שתף קטע נבחר

הורשעו לוחמים שהשתמשו בילד כמגן אנושי בעזה

שני לוחמי גבעתי שדרשו מילד פלסטיני לפתוח תיקים חשודים במהלך המבצע בעזה הורשעו בחריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים ובעבירה של התנהגות שאינה הולמת. בני משפחותיהם הופיעו לדיון עם חולצות עליהן נכתב "כולנו קורבנות גולדסטון"

"נוהל ילד" לא חוקי. שני לוחמי גבעתי שדרשו מילד פלסטיני בן 9 לפתוח תיקים חשודים במבצע "עופרת יצוקה", הורשעו הבוקר (יום א') בחריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים ובעבירה של התנהגות שאינה הולמת. הם צפויים לעונש מאסר בפועל, שכן דינה של העבירה המרכזית היא עד שלוש שנות מאסר. בני משפחותיהם וחברים הופיעו לדיון עם חולצות עליהן נכתב: "כולנו קורבנות גולדסטון".

 

במסגרת פרשת "נוהל ילד" הואשמו החיילים כי במהלך השתלטות על בניין בשכונת תל אל הווא, נתנו הוראה לילד לפתוח מספר תיקים ומזוודות, לאחר שחשדו כי במקום ישנו מטען חבלה - ובכך חרגו לכאורה מהפקודות. האירוע המדובר התרחש ב-15 בינואר 2009 ואילו כתב האישום הוגש רק במרס השנה, לאחר ששני הנאשמים כבר שוחררו משירות חובה ביחידה מובחרת.


הנאשמים בבית המשפט (צילום: אליעד לוי)

 

הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט הצבאי בקסטינה הרשיע אותם. השופטים כתבו בהכרעת הדין כי "הנאשמים שנעזרו בילד בן 9 חרגו מסמכותם, והיו מודעים היטב לאיסור השימוש בילד. לכל הפחות הנאשמים עצמו עיניהם לגבי האפשרות שהילד ייפגע ממעשיהם. חלופה של שימוש באזרח, לא כל שכן שימוש בילד, לא היתה בגדר חלופות לגיטימיות שעמדו בפני הנאשמים".

 

בכתב האישום נטען כי הילד הפלסטיני פתח מספר תיקים ופיזר את תוכנם, וכאשר הביע חשש לפתוח תיק נוסף, הרחיקו אותו שני החיילים מהמקום ואחד מהם ירה בתיק. לאחר מכן הוחזר הילד לאמו.

 

בהכרעת הדין נכתב כי "חייל משתמש בנשקו אך ורק במידה הנדרשת תוך שמירה על צלם אנוש. הלחימה איננה תירוץ להפעלת כוח בלתי ראוי. שני הנאשמים, לוחמים ותיקים, השתמשו בילד תמים כדי לפתוח תיקים שנחשדו כמטעני חבלה ופעלו באופן שאינו הולם את תפקידם ואת דרגתם בצבא".


חבריהם של הנאשמים. "קורבנות גולדסטון" (צילום: אליעד לוי)

 

במהלך המשפט טענו החיילים באמצעות סנגורם, עו"ד אילן כץ, כי מדובר בתיק שממנו נודף ריח של רצון לרצות גורמים בינלאומיים, שביקרו את צה"ל על פעילותו במהלך המבצע ברצועת עזה.

 

"לא נאמר שנעשה שימוש באזרחים כמגן אנושי, אלא שלא היה לגיטימי לבקש מבן המקום לפתוח תיק", אמר עו"ד כץ.

הוא מתח ביקורת על התנהלות החקירה בפרשה, והאשים כי "רדפו את החיילים כדי לגבות מהם עדות כמה שיותר מהר כדי להספיק להעמידם לדין עוד טרם סיום שירותם הצבאי".

 

על היעדרותם של מפקדיהם של השניים מהמשפט אמר עו"ד כץ: "זוהי שתיקת הכבשים". במהלך הדיונים העידו מספר מפקדים מחטיבת גבעתי, שסיפרו על אופי הפעילות במבצע - בו אוכלוסייה אזרחית רבה נמצאת בקו האש. פרשה זו מצטרפת לאירוע אחר, במסגרתו הורשע לוחם חטיבת גבעתי בביזה במהלך "עופרת יצוקה", וכן בפרשה אף יותר חמורה, בה הואשם לוחם החטיבה בירי לא חוקי, שהביא למות של פלסטיני ברצועת עזה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד הנאשמים
צילום: אליעד לוי
מומלצים