שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רגע לפני המוות: טיפול ניסיוני בסרטן הציל בן 25

  צעיר חולה סרטן באוסטרליה שנותרו לו יומיים לחיות עבר טיפול בתרופה ניסיונית, וכבר לאחר ארבעה ימים שוחרר לביתו במצב טוב. הטיפול המהפכני "כיבה" את התאים הסרטניים בגופו, וההתאוששות הדהימה את הרופאים, כך דיווח "ידיעות אחרונות"

  הרופאים אמרו לדניאל רופר בן ה‭25-‬ שנותרו לו רק יומיים לחיות. גופו היה אכול ממחלת הסרטן. היו לו מלאנומה וגרורות שהתפשטו בכל גופו. אלא שאז, כפי שפרסמו אתמול כלי תקשורת רבים בארצו אוסטרליה ובעולם, הוא קיבל טיפול תרופתי ניסיוני שהציל את חייו. ארבעה ימים אחרי תחילת הטיפול הוא השתחרר מבית-החולים במלבורן ושב הביתה.

   

  הזדמנות אחרונה להינצל

  בחודש דצמבר האחרון קיבל רופר, תושב מלבורן, את הבשורה כי המלאנומה התפשטה בכל גופו. בחודש ינואר השנה כבר היו עמוד השדרה שלו, הכבד, הריאות והצלעות נגועים בגרורות. ב‭25-‬ בפברואר, כשגופו כבר חלש ביותר, בישרו לו רופאיו כי נותרו לו ככל הנראה רק יומיים לחיות.


  דניאל רופר ואימו. הרופאים העריכו שנותרו לו יומיים לחיות

   

  תקוותו היחידה הייתה לעבור מיידית טיפול תרופתי ניסיוני ומהפכני שאמור היה "לכבות" ולנטרל את הגנים הסרטניים בגופו. הניסוי בתרופה אמור היה להתחיל במלבורן רק בעוד כמה שבועות, אלא שהרופאים הבינו כי זו ההזדמנות האחרונה להציל את הצעיר. הם פנו במקביל ליצרנית התרופה - החברה האמריקאית "גלאקסוסמית‭-'‬קליין‭,"‬ לוועדה הרפואית העליונה של בית-החולים אוסטין במלבורן ולמומחי רפואה אוסטרלים, ופתחו במירוץ נגד הזמן כדי לאפשר לצעיר לעבור את הניסוי לפני המועד המתוכנן.

   

  אמו של הצעיר, הלן, לא האמינה שאפשר להצילו. היא הזעיקה את משפחתה ואת אחותו שחיה בארה"ב כדי שיספיקו להיפרד ממנו. "ראיתי אותו הולך מול העיניים שלי. אני אחות כבר 30 שנה וידעתי שהוא לא יחזיק מעמד‭,"‬ סיפרה האם לעיתון האוסטרלי "הראלד סאן‭."‬

   

  חברת התרופות קיבלה במבצע בזק את אישורי הרשויות בארצות הברית להתחיל בטיפול הניסיוני. ועדת האתיקה הרפואית באוסטרליה נתנה גם היא אור ירוק, הכל תוך יום. ב‭26-‬ בחודש קיבל רופר את המנה הראשונה של התרופה. באופן מדהים, כבר ב‭28-‬ בפברואר הוא החל להראות סימני התאוששות מרשימים. יומיים אחר כך, ארבעה ימים מתחילת הטיפול, הוא שוחרר במצב טוב מבית-החולים.

   

  ההתאוששות הדהימה את כולם

  "כבר עמדתי להישבר‭,"‬ סיפר דניאל ל"הראלד סאן‭,"‬ "אבל פתאום הנוזלים החלו להתנקז וכל הסימנים הראו שהגוף מתאושש בכיוון הנכון. המהירות הייתה פשוט מטורפת‭."‬ כשהחל לקבל את התרופה הסבירו לו רופאיו כי התרופה תשפיע תוך ימים ספורים, או לא תשפיע כלל. אולם ההתאוששות הדהימה את כולם.

   

  עם זאת, יש לציין מספר סייגים: רק 60 בני אדם בעולם נבחרו לצורך הניסוי בטיפול החדשני, הראשון מסוגו בעולם. המחקר בנוגע לטיפול הזה עדיין נמצא בשלבים הראשונים שלו, כך שגם מוקדם לומר מה יהיו הסיכויים של דניאל רופר לשרוד בטווח הרחוק.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  כל הסימנים הראו שהגוף מתאושש בכיוון הנכון
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים