורי הרעש כדי שיסייעו במאמצי החילוץ, אולם נראה כי היא מתקשה להתמודד עם "האסון המשולש" עמו היא מתמודדת - רעידת אדמה בעוצמה של 9.0 דרגות בסולם ריכטר, צונאמי קטלני וסכנה לדליפת קרינה רדיואקטיבית מהכורים הגרעיניים שנפגעו ברעש. בעקבות הרעש נותרו 1.4 מיליון בתים ללא מי ברז לשתייה וב-2.5 מיליון בתים אין חשמל.

 

צילום :AP

 

תושבי איווקי נטשו את העיר משום שהמזון אזל להם ואספקה לא נראית באופק. כמו כן, רשת החשמל בעיר קרסה בעקבות הרעש וכל החנויות בה נסגרו. בנסיון למזער נזקים ולסייע לאזרחים, סיפקה המשטרה המקומית שמיכות וקעריות אורז ל-90 בני אדם, אך לעת עתה זו העזרה היחידה שהם יכולים לתת משום שאין שום סימן לסיוע ממשלתי או צבאי.

 

בבית החולים בעיר הקטנה טגאז'ו, הסמוכה לסנדאי, נאלצים העובדים לגרור במדרגות את הפצועים והחולים שמגיעים למקום ולהעבירם למיטות הטיפול - בחשיכה גמורה.

"עדיין אין מים או חשמל, ויש לנו אנשים חולים כאן", אמר איקורו מטסומוטו, עובד בבית החולים.

 

"עברו כבר יומיים וכל מה שקיבלתי לאכול זה חתיכת לחם קטנה וקערת אורז", התלונן מסאשי אימאי, בן 56 תושב העיר.

 

במקביל, ממשלת צרפת המליצה היום באתר האינטרנט שלה לאזרחי המדינה שלא לנסוע ליפן מוכת האסון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היפנים לא שוכחים. הטלת פצצת האטום על הירושימה
צילום: AP
מיליוני בתים ללא מי ברז לשתייה. קוריימה
צילום :AP
הרעש הרביעי בעוצמתו בהיסטוריה. יפן
מומלצים