שתף קטע נבחר

ביש"ע קוראים לדיין להתפטר: "שלא יתיימר לייצג"

ראשי המתנחלים הופתעו לשמוע כי ראש מועצת יש"ע דני דיין אמר לדיפלומטים אמריקנים דברים העומדים בסתירה לעמדות המוצהרת על פינוי מאחזים. "למועצת יש"ע אין מנדט להתפשר על חצי מאחז או רבע אוהל". דיין עצמו לא מבין על מה המהומה

קריאות בקרב המתנחלים להתפטרותו של יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, בעקבות דברים שאמר בשיחות עם דיפלומטים אמריקנים, העומדים בסתירה לעמדות המוצהרות של ראשי המתנחלים. "אני כלכלן ואני יודע שיש אנשים שיסכימו לכך אם המחיר יהיה הוגן", אמר דיין שהתבטא גם בנוגע למאחזים הבלתי חוקיים: "כל עוד משרד הביטחון רק מפרק מאחזים כמו מעוז אסתר, אנחנו לא באמת מודאגים". הדברים צוטטו במסמכי ויקיליקס כפי שפורסמו הבוקר (יום ה') בעיתון "הארץ".

 

מאיר ברטלר, מראשי נוער הגבעות, קרא לדיין להתפטר, מאחר שהוא לא מייצג את הציבור שלו נאמנה. "ראוי שמי שאמר דברים אלו יעזוב מיד את כל תפקידיו הציבוריים ובטח ובטח שלא יתיימר לייצג את ציבור המתיישבים ביהודה ושומרון",

אמר ברטלר, "כבר שנים ארוכות שמועצת יש"ע ודני דיין בראשה נטשו בפועל את חזון ארץ ישראל השלמה. מי שמפקיר את מעוז אסתר סופו שיפקיר גם את מעלה אדומים וירושלים".

  

גם דניאלה וייס, פעילה ותיקה בתחום המאחזים, לא חסכה מלים קשות מדיין: "האדם נכשל והוא צריך לעזוב את תפקידו מיד. התייחסותו למאחזים מבטאת בורות וריחוק מכל מעשי ההתנחלות שהוא נשמת אפה של הציונות".


"דיין נטש את חזון ארץ ישראל השלמה". מאחז מעוז אסתר (צילום: רויטרס)

 

בקרב הימין הקיצוני התאכזבו אף הם לשמוע את דיין מכנה את פעולות "תג מחיר" טעות. לדברי פעיל הימין איתמר בן גביר, למועצת יש"ע אין מנדט להתפשר על אדמות המאחזים. "דווקא משום שאני מעריך את דני דיין כאדם אידיאליסט התאכזבתי מאוד לשמוע שהוא ניסה למצוא חן בעיני האמריקנים ולהשמיע להם דברים שהם אוהבים לשמוע. עוד יותר כואב שיו"ר מועצת יש"ע לא מבין שדין רמת מגרון ומצפה אביחי כדין אריאל וקריית ארבע.למועצת יש"ע אין מנדט להתפשר על חצי מאחז או רבע אוהל.

 

דבריו של דיין חושפים למעשה את הבדלי הגישות בקרב ציבור המתנחלים. בעוד שזרמים מסוימים מעדיפים לראות את דין כל המאחזים (גם הלא חוקיים) כדין מעלה אדומים, מועצת יש"ע והעומד בראשה מייצגים קו מתון יותר הגורס כי יש צורך בפשרות".

 

ועדי המתיישבים נזהרו מעט יותר. יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, אמר כי לא היה חידוש בדבריו של דיין. "עמדותיו בנושא תג מחיר והן בנושא המאחזים וחוק פינוי פיצוי היו ידועות מזמן". באשר להתבטאות במעוז אסתר כי "זו התבטאות אומללה המזמינה פגיעה במקומות מבוססים יותר".

 

ואילו יו"ר ועד מתיישבי בנימין, איציק שדמי בחר שלא התייחס לדבריו של דיין, אלא לעניין הפינוי באופן כללי. "השאלה היא האם מותר לפנות יהודים מכל מקום בישראל, והתשובה החד משמעית היא שלא. כל הארץ הזו היא שלנו, כל יהודי יכול להתיישב בכל מקום שהוא רוצה ומי שמפנה אותו הוא פושע".

 

דיין: "לא צריך ויקיליקס, מספיק לעשות גוגל"

בעקבות פרסום הדברים טען דיין כי הוא לא מבין על מה המהומה. "בשביל הדברים האלה לא צריך ויקילקס מספיק היה לעשות גוגל. אלו דברים שאני אומר בכל הראיונות הגלויים שלי. אני מדבר באותה שפה בשיחות גלויות".

 

לדבריו, הוא נפגש מספר פעמים עם נציגים מהקונסוליה האמריקנית, אך לא תיעד את השיחות. הוא ציין כי "חוקי הכלכלה חלים גם על יהודה ושומרון. אם אנשים יפוצו פי 2 ופי 4 מערך רכושם, לצערי יהיו כמה אנשים שישתכנעו. מה ההפתעה הגדולה?". עם זאת, לדבריו, "הרוב הגדול של המתיישבים לא יזוזו בעד שום סכום שבעולם, בישובים בעומק השטח, אלו שהאמריקנים רוצים לפנות".

 

באשר לדבריו בנוגע למאחז מעוז אסתר, הסביר דיין כי המאחז הוקם כחצי שנה לפני השיחה. "כשהצבא מתמקד במעוז אסתר הוא לא מתמקד במקומות אחרים שחשובים לנו יותר", אמר דיין, "לכן להסיק מזה שאני מוכן לפינוי מאחזים מבודדים זה במקרה הטוב אי הבנה של הסוגיה ובמקרה הפחות טוב עלילת דם".

 

לטענתו, אין מדובר בסתירה לעמדות המוצהרות של המתנחלים אלא במערכה דיפלומטית מושכלת מול האמריקנים. "אנחנו ציבור שמצד אחד נאמן ונחוש ללא גבולות להישאר בכל חלקי הארץ הזאת ומצד שני, ציבור מוסרי עם רגליים על הקרקע ועם תמונה מדינית ברורה. אין סתירה בין שני הדברים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה ההפתעה הגדולה? דני דיין
צילום: דודי ועקנין
דין מעוז אסתר כדין ירושלים. מאיר ברטלר
צילום: גיל יוחנן
דיין צריך להתפטר לאלתר. דניאלה וייס
צילום: דודי ועקנין
ניסה למצוא חן בעיני האמריקנים. בן גביר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים