שתף קטע נבחר

היסטוריה של הברחות: מקארין איי ועד ויקטוריה

בשנים האחרונות ניסתה איראן להבריח נשק לרצועת עזה ולחיזבאללה בלבנון דרך הים. בחלק מהמקרים לוחמי השייטת סיכלו את המזימה, בדיוק כמו היום עם הספינה ויקטוריה

ניסיון הברחת הנשק בספינה ויקטוריה, מסוריה לרצועת עזה, מהווה רק אחד מהניסיונות הרבים של איראן להבריח אמצעי לחימה לפלסטינים וגם ללבנון.

 

סיכול בלב ים - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

בנובמבר 2009 השתלטו לוחמי השייטת על הספינה פרנקופ, שעשתה את דרכה מאיראן לסוריה ובמטענה 40 מכולות עמוסות נשק, שמשקלן הכולל הוא כ-300 טונות. על הספינה היו בין היתר נשקל קל, תחמושת, רימונים ורקטות מסוג קטיושה 122 מ"מ. הנשק יועד לחיזבאללה. בצה"ל אמרו כי אילו הנשק היה מגיע ליעדו היתה כמות אמצעי לחימה מספיקה ללחימה של חודש ימים.

 

בינואר 2009 נתפס משלוח אמצעי לחימה בקפריסין, לאחר שנמצא על גבי הספינה הקפריסאית מונצ'גורסק, שהוחכרה על ידי חברת ספנות איראנית. המשלוח שנמצא כלל פגזי טנקים, ארטילריה ורקטות כמו גם חומרים לייצור רקטות.

 

ספינת הנשק המפורסמת ביותר היא הקארין איי, עליה השתלטו לוחמי השייטת בים האדום בינואר 2002. האונייה יצאה מאיראן, עמוסה

 כלי נשק רבים שיועדו לרשות הפלסטינית. בדרך היא תודלקה בתימן ונשאה דגל של ממלכת טונגה כהסוואה. על סיפונה נמצאו עשרות טונות של אמצעי לחימה מסוגים שונים.

 

במאי 2001 יצאה האוניה סנטוריני מלבנון במטרה להבריח כלי נשק ואמצעי לחימה לרצועת עזה. האוניה, עליה היו ארבעה אנשי צוות, נלכדה בסמוך לחופי חיפה והובאה לארץ. מטענה כלל מטענה כלל מרגמות, RPG, רובי קלצ'ניקוב ואמל''ח רב נוסף. בין לבין נעשו ניסיונות להבריח נשק דרך הים, באמצעות ספינות קטנות יותר - שהשליכו את כלי הנשק בחביות מול חופי הרצועה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ויקטוריה. נשק לעזה
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
קארין איי. נשק לפלסטינים
צילום: דובר צה"ל
פרנקופ. נשק לחיזבאללה
צילום: AP
מומלצים