שתף קטע נבחר

'תג מחיר' לפיגוע: "מתנחלים תקפו בתים בכפרים"

גורמים פלסטינים דיווחו כי מתנחלים תקפו בתים בחווארה ובורין שבשומרון. זו התגובה האלימה הראשונה לפיגוע באיתמר, בו נרצחו בני הזוג פוגל ושלושה מילדיהם הקטנים. ברק: "הדם רותח מהפיגוע, אבל אני בטוח שמבצעיו ייתפסו וייענשו בחומרה"

תגובה אלימה ראשונה לפיגוע הקשה באיתמר. גורמים פלסטינים דיווחו היום (שבת) כי מתנחלים תקפו בתים בכפרים חווארה ובורין, שנמצאים באזור שכם ובקרבת איתמר. הלילה נרצחו בהתנחלות שבשומרון בני הזוג אודי ורותי פוגל ושלושה מילדיהם, יואב, הדס התינוקת, לאחר שמחבלים קפצו מעל הגדר האלקטרונית, נכנסו לבית ודקרו למוות את החמישה. 

 

פיגוע באיתמר, הכותרות האחרונות

 

כחצי יממה אחרי הפיגוע, דיווחו הפלסטינים על פעולת "תג מחיר" ראשונה בעקבותיו. לאחר פינוי המבנים מחוות גלעד, לפני כשבועיים, בוצעו כמה פעולות שכאלה - ובהן הוצתו ונפגעו רכבי פלסטינים, נרשמו כתובות נאצה ונחסמו כבישים ברחבי הארץ.

 

עוד לפני פעולת "תג המחיר" בכפרים חווארה ובורין, התייחס תושב חווארה לפיגוע. "כמו שחבל לי שהורגים לנו ילדים, חבל לי שנהרגים לכם ילדים", אמר יוסף בשיחה עם ynet. "המתנחלים הם כמו הערבים. יש כאלה שעושים בעיות ויש כאלה שלא".
 
לצומת חווארה הסמוכה לאיתמר הגיעה להפגין לבדה אהובה עזרא, תושבת מושב חמרה שבבקעת הירדן כבר 30 שנה. בשנת 2002 חדר לשם מחבל שרצח את מירי אוחנה ואת בתה. עזרא נשאה שלטים בעברית ובאנגלית עליהם נכתב "העולם חייב לתת תשובות עכשיו" ו"כיצד רוצחים תינוק במיטתו".
 
המפגינה הבודדת אמרה: "זה חייב להיפסק, כשמחבלים נכנסים לבתים והורגים ילדים ותינוקות במיטתם. לא יכול להיות שדבר כזה יעבור והעולם ישתוק במקום לראות ולזעוק. באיזו מדינה בעולם מחבל נכנס לבית ושוחט תינוק במיטתו? אלו לא חיות אדם, אלו חיות פרא".
 

ראש העיר אריאל: "לא אחראי על הפלנגות"

רון נחמן, ראש העיר אריאל הסמוכה, התייחס לפעולות "תג מחיר", לפני שנודע על התקיפה בחווארה ובורין: "לגבי ההמשך, אני לא אחראי על הפלנגות מהצד הזה ולא מהצד הזה". הוא הגיע לאיתמר וזעם על כך ששר הביטחון, אהוד ברק, טרם הגיע ליישוב: "אני רוצה שהוא יסתכל לי בעיניים. איפה כל הגורמים המסיתים מבית? איפה כל אנשי זכויות האדם? אני דורש לחקור את הקשר בין האמירות שלהם לרצח הנתעב".


איתמר מעל עוורתא. נחמן: "גזר דין מוות לאחראים" (צילום: AP)

 

נחמן דרש לחקור את "כל יפי הנפש שעושים דה-לגיטימציה לתושבים שגרים כאן". הוא יצא גם "נגד השתיקה של מערכת אכיפת החוק ובית המשפט העליון שלא עוצרים את ההסתה. יש קשר ישיר בין ההסתה הפנימית מבית לבין והרצח". לדבריו, "צריך למצוא את האחראים ולתת להם גזר דין מוות. אני לא זוכר פיגוע מחריד שכזה".

  

ברק קיים הערכת מצב במשרד הביטחון בקריה, בעקבות הפיגוע באיתמר. בדיון השתתפו הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, וגורמי מודיעין נוספים. בהמשך כינס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עוד דיון - בו התקיימה הערכת מצב נוספת.

 

שר הביטחון הנחה את צה"ל ואת משרד הביטחון לפעול בכל האמצעים על מנת לעצור במהרה את האחראים לרצח. כמו כן, קרא השר לראשי הרשות הפלסטינית לגנות את האירוע, ופנה גם לראשי ההתיישבות היהודית בשטחים, בבקשה לנהוג באחריות.

 

"הפיגוע חמור ביותר, והדם רותח, אך אין לי ספק שהמבצעים ייתפסו במהרה וייענשו במלוא החומרה", אמר ברק. "עלינו לעשות הכל כדי שהביטחון והשקט יוחזרו לשרור באזור. גורמי הביטחון יפיקו כל לקח אפשרי מהאירוע, על מנת למנוע הישנותו".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגדר ליד איתמר. משם חדרו המחבלים
צילום: ג'ורג' גינסברג
חיילי צה"ל סורקים מסביב לאיתמר
צילום: רויטרס
פעולת תג מחיר" קודמת בחווארה
צילום: AP
מומלצים