שתף קטע נבחר

ברק: נכריח את גולדסטון לדבר גם באו"ם

בישראל מנצלים עד תום את מאמר החרטה של מחבר הדו"ח על מבצע "עופרת יצוקה". לדברי שר הביטחון, טוב שלא שיתפו פעולה עם החקירה. נתניהו: "נפעל על מנת לדרוש את הצדק שמגיע לישראל". לבנת: על ארגוני השמאל להתנצל

מעט מדי, מאוחר מדי - אבל אולי הקרב עדיין לא אבוד. יום אחרי "חזרתו בתשובה" של השופט ריצ'רד גולדסטון, שהביע חרטה על האשמותיו נגד ישראל בדו"ח האו"ם על "עופרת יצוקה", אמר הבוקר (יום א') שר הביטחון, אהוד ברק, כי "מאמרו של גולדסטון חשוב מאוד, אבל זה מעט מדי ומאוחר מדי. נכריח אותו לעמוד בפני פורום בינלאומי באו"ם".

 

 

ברק שב ואמר כי דו"ח גולדסטון הוא דו"ח מעוות ומסולף: "נכריח את גולדסטון להתייצב מול פורום בינלאומי, מול האו"ם, ולומר את דברו". גולדסטון אמנם הביע במאמרו אתמול צער על כך שישראל לא שיתפה פעולה עם חקירת האו"ם בעקבות מבצע "עופרת יצוקה", אולם ברק הבהיר כי הוא אינו מצטער על כך: "טוב שדחינו את זה", אמר לעיתונאים.

 

ברק הסביר: "חשוב מאוד שלא לשתף פעולה עם הוועדה שנשלחה על-ידי מועצת זכויות האדם בז'נבה, שזהו פורום הזוי של יריבי ישראל". הוא כינה את כתב המינוי "עלילת דם": "גולדסטון התבקש לבדוק פשעי מלחמה של צה"ל, ורק ממשלה שאיננה בחושיה הייתה יכולה לקבל דבר כזה, וטוב שזה נדחה".

 

השופט הדרום אפריקני כתב אתמול במאמרו, כי "אילו ידעתי אז את מה שאני יודע עכשיו, דו"ח גולדסטון היה מסמך שונה". שר הביטחון הדגיש כי ישראל העבירה לאו"ם דו"ח בן מאות עמודים על החקירות העצמאיות שביצעה בעקבות המבצע בעזה: "גולדסטון ידע את כל מה שהיה צריך לדעת, את כל העובדות מצד ישראל, אך הוא התעלם מהן".

 

לבנת: על ארגוני השמאל להתנצל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בישיבת הממשלה: "יש מעט מאוד מקרים בהם טופלי עלילה חוזרים מעלילתם. זה קרה כעת בדו"ח גולדסטון, כאשר כל הדברים שאמרנו התבררו כנכונים. ישראל לא טיווחה במכוון שום אזרח, בניגוד גמור לחמאס, שכיוון, פגע ורצח אזרחים בכוונה תחילה". נתניהו קרא לביטולו לאלתר של הדו"ח.

 

הוא הוסיף כי פנה ליו"ר המל"ל, יעקב עמידרור, וביקש ממנו להכין תכנית פעולה למזעור הנזקים של הדו"ח. "אני מצפה לקבל את דבריו כבר בימים הקרובים. נפעל על מנת לדרוש את הצדק שמגיע לישראל", אמר.

 

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, קראה לארגוני שמאל בישראל להתנצל,

כפי שעשה גולדסטון. "גורמים ידועים כמו הקרן החדשה לישראל, אשר סיפקו חומרים מעוותים, יעשו חשבון נפש. הייתי רוצה לראות לפחות אחד שיגיד 'שגיתי, טעיתי', לפחות כמו שעשה גולדסטון. הייתי רוצה לראות אותם מתגייסים על מנת להפיץ את האמת בעולם".

 

במקביל, הפגינו הבוקר עשרות פעילי המוקד לביטחון תזונתי מול ישיבת הממשלה, וקראו: 850,300 ילדים עניים ("ילדי ביבי") דורשים הזנה בכבוד. הם מחו על המחדל שהוביל לדבריהם לגידול עצום של 60% בכמות הילדים העניים במדינת ישראל בעשור האחרון. הפעילים ערכו במקום סדר פסח מחאתי והציבו שני שולחנות פסח - האחד עמוס במזון לשרי הממשלה והשני עליו יש חול וחצץ, לילדים. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולדסטון. מתחרט
צילום: AFP
ברק. "עלילת דם"
צילום: AP
מומלצים