שתף קטע נבחר

הצעת חוק: למנוע העברת כספים מישראל לעזה

רגע לפני שהכנסת יוצאת לפגרה הגישו כ-20 ח"כים מהימין הצעת חוק לפיה תופסק באופן גורף העברת הכספים לעזה, אלא אם יוכח שהמשטר ברצועה פועל "באופן משמעותי" ולאורך זמן נגד הטרור. "המצב הנוכחי אבסורדי", טוענים יוזמי החוק

רגע לפני שהכנסת מתפזרת לפגרת האביב, הניחו היום (ד') 20 חברי כנסת מהימין הצעת חוק שאמור למנוע העברת כספים ממשלתיים לרצועת עזה, כל עוד נמשך הטרור. זאת, בניגוד למצב הקיים, בו נמשכת העברת הכספים, בהתאם להסכמים בינלאומיים שנחתמו בעבר.

 

חברת הכנסת ציפי חוטובלי (ליכוד), מיוזמי ההצעה, הסבירה כי "הצעת החוק נועדה להפסיק את המצב האבסורדי, בו מדינת ישראל ממשיכה ביד אחת להזרים כסף מזומן לעזה, וביד השנייה נאבקת בטרור הטילים שמשגר חמאס".

 

לדברי חוטובלי, הצעד הראשון במאבק בחמאס חייב להיות הפסקת התשלומים לרצועה. "לא ייתכן שמדינת ישראל תשלם את מחיר הטרור על גבולה הדרומי בעקבות טעות ההתנתקות, ובמקביל תמשיך לתחזק את כלכלת החמאס", אמרה חברת הכנסת.

 

יוזמי החוק טוענים, כי אין שום ספק בכך שהכספים שישראל מעבירה לעזה ולשטחי הגדה, שנועדו לשיקום האוכלוסייה הערבית, משמשים "אך ורק לשימון מנגוני הטרור של הרשות הפלסטינית. יוצא מכך, שישראל מממנת את פעולות הטרור הרצחני המופנות באכזריות כלפי אזרחיה שלה". בהגשת ההצעה הוסבר עוד, כי "הצעת חוק זו שמה סוף לטירוף המערכות, ששום מדינה ריבונית שפויה לא הייתה נותנת לו יד".

 

בהצעת החוק נאמר כי לא תתקבל החלטת ממשלה בעניין העברת כספים לעזה, אלא אם הוכח שהשלטון ברצועה פעל באופן משמעותי למניעת פעולות טרור נגד ישראל, במשך תקופה שלא תפחת מ-18 חודשים רצופים. גם אז, נאמר בהצעת

החוק, אם הוחלט להעביר כספים לרצועה, יש לנכות מהסכום את נזקי פעולות האיבה שנגרמו לישראל.

 

הצעות חוק דומות בעיקרן הונחו כבר על שולחן הכנסת ה-16 על ידי חבר הכנסת צבי הנדל, על ידי חבר הכנסת אריה אלדד וכן על ידי קבוצת חברי כנסת נוספים. בכנסת ה-17 וה-18 שוב ניסו אותם חברי כנסת להעביר חוק דומה, אך נכשלו. גם היוזמה האחרונה אינה בעלת סיכויים גבוהים, וסביר שלא תצליח לעבור שלוש קריאות במליאת הכנסת.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ישראל מממנת את פעולות הטרור שמופנות נגדה". גראד באשדוד
צילום: AP
"מצב אבסורדי". ח"כ ציפי חוטובלי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים