שתף קטע נבחר

אבו מאזן: כן להכרה במדינה, לא לאלימות

הנשיא הפלסטיני הבהיר בביקור בתוניסיה כי אם ייכשלו מאמצי ארה"ב להשיג הסכם בין הצדדים, יבקש הכרה בינלאומית במדינה. הוא הבהיר שהוא מתנגד לאינתיפאדה שלישית, שכן הקודמת היתה "הרת אסון". עבד רבו: וושינגטון אשמה בכישלון

הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, המבקר בתוניסיה, אמר בצהריים (יום ד') לכתבים כי הוא עדיין תומך במאמצי ארצות הברית להגיע להסכם שלום במשא ומתן עד ספטמבר, אך אם לא יושג הסכם עד אז - יבקשו הפלסטינים הכרה בינלאומית במדינה. הוא הדגיש כי בכל מקרה "לא יקבל" התקוממות נוספת, וציין כי האינתיפאדה השנייה היתה "הרת אסון".

 

 

אבו מאזן עושה את דרכו לביקור בצרפת שם הוא עתיד להיפגש עם הנשיא ניקולא סרקוזי. גורמים פלסטינים הנמיכו ציפיות מהביקור ואמרו כי אינם צופים הכרזה דרמטית של הנשיא הצרפתי.


האינתיפאדה השנייה היתה "הרת אסון". אבו מאזן בתוניסיה (צילום: AFP)

 

הנשיא הפלסטיני אמר כי המשא ומתן עם ישראל נעצר בגלל המשך הבנייה בהתנחלויות ובגלל כישלונה של ארצות הברית לשכנע את ישראל לעצור אותה. "זה מה שדחף אותנו לפנות למועצת הביטחון של האו"ם כדי לדרוש את הפסקת הבנייה, אולם לצערי הרב ארצות הברית השתמשה בזכות הווטו במטרה לעצור את התוכנית הזאת במועצה".

 

עבד רבו: ארצות הברית נכשלה

בה בעת, ברמאללה הגיבו בזעם על האמירה של דובר מחלקת המדינה בוושינגטון, מארק טונר, שדחה הלילה את רעיון ההכרה הבינלאומית במדינה פלסטינית. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, אמר כי הרשות הפלסטינית מתכוונת לפנות לאו"ם בבקשה לקבל הכרה כמדינה עצמאית, בגלל "כשלונו של הממשל האמריקני להביא לפתרון שיוביל להקמת מדינה".  

 

עבד רבו טען כי "הדרך לאו"ם נפתחה אחרי שהדרך של ארה"ב והקוורטט נכשלה עקב המדיניות הישראלית". לדבריו, "הממשל האמריקני יודע היטב את עמדתנו בעניין הזה, במיוחד אחרי שכשלו המאמצים להביא לפתיחת משא ומתן רציני עם ישראל,

שיוביל לסיום הכיבוש ולביצוע פיתרון שתי המדינות".

 

דובר מחלקת המדינה טונר דחה הלילה שוב את התוכנית של הפלסטינים להשיג הכרה בינלאומית. "אנחנו לא מאמינים שזה רעיון טוב", הוא אמר, "אנחנו לא מאמינים שיש בכך תקווה".

 

וושינגטון ממשיכה להתעקש שרק הסכם בין ישראל לפלסטינים על "פיתרון שתי המדינות" יכול להוביל לשלום בר-קיימא בין שני הצדדים. "אנחנו ממשיכים ללחוץ על שני הצדדים להתחיל שוב בשיחות ישירות", אמר טונר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כן למדינה, לא לאלימות
צילום: AFP
מומלצים