שתף קטע נבחר

צה"ל השתלט על ספינת נשק מסוריה לרצועה

הספינה הגרמנית "ויקטוריה" הובילה נשק שהיה אמור להגיע לארגוני הטרור ברצועת עזה. היא יצאה מסוריה ועגנה בטורקיה בדרכה למצרים, ככל הנראה כדי לטשטש עקבות. השייטת השתלטה על הספינה, במרחק של כ-200 מייל מחופי ישראל

ראש הממשלה נתן אור ירוק - והשייטת סיכלה בלב ים משלוח נשק מסוריה לרצועת עזה: לוחמי השייטת השתלטו בצהריים (יום ג') על ספינת סוחר גרמנית שהובילה נשק לארגוני הטרור הפלסטיניים, במרחק של 200 מייל מערבה לחופי ישראל. מדובר צה"ל נמסר כי ספינת הסוחר "ויקטוריה" הניפה דגל ליבריה ונשאה על סיפונה מכולות המכילות אמצעי לחימה מסוגים שונים.

 

 

מצה"ל נמסר כי ההשתלטות על האוניה התבצעה באופן מהיר וללא התנגדות של אנשי הצוות. כעת

מובלת הספינה על ידי חיל הים לחופי ישראל לצורך המשך הסריקות ובדיקה יסודית של המטען. תחקור ראשוני של צוות הספינה העלה שהוא לא היה מודע לאמצעי הנשק שהוסתרו על סיפון הספינה. 

 

בדרך מסוריה לנמל אלכסנדריה במצרים, עגנה האוניה מנמל מרסין שבטורקיה - ככל הנראה כדי לטשטש את העקבות. על פי הערכות, אמצעי הלחימה שבאוניה היו מיועדים לארגוני הטרור שפועלים ברצועת עזה. ככל הידוע, טורקיה איננה קשורה לאירוע זה בכל היבט שהוא. הפעולה עצמה אושרה כנדרש על ידי הדרג המדיני לאור המלצת הרמטכ"ל.


מטורקיה למצרים. נתיב הספינה (www.marinetraffic.com )

 

במערכת הביטחון התבססו על מידע מודיעיני מדוייק ועקבו במשך מספר ימים, וייתכן שגם במשך שבועות, אחר משלוח הנשק. לפי ההערכה, הנשק היה אמור לעבור לרצועת עזה דרך המנהרות ברפיח - וכך לעקוף את הסגר הימי על רצועת עזה.

 

ברק: נמשיך לפעול בנחישות 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר הלילה את המבצע, והיום, במהלך טיסה לסיור בדרום, עודכן בזמן אמת על ההתפתחויות. בשעות הבוקר עדכן הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ את שר הביטחון, אהוד ברק, על הממצאים שנמצאו על גבי האוניה. צה"ל ומשרד החוץ הודיעו על מעצרה של האוניה "ויקטוריה" לרשויות גרמניה לאור העובדה שהאוניה שייכת לחברה גרמנית, לממשלת ליבריה שבדגלה השתמשה האונייה ולצרפת לאור העובדה שחברת ההפעלה הינה צרפתית.

 

"הניסיון להבריח נשק לעזה מלמד כי גורמים רדיקליים ממשיכים בניסיונות לפגוע בישראל וממשיכים לפעול לערעור היציבות באזור", אמר שר הביטחון בעקבות סיכול הברחת הנשק ובירך את מפקדי ולוחמי הצבא על הפעולה המוצלחת. "צה"ל ומערכת הביטחון ימשיכו לפעול בנחישות ובכל מקום כדי להגן על המדינה", הבהיר.

 

על הפעולה פיקד מפקד חיל הים, אלוף אליעזר מרום (צ'ייני) ועל ההשתלטות פיקד מפקד שייטת 13. דובר צה"ל מסר כי צה"ל ימשיך ויקיים פעילות אינטנסיבית, מודיעינית ומבצעית, לשמירת האינטרסים הביטחוניים של ישראל ועל מנת למנוע הברחות שיובילו להתעצמות תשתיות הטרור בעזה ובלבנון.

 

אין זו הפעם הראשונה בה חיילי צה"ל השתלטו על ספינת נשק בלב ים. בנומבר 2009 השתלטו לוחמי הקומנדו הימי על הספינה Francop מול חופה של ישראל - ומצאו בתוכה אמצעי לחימה. 

 

אוניית הנשק הידועה ביותר שנתפסה עד היום בידי צה"ל היא קארין איי, עליה השתלט צה"ל בינואר 2002 בים האדום. על סיפונה נמצאו עשרות טונות של אמצעי לחימה מסוגים שונים, שהיו בדרכם מאיראן לרצועת עזה.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספינה "ויקטוריה"
באדיבות דובר צה"ל
אישר את המבצע. נתניהו
צילום: משה מילנר לע"מ
בירך את המפקדים והלוחמים. ברק
צילום: AP
מומלצים