שתף קטע נבחר

פייסבוק, עזבי את האינתיפאדה בשקט

פייסבוק צריכה למחוק את הדף שקורא לאינתיפאדה פלסתינאית שלישית? תופתעו, לא ממש. למה כדאי לנו להתמקד בהסברה חיובית – ולתת גם לאויבים שלנו זכות להתבטא

בשלושת הימים האחרונים דף הפייסבוק הקורא לפלסטינאים לצאת לאינתיפאדה שלישית עלה, הוסר, הוקם מחדש (והיום גם עלה שוב ומאז כבר ירד שוב) וכבר הספקנו להקים קול זעקה בגלל שהוא עלה, שמחנו בנפילתו, בכינו כשהוא עלה שוב, עלצנו אחר כך עוד פעם. בינתיים כינינו את מארק זאקרברג, מנכ"ל פייסבוק, יהודי שונא-עצמו (או פרו-ציוני נלהב). כך או כך המסקנה ברורה: יש למחוק את דף האינתיפאדה! ואם מחקנו אותו כבר – יש למחוק אותו עוד פעם.

 

מצד שני, למה לה, לפייסבוק, למחוק את הדף הזה? מה יש בו שצריך לסגור אותו? ומה יש לפייסבוק שהיא צריכה לעמוד לימין מחלקת ההסברה של מדינת ישראל? חוץ ממנכ"ל יהודי, כמובן.

 

זאת לא שאלה לא הוגנת: בפייסבוק יש למעלה מ-600 מיליון אזרחים בני כל הלאומים ואני מתקשה להאמין שיש מי שיופתע לגלות שחלקם שונאים את ישראל. (כדי לשמור על איזון גם אנחנו שונאים אותם: ערבים ומי שמעסיק עובדים ערבים ואפילו עובדים זרים, שלא לדבר על הומואים, טפו: הנה כתבה מלאה בעמודי שנאה ישראלים).

 

אנחנו, כמובן, צודקים, וההיסטוריה ואלוהים עומדים לצידנו – אבל בהנהלת פייסבוק לא יודעים את זה כי הם לא קוראים עיתונים בעברית ולכן נראה להם בטעות שיש שני צדדים לדיון הזה. ואם המצנזרים של פייסבוק ימחקו לערבים את הדפים האנטי-ישראלים, מי יגן על כל הדפים האנטי-ערביים שהקמנו אנו?

 

(בכלל, מצחיק שמי שקוראים עכשיו בקול למחוק את עמוד האינתיפאדה הם בדיוק אותם אלו שזעקתם עולה השמימה כשיוטיוב מוחקת איזה סרטון הסברה ישראלי).

 

אל תשפוך דלק על המדורה, זה יקר עכשיו

הטיעון המוסרי נחמד, אתם אומרים, אבל אנחנו נמצאים פה על פי פחת: הרי רק עכשיו דיווחתם ב-ynet איך העולם הערבי רעד בזכות פייסבוק וטוויטר. אם ניתן להם קבוצות פייסבוק: זה ממש כאילו נתנו להם רימונים ורובים ומפה של הקרייה בתל אביב! הקבוצות האלו יבעירו את הגדה והרצועה ממש כמו שהבעירו את כיכר א-תחריר.

 

עם הטיעון המפחיד הזה יש כמה בעיות, והראשונה בהן היא כמה שהוא מגוחך. לשם הדגמה אבקשכם לסור לדף הפייסבוק של ynet, המדווח בשעות אלו על עליית מחירי הדלק ומבקש ממי שהנושא מפריע לו לעשות לייק. אור לרגע כתיבת המשפט הזה יש שם יותר מ-700 לייקים, ועד שתסורו אתם יהיו שם יותר. זה בהחלט נתון יפה, הוא מצביע על המידה בה יוקר המחייה מטריד אותנו, אבל גם אם יהיו שם 6.2 מיליון לייקים, אור למחר (ה') הדלק יתייקר ומחירו יעמוד על 7.39 שקל לליטר. מחאה בפייסבוק היא מחאת כורסה, והיא לא עובדת (והנה מאמר שלם שמסביר למה). אם באמת היינו רוצים להלחם במחיר הדלק, היינו יוצאים לרחוב ומבעירים צמיגים.

  

וזאת למעשה הנקודה: המחאות בעולם הערבי לא התחילו בפייסבוק, הן התחילו בכאבם האמיתי של אנשים אמיתיים ומצאו את ביטויין ברחוב. הרשתות החברתיות היו תחנה חשובה בדרך, אבל לא יותר מכך (למעשה, פייסבוק עשתה הכל בשביל להקשות על המפגינים האלו ולסכם את חייהם, אבל זה סיפור אחר).

  

זאת ועוד: המשטרים האיראני, המצרי, התימני ועוד בילו חודשים ושנים בדיכויים האלים והקטלני של מי שנמצא כמארגן הפגנות ברשתות החברתיות, והם עדיין נשטפים בגל צונאמי של מחאות. שאלוהים יעזור לנו אם כל מה שעומד בינינו ובין אינתיפאדה נוספת הם כמה מחאות רפות של השר יולי אדלשטיין לגננת של הפייסבוק.

 

בגנות הנימוס

הטיעון השני הוא שחשוב למחוק את כל עמודי השנאה. את כולם. מימין ושמאל וממזרח וממערב, אסור לשנוא באינטרנט. ברשתות חברתיות יש לטפח אהבת אדם וקבלת השונה באשר הוא. לכל המנומסים האלו יש לומר, בנימוס כמובן, שיסתמו את הפה ויתפסו בחזרה את מקומם בשורה הראשונה בכיתה. אנחנו אנשים שונאים, תושבי האינטרנט, וחלק מהשנאות שלנו חשובות: תושבי אנגליה, למשל, שונאים אותנו כדי לגרש את שדי הדיכוי וההרג שהיו מנת חלקם כל עוד הייתה להם אימפריה בהודו ובדרום אפריקה; אנחנו שונאים אותם כי הם צבועים ומתחסדים; הערבים שונאים אותנו בכובד המסורת וההיסטוריה והעלבון המשתרע דורות אחורה ואנחנו שונאים אותם מסיבות דומות מאוד. עדיף שלא נשנא זה את זה, אבל בשביל זה צריך משהו שבני ה-24 העובדים כצנזורים בפייסבוק לא יודעים לספק.

 

מי שחושב שעמודי שנאה הם הבעיה שלנו באינטרנט לוקה בעוורון. הבעיה באינטרנט הזאתי איננה שפעת הנאו-נאצים, בועלי השפנים, מחרחרי הווירוסים וחובבי דת' מטאל המאותגרים אסתטית; הבעיה היא אפים הנתחבים עמוק מדי לענייניהם של השונאים. תנו לשונאים לשנוא בשקט, לא תשנו את דעתם. אם נתעסק בקצת תעמולה חיובית, אולי נשכנע קצת יותר אנשים שהשנאה שלנו טובה מהשנאה שלהם.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בירוח, בידם, נעשה לייק בפייסבוק
צילום: AFP
מומלצים