שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב: הכנסייה תפצה אינדיאנים שהוטרדו מינית
  במשך שנים תקפו כמרים מהמסדר הישועי של הכנסייה הקתולית בארה"ב מאות ילדים ממוצא אינדיאני בבתי ספר שהפעילו ביישובים נידחים. כעת הושג הסכם פיצויים של מיליונים. "זהו יום של הכרה וצדק", אמרה אחת הקורבנות

  באופן מצער, לא בטוח שמישהו מופתע מזה. מסדר הישועים, השייך לכנסייה הקתולית האמריקנית, ישלם פיצויים בסך 166.1 מיליון דולר לכ-450 אמריקנים ממוצא אינדיאני, שנפלו קורבן לתקיפות מיניות מצד כמריו בבתי ספר בצפון-מערב ארה"ב.

   

  רוצים להגיב? כנסו לעמוד הפייסבוק של ynet

   

  מחוז אורגון של החברה הישועית, שהגיע להסכם עם הקורבנות, הפעיל במשך עשרות שנים בתי ספר במדינות אורגון, וושינגטון, איידהו, מונטנה ואלסקה שבארה"ב. הקורבנות, רובם ככולם ממוצא אינדיאני, מגיעים מכל חמשת המדינות.

  על פי ההסדר, בנוסף לפיצוי הכספי שיקבלו, המחוז יתנצל בפניהם בכתב ויחזיר להם מסמכים השייכים להם, בהם מסמכים רפואיים.

   

  "זהו יום של הכרה וצדק", אמרה קלריטה, בת 51, שלפני עשרות שנים הותקפה מינית יחד עם אחיותיה על ידי כומר שניהל פנימייה בשמורה אינדיאנית בקולוויל, ליד העיר עומאק שבמדינת וושינגטון. "הרוח שלי נפצעה, וזה משפר את הרגשתי", סיפרה קלריטה, שהיית בת 6 בזמן ההתעללות.

   

  שיבצו במודע כמרים בעיתיים

  רוב ההטרדות בוצעו ביישובים מרוחקים ובשמורות אינדיאניות, בהם מרוכזים תושבים ממוצא אינדיאני. אחד מעורכי הדין שייצג את נפגעי ההטרדות, ג'ון מנלי, טוען שהמסדר הישועי שיבץ במודע כמרים הידועים במעורבות בתקיפות מיניות בתפקידים שאיפשרו להם להמשיך ולפגוע בילדים. "זה לא היה מקרי, ההוכחות מעידות שהם עשו זאת בכוונה ושמדובר באונס", הוא אמר, וציין כי הוא משוכנע שנפגעים רבים לא התלוננו, וכי ההתקפות נמשכות עד היום.

   

  עורך דין אחר שהיה מעורב בהליך המשפטי, בליין טמאקי, הדגיש שהכומר שביצע מעשים מגונים בקלריטה ורגס ובכ-100 ילדים אחרים מעולם לא הועמד לדין בגלל מגבלות החקיקה במדינת וושינגטון. שינויים שצפויים להתקבל במהלך 2011 אמורים להסיר את המגבלות האלו.

   

  לא הפעם הראשונה

  בעבר הסכים המחוז לפצות 200 מתלוננים אחרים. לאחר מכן הצהיר על פשיטת רגל בטענה שהפיצויים כילו את תקציבו.

   הקורבנות, מנגד, טענו שהמחוז עדיין מבוסס כלכלית, כיוון שהוא מחזיק במספר מוסדות חינוכיים מצליחים. נציג המחוז, הכומר פטריק לי, סירב להתייחס להסכם, לטענתו כיוון שהמחוז בעיצומו של הליך פשיטת רגל, וכן "מתוך כבוד להליך המשפטי ולכל המעורבים".

   

  זו לא הפעם הראשונה שהכנסייה הקתולית מודה בהתקפות מיניות של כמריה ומסכימה לשלם פיצויים. ההסכם הנוכחי הוא בסך הכל השלישי בגודלו מסוגו. ה"מוביל" הוא מחוז הבישוף לוס-אנג'לס, ששילם פיצויים בסך 660 מיליון דולר ל-508 קורבנות של כמריו. שני בדירוג הוא מחוז הבישוף בסן דייגו, שפיצה 144 קורבנות בסך של 198 מיליון דולר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ארה"ב: הכנסייה תפצה אינדיאנים שהוטרדו מינית"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אילוסטרציה. יש החוששים שמקרים נמשכים עד היום
  צילום: shutterstock
  מומלצים