שתף קטע נבחר

הצעת חוק: כספי הפלסטינים יועברו לנפגעי החרם

25 חברי כנסת הגישו הצעת חוק, לפיה תוקפא העברת כספים לרשות הפלסטינית ומהם ישולמו פיצויים לישראלים שנפגעו מהחרם

החרם הפלסטיני על מוצרים מההתנחלויות עלול לעלות בקרוב לפלסטינים ביוקר: הצעת חוק חדשה, שהגישו היום (ד') 25 חברי כנסת, מבקשת לאפשר בין היתר להקפיא העברת כספים לרשות הפלסטינית, ומהם לשלם פיצויים לישראלים שנפגעו מהחרם.

 

את ההצעה יזמה השדולה למען ארץ ישראל בכנסת - וחתומים עליה ח"כים רבים ממספר סיעות, יושבי ראש של ועדות,

יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, יו"ר סיעת קדימה ח"כ דליה איציק, יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ צחי הנגבי ועוד.

 

על פי הצעת החוק, אין ליזום חרם נגד מדינת ישראל, לעודד השתתפות בו או לספק סיוע או מידע במטרה לקדם אותו. מעשה של אזרח או תושב ישראל בניגוד לקביעה זו תהווה עוולה אזרחית, נכתב בה. הצעת החוק מגדירה חרם כך: "דרישה מאחרים לא לקיים קשרים עם אדם".

 

עוד נכתב בהצעת החוק, כי בית המשפט יפסוק פיצויים בשל עוולה אזרחית בשיעור של עד 30 אלף שקל לנפגע בכפוף להוכחת נזק כלשהו, וכן פיצוי נוסף לפי שיעור הנזק. עוד קובעת ההצעה כי מי שאינו אזרח או תושב ישראל, ובית המשפט יקבע לבקשת שר הפנים כי עבר על האיסורים הקובעים בחוק - תישלל ממנו זכות הכניסה לישראל לתקופה של עשר שנים לפחות.

 

כמו כן, עד תום תקופת שלילת זכות הכניסה לישראל ייאסר עליו או על מי מטעמו לבצע כל פעולה בחשבונות בנק ישראליים, במניות הנסחרות בישראל, בקרקע או בכל נכס אחר הדורש רישום לצורך העברתו.

 

עוד על הכוונת: מרצה ישראלי שיקרא לחרם

עוד קובעת ההצעה כי אם חוקקה יישות מדינית זרה חוק המטיל חרם על מדינת ישראל וכל עוד לא ביטלה אותו, או קבעה הממשלה ברוב חבריה כי יישות מדינת זרה עוברת על האיסור הקבוע בחוק, ייאסר על היישות המדינית הזרה או על מי מטעמה לבצע כל פעולה בחשבונות בנק ישראליים, במניות הנסחרות בישראל, בקרקע או בכל נכס אחר הדורש רישום לצורך העברתו.

 

יוזם הצעת החוק, ח"כ אלקין, הסביר כי החוק עובד בשלושה מישורים. "הראשון הוא מול אזרח ישראל שיוזם פעולת חרם. למשל, זה יכול לחול על מרצים ישראלים שקוראים לחרם אקדמי על ישראל. המישור השני הוא לגבי אזרח חו"ל שיוזם פעולת חרם, ואז אפשר לאסור את כניסתו לארץ ולאסור עליו פעולות כלכליות בישראל. הסעיף השלישי הוא מול יישות מדינית זרה, מדינה או הרשות הפלסטינית, שיוזמת חרם על ישראל. במקרה כזה אנחנו יכולים למנוע העברת כספים לרשות הפלסטינית וכל מי שנפגע יכול לתבוע מהכספים האלה בישראל".

 

בדברי ההסבר להצעה מסבירים העומדים מאחוריה כי מטרתה "להגן על מדינת ישראל בכלל ועל אזרחיה בפרט מפני

חרמות אקדמיים, כלכליים ואחרים, הבאים מחמת הקשר שלהם למדינת ישראל". הם מציינים כי בארה"ב קיים חוק דומה המגן על ידידותיה מפני חרם של צד שלישי.

 

ח"כ דליה איציק אמרה בהתייחס לחוק כי היא מתנגדת להחרמת מוצרים בכל צורה ובכל מקום. "הפלסטינים פוגעים בגישה זו, ורק מפרנסים את הלהבה. סוגיות מן הסוג הזה צריכות להיפתר על שולחן הדיונים". ח"כ יריב לוין הוסיף: "חרם כלכלי הפך לכלי נשק מרכזי במאבק נגד מדינת ישראל ואזרחיה. הצעת החוק מהווה תגובת נגד, אשר תאפשר לנפגעים מהחרם לקבל הגנה בצורת פיצוי ותחייב את מובילי החרם בתשלומים גבוהים, שיהוו הרתעה מנקיטת חרם בעתיד".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלסטינים שורפים מוצרים מההתנחלויות
צילום: AFP
פלסטינית עם מנשר המבשר על החרם המאורגן
צילום: AFP
מומלצים