שתף קטע נבחר

ועידת בילעין: ללא פריצת דרך, תפרוץ אינתיפאדה

בוועידה השנתית אמר חבר הוועדה העממית כי על אף שההנהגה הפלסטינית לא מעוניינת באינתיפאדה שלישית, צעירים רבים דוחפים לכך. "הם ראו מה קרה במצרים וזה נותן להם רוח גבית". גורם בפתח טען: "גם אם יחלו מהומות הן ייפסקו תוך יומיים"

מאז נפתח דף הפייסבוק שקורא לאינתיפאדה שלישית ב-15 במאי הוא נפתח ונסגר לחילופין, כשבשיא תמכו בו יותר מ-300 אלף בני אדם. על רקע ניסיונות ההנהגה הפלסטינית לרסן את ההתקוממות, טוענים אחרים כי אינתיפאדה שלישית היא דבר הכרחי. "יש קבוצה שדוחפת שתהיה אינתיפאדה, ויש את הרשות הפלסטינית שאינה מעוניינת בכך", הסביר חבר הוועדה העממית בבילעין, מוחמד חטיב. "אני חושב שהחודשים הבאים הם הקריטיים ביותר. אם לא תהיה התפתחות משמעותית - תפרוץ אינתיפאדה".

 

חטיב, שנחשב לאחד ממובילי המאבק בכפר, דיבר בוועידת בילעין הבינלאומית להתקוממות עממית, שנפתחה השבוע בפעם השישית. הוא העריך כי גם אם תפרוץ אינתיפאדה, זה לא יקרה במאי אלא אחרי ספטמבר. לדבריו, הצעירים הם שמושכים לאינתיפאדה מכיוון שנמאס להם. "הם רואים את מה שקרה במצרים וזה נותן להם רוח גבית, אבל ברשות מנסים למנוע את זה בכל מיני דרכים".

 

אחת הדרכים היא קריאה נחרצת של הנהגת הרשות נגד אינתיפאדה. הרשות הפלסטינית זנחה את המדים, והיום היא מתמקדת בעניבות ובגישה דיפלומטית. אנשיה אינם מעוניינים להרוס את כל מה שבנו בשנים האחרונות. בשבוע האחרון הצהיר יו"ר הרשות, אבו-מאזן, כי האינתיפאדה השנייה הייתה "הרת אסון", ואמר שהוא "לא יסבול התקוממות חמושה שלישית".

 

גורם בפתח אמר בשיחה עם ynet כי לארגון יש שליטה מלאה על השטח. "המצב בגדה המערבית שונה מהמצב במצרים, והחלטה על אינתיפאדה צריכה להגיע מגבוה", טען. לדבריו, אם אין הוראה פוליטית לפתוח באינתיפאדה – היא פשוט לא תתרחש. "גם אם נניח שבעקבות אותה קבוצת פייסבוק יחלו מהומות בתאריך שננקב, הן יפסקו תוך יום או יומיים", הבהיר.


הפגנה בבילעין. ההתנגדות היחידה שמתקיימת כיום (צילום: דובר צה"ל)

 

"רק התנגדות תאחד את הפלסטינים"

אבל יש מי שמאמין שאינתיפאדה שלישית היא הדרך היחידה. אחד מבכירי הג'יהאד האיסלאמי ברצועה, חאלד בטש, אמר בתגובה לדבריו של אבו-מאזן כי מי שיקבע אם תתקיים אינתיפאדה זה העם הפלסטיני, ולא יו"ר הרשות. "הוא עשה טעות גדולה, ונתן הבטחה שהוא לא יוכל לעמוד בה", טען בטש. "רק העם הפלסטיני יחליט על זה".

 

בכיר חמאס ומחזיק תיק שליט, אוסאמה מזיני, האשים את מנגנוני הביטחון של הרשות בהכשלת המאמצים העממיים להוביל להתפרצות אינתיפאדה שלישית נגד ישראל בגדה המערבית, וטען כי "מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית עסוקים ברדיפה אחרי מארגני האינתיפאדה ותומכיהם".

 

מזיני האשים את אבו מאזן בקבלת "האג'נדה הציונית-אמריקנית, שנועדה להגן על הכיבוש ולספק לו ביטחון", והדגיש כי התנגדות היא זכותם של הפלסטינים. הוא דרש מאבו-מאזן ומתנועת פתח לחזור לחיק העם הפלסטיני ולהתלכד סביב ההתנגדות, שלדבריו - רק היא מאחדת את הפלסטינים.

 

הצעירים קראו: "העם רוצה להפיל את המשטר"

ועידת בילעין נקראה השנה על שמו של הפעיל האיטלקי ויטוריו אריגוני, שנחטף ונרצח ברצועת עזה לפני כשבוע. לוועידה הגיעו דיפלומטים זרים, מנהיגים פלסטינים ובראשם ראש הממשלה, סלאם פיאד, אנשי דת בכירים ופעילים זרים.

 

באוהל האירוע הושמו תמונותיו של אריגוני וכן תמונותיה של רייצ'ל קורי, פעילה שנהרגה ב-2003 כשניסתה למנוע פעולת חישוף של דחפור ישראלי ברצועה, לצד תמונותיהם של האחים בסאם וג'והאר אבו רחמה, שנהרגו בהפגנות השבועיות בבילעין לפני כשנתיים.

 

"המטרה שלנו היא לגייס תמיכה בינלאומית במאבק שלנו בבילעין, ולמאבק הפלסטיני באופן כללי", הסביר חטיב. "זו הדרך שלנו לעשות הסברה ולהפיץ את סיפורנו בעולם".

 

ההפגנות השבועיות בבילעין ובכפר נבי סלאח הן היום כמעט הסממן היחיד להתקוממות עממית בגדה המערבית. אמנם הפלסטינים טוענים שההתקוממות אינה אלימה, אבל בפועל מתקיימות התנגשויות בינם לבין כוחות צה"ל כמעט מדי שבוע, שכוללות יידוי אבנים, גז מדמיע, מעצרים, רימוני הלם וקריאות לאומניות.

 

במהלך הוועידה צעקו צעירים כי "העם רוצה להפיל את המשטר" - סיסמת המהפכות במדינות ערב. מוסטפא ברגותי, שעלה לנאום, זכה למחיאות כפיים סוערות כשקרא: "מצבנו לא ישתנה בלי התקוממות עממית". כשהתבקש לתרגם את דבריו לאנגלית עבור הפעילים הזרים, הבהיר ברגותי כי מדובר ב"התקוממות עממית לא אלימה". ספק אם הצעירים הפלסטינים במקום שמו לב לכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בבילעין. רוצים לגייס תמיכה בינלאומית במאבק
צילום :יוחנן ויילר
ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד בהפגנה בבילעין, ארכיון
צילום: AP
מומלצים