שתף קטע נבחר

צה"ל: ידענו מה האמת, גולדסטון ביער חמץ

בצבא בירכו על שינוי עמדת השופט, אך הזכירו: "חבל שאותם לוחמים כבר השתחררו ולא קיבלו את הגושפנקה הזו בשירות סדיר". דובר צה"ל, אבי בניהו: "כנראה שהמוסר היהודי שלו והכבוד המקצועי הביאו אותו בסופו של דבר לשתף את העולם באמת לגבי מה שקרה במבצע"

גם אחרי המהפך של גולדסטון , לצה"ל ברור כי המלחמה המשפטית עדיין לא נגמרה. השופט-חוקר אמנם שינה את עמדתו ואמר כי "אילו ידע מה שהיה יודע היום, דו"ח גולדסטון היה מסמך שונה", אבל מדו"ח סיכום שנת 2010 של מחלקת הדין הבינלאומי בפרקליטות הצבאית ניתן ללמוד כי עדיין צפויים מאבקים משפטיים מורכבים סביב אותו דו"ח.

 

 

בצבא בירכו על עמדתו המעודכנת של השופט ריצ'רד גולדסטון באשר לפרשנותו את אירועי "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. דובר צה"ל, תת-אלוף אבי בניהו, אמר ל-ynet כי שינוי העמדה של השופט גולדסטון הוא בגדר "מבצע ביעור חמץ מצידו. כנראה שהמוסר היהודי שלו והכבוד המקצועי הביאו אותו בסופו של דבר לשתף את העולם באמת לגבי מה שקרה במבצע, אמת אותה אנחנו הכרנו מזמן".  

 

"במשך למעלה משנתיים אנחנו מנהלים לוחמה משפטית על רקע הדו"ח המעוות הזה והאשמות אחרות שהיו חסרות שחר בנוגע להתנהלות חיילי ומפקדי צה"ל", אמר ל-ynet גורם צבאי בכיר. "מוטב כי דברים רבים לא היו נכתבים כלל, אבל טוב שנשמעות כעת דעות אחרות, גם אם באיחור ניכר".

 

"כל העת חשנו אמונה מלאה כי התחקירים המבצעיים שבוצעו בתוך הצבא אמינים ומהימנים. אנחנו פתוחים לכל טענה ואמירה ויודעים לבדוק את עצמנו, והדפנו את הביקורת חסרת השחר שהופיעה בדו"ח גולדסטון", אמר הגורם הבכיר והתייחס בכך לדבריו של גולדסטון במאמר ב"וושינגטון פוסט" לפיהם ישראל חקרה את עצמה, ואילו חמאס "לא עשה כלום" - כדברי השופט.

 

כמה מהחקירות הישראליות הובילו לכתבי אישום. באחת הפרשות המפורסמות הורשעו שני לוחמי גבעתי בשימוש בילד כבמגן אנושי במבצע בעזה, ונגזרו עליהם עונשי מאסר על תנאי למשך שלושה חודשים. בצבא העדיפו להתייחס לרבים שדו"ח גולדסטון הכתים, על לא עוול בכפם, ולא לפרשת "נוהל ילד".


רואים את עצמם כקורבנות גולדסטון. מורשעי נוהל ילד (צילום: אליעד לוי)

 

"יש בכך החזר לגיטימציה חשוב לאותם לוחמים, שחלקם חשו נבוכים נוכח הדו"ח", אמר הגורם הבכיר. "חבל שחלקם הגדול כבר השתחרר מצה"ל ולא קיבל את הגושפנקה הזאת בעודו בשירות סדיר". פרשת "נוהל ילד" עצמה לא הופיעה בדו"ח גולדסטון, אבל הלוחמים וחבריהם היו משוכנעים כי האווירה שיצר הדו"ח הובילה לכתב האישום הפלילי.

 

גם סנגורם, עו"ד אילן כץ, סבר כי לא היה מקום להאשימם בעבירה הנושאת רישום פלילי ולדבריו הלחץ מהדו"ח הביא להחלטה זו. בפרקליטות הצבאית דחו טענה זו מכל ומכל ואמרו כי מעשי החיילים חרגו מפקודות באופן חד משמעי. במהלך משפטם, תמכו בהם חברים רבים שהגיעו עם חולצות עם הכיתוב "אנחנו קורבנות דו"ח גולדסטון".

 

החיילים, ש"סוחבים" רישום פלילי בעקבות הרשעתם, אמרו כי הם חשו בעבר וחשים גם כעת כי ננקט נגדם צעד קיצוני בדמות משפט פלילי, לנוכח האווירה הציבורית ורצון הפרקליטות הצבאית להראות כי צה"ל לא רק חוקר, אלא גם מעמיד לדין. "הם נפגעו מאוד מההליך, גם מוראלית וגם משפטית. עד היום התחושה היא כי אלמלא הלחץ הציבורי, זה היה נגמר בדין משמעתי בלבד והם לא היו עוברים את מסכת הייסורים שעברו", אמר אחד מחבריהם.

 

"נעשה כאן נזק עצום"

הגורם הצבאי אמר כי "לפני ומאחורי הקלעים התנהל קרב בלימה של ממש כדי להפחית מעוצמת הדברים בדו"ח. יש תחושה שביעות רצון מכך שמחבר הדו"ח הולך כעת אחורה, מקבל את העמדה שלנו. חבל מאוד שהוא לא ראה כך את הדברים לפני שנה וחצי". הוא הוסיף כי גם בימים אלה ממשיכות להתנהל חקירות בנושאים בעייתים שעלו במבצע ואיתם גם דיונים בפרקליטות. "נעשה כאן נזק עצום, גם אם כעת יש תחושה שהפעילות שלנו ניצחה בסופו של דבר", טען.

 

למרות התחושה הטובה, נראה כי במחלקת הדין הבינלאומי בפרקליטות הצבאית, בראשות אלוף משנה לירון ליבמן, לא סבורים כי ידיהם יישארו נטולות עבודה. בדו"ח לסיכום שנת 2010 עולה כי "נרשמה מגמת העלייה במאמצים ליזום הליכים פליליים כנגד בכירים ישראליים". חלה גם עליה משמעותית במספר התלונות שהוגשו הן בגלל אירועי עופרת יצוקה והן בעניין אירועי המשט הטורקי, בדבר הפרות לכאורה של דיני הלחימה.

 

באותו דו"ח מופיעה גם רשימת אתגרים ומגמות לשנת 2011, שם נקבע כי גם בשנה הנוכחית "צפוי להמשיך העיסוק האינטנסיבי בהשלכות המשפטיות" של המבצע בעזה. הערכת מחלקת הדין הבינלאומי היא כי בשנה זו יגבר העיסוק בתביעות נזיקין שיוגשו על ידי פלסטינים בגין אירועי עופרת יצוקה, לקראת חלוף תקופת ההתיישנות ביחס לתביעות אלה. עוד נכתב גם כי צפויים להתגבר הניסיונות לנקוט הליכים משפטיים נגד מפקדי צה"ל הבכירים, באמצעות ערכאות בחוץ לארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולדסטון. "דו"ח מעוות"
צילום: AFP
תומכים במורשעי נוהל ילד. הדו"ח יצר את האווירה
צילום: אליעד לוי
מומלצים