שתף קטע נבחר

קמרון: בריטניה אחראית לרבות מבעיות העולם

האימפריה לשעבר קבעה את הגבולות במזרח התיכון, פרסמה את הצהרת בלפור ותרמה את שלה גם לסכסוך על חבל קשמיר. בביקור בפקיסטן עשה רה"מ הבריטי חשבון נפש, והודה: "יצרנו הרבה בעיות בהיסטוריה". היסטוריונים מבית זועמים

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הודה אתמול (יום ג') בגילוי לב נדיר כי הממלכה המאוחדת אחראית לרבות מבעיותיו ההיסטוריות של העולם, כולל הסכסוך העתיק בין הודו לפקיסטן סביב חבל קשמיר. קמרון ניסה כנראה להרחיק עצמו מעברה האימפריאלי של בריטניה.

 

העיתון "דיילי טלגרף" דיווח כי ראש הממשלה הבריטי השמיע את הדברים בעת ביקור בפקיסטן, כשנשאל כיצד יכולה בריטניה לסייע לשכך את המתח סביב חבל קשמיר. הוא אמר כי אין ברצונו להתערב בסכסוך, והסביר: "אינני רוצה לנסות להכניס את בריטניה לתפקיד מוביל במקום שבו, כמו במקרים בעיתיים רבים אחרים בעולם, אנחנו אחראים לעניין מלכתחילה".

 

הערותיו של קמרון התקבלו בברכה על-ידי סטודנטים ואקדמאים פקיסטנים, אך גררו האשמות מצד היסטוריונים, לפיהן ראש ממשלת בריטניה התנצל של בצדק על העבר. "זו התנהגות אופיינית במסגרת מערכת היחסים הסכיזופרנית של בריטניה עם הקולוניות שלה לשעבר", הסביר אחד מהם, דייזי קופר, לפי דיווח ב"טלגרף". "היא גם גאה וגם נבוכה לנוכח עברה".

 

חבר הפרלמנט מטעם מפלגת הלייבור טריסטרם הנט, בעצמו היסטוריון, הוסיף: "לומר שבריטניה היא הסיבה לרבות

מהבעיות של העולם זה דבר נאיבי. לדיוויד קמרון יש נטייה ללכת למדינות מסביב לעולם ולומר להן מה שהן רוצות לשמוע, בין שמדובר בישראל, טורקיה, הודו או פקיסטן".

 

רבים מאשימים את בריטניה גם בסכסוך הישראלי-פלסטיני, על רקע הצהרת בלפור מ-1917, שבה הבטיחו הבריטים להקים בארץ-ישראל "בית לאומי לעם היהודי". הבריטים גם היו שותפים ראשיים לקביעת הגבולות של מדינות המזרח התיכון, לא-פעם תוך יצירת ישויות לא-טבעיות שבהן נכלאו בני עמים שונים תחת אותה מדינה בלי שום גורם מלכד של ממש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיוויד קמרון. סכיזופרניה בריטית
צילום: AP
חיילים בקשמיר. סכסוך בן יותר מ-60 שנה
צילום: רויטרס
מומלצים