שתף קטע נבחר

באיתמר מתעדכנים משמועות על חקירת הרצח

במערכת הביטחון ממשיכים לפעול בעוורתא ומאמינים שימצאו את האחראים לטבח משפחת פוגל. תושבים בהתנחלות דורשים שישתפו אותם, הפלסטינים מתלוננים: הצבא משפיל ופוגע ברכוש

בימים האחרונים נמשכת ביתר שאת חקירת הטבח באיתמר - בו נרצחו אודי ורות פוגל, וילדיהם יואב, אלעד והדס. צה"ל והשב"כ פעלו רבות מאז המקרה בכפר עוורתא הסמוך, ובמערכת הביטחון מאמינים שניתן יהיה לפענח את הרצח. בעוד החשאיות נשמרת, הפלסטינים מתרעמים על השפלות מצד הצבא, והמתנחלים לא ממש אוהבים את המידור.

 

פלסטינים מהכפר דיווחו כי בימים האחרונים חסם צה"ל כבישים המובילים לעוורתא. ראש מועצת הכפר, קייס עוואד, אמר ל-ynet כי חיילים פשטו על בתים וגרמו נזק לרכוש. לטענתו, ישראל תפסה שטחים נוספים השייכים לכפר כדי להרחיב את שטחי ההתנחלויות הסמוכות.


"החיילים שברו רהיטים בבית" (באדיבות רבנים למען זכויות אדם)

 

יעקב מנור, פעיל שמאל שביקר אתמול בעוורתא, סיפר על נזק רב שנגרם לאחד הבתים: "החיילים נכנסו לחדרים ושברו רהיטים, מכונת הכביסה של המשפחה פורקה ונשברה וכך גם המקרר בבית. החיילים שפכו מיכלים שבהם היה שמן והם שברו ארונות".

 

הרשות הפלסטינית גיתה את צעדי הצבא בעוורתא וקרא לקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ שיוביל לסיום הפעולה. "ישראל רוצה להרוס את הכפר ולהרחיב את ההתנחלויות הסמוכות", אמר שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מליכי.

 

איסור פרסום, גם לתושבים

מן הצד השני, גורמים מקרב המתנחלים המעורבים בביטחון אמנם מעודכנים בחקירה, שעל פרטיה מוטל עדיין צו איסור פרסום, אולם תושבי איתמר, כך עושה רושם, אינם מעודכנים בהתפתחויות.


איתמר מעל עוורתא. הפלסטינים מוחים על "הרחבת התנחלויות" (צילום: AP)

  

שכן של משפחת פוגל, משה רונצקי, בנו של הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, אמר

ל-ynet: "אני באופן אישי יודע קצת יותר, אבל אף אחד לא מעדכן את היישוב עצמו. התושב הפשוט לא מודע לפעילות, וחבל. בגדול אנשים כאן בישוב חזקים, יש הרבה פעילות חברתית ואנו גם עסוקים בבנייה כמו הטקס שהיה כאן אתמול ובית כנסת חדש שהישוב עומד לבנות".

 

עוזיאל דמארי, יו"ר צוות צח"י (צוות חירום ישובי) באיתמר, אמר שאיש לא מעדן אותו. "כשהציבור לא יודע כלום זה כבר בעיה. אני לא יודע מדוע לא משחררים כלום אך אני, כמי שמחובר לאנשי הביטחון כאן, לא יודע דבר. הכל רק משמועות, זה מפריע לנו מאוד שלא מעדכנים אותנו בעיקר אם יש מידע שניתן לספק לנו. יחד עם זאת אנחנו מבינים שישנה חקירה מודיעינית חשובה ויתכן שמידע עשוי לפגוע בחקירה".

 

אך יש גם מי שלא רוצה לדעת הכל. "אנו מבינים שמדובר בעניין מודיעיני ואנו סומכים על הצבא שעושה את הדברים נכונה ושהוא צריך לעדכן הוא מעדכן", אמר אריה גולדברגר, מנהל הישיבה הגבוהה בה לימד הרב אהוד פוגל ז"ל. 

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, יאיר אלטמן ואליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל בעוורתא (ארכיון)
צילום: רויטרס
נזקים בבית בעוורתא
באדיבות רבנים למען זכויות אדם
מומלצים