שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  81%: השמירה על כבוד הניצולים - 'בינונית' ומטה

  רוב מוחלט של האוכלוסייה היהודית אינו חושב שניצולי השואה זוכים ליחס הראוי. לעומת זאת, 60% סבורים שהשואה מונצחת בישראל בצורה טובה. והאם צריך לצום ביום השואה?

  רוב הציבור שבע רצון מהאופן שבו מנציחה מדינת ישראל את זכר שואת יהודי אירופה – כך עולה מסקר ynet ועמותת יסודות, שנערך לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה. עוד סבור הציבור כי כבוד הניצולים נשמר "במידה בינונית" והמסעות לפולין חשובים, אך בקרב הדתיים רבים תומכים ב"שידרוג" יום השואה בתפילה ותענית.

   

 1. הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

   

  סקר ynet-"יסודות" נערך על ידי מכון המחקר פאנלס וכלל 504 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל (טעות דגימה מירבית: 4.4%).

   

  בחלק הראשון של הסקר אמרו 60% מהנשאלים כי השואה מונצחת בישראל בצורה טובה, 30% ציינו את ההנצחה כ"בינונית" ו-8% טענו כי היא לא

  טובה (הנותרים חסרי דעה בעניין). בכל המגזרים - חילונים, מסורתיים ודתיים/חרדים - נמצא רוב המרוצה מהאופן שבו מנציחה המדינה את השואה.

   

  את השמירה על כבוד הניצולים הגדירו 42% מהנשאלים כ"בינונית", 39% כ"מועטה או לא קיימת" ורק 17% מרוצים ממנה (ליתר אין דעה בנושא). בקרב המסורתיים והדתיים/ חרדים התשובה השכיחה ביותר (51% ו-43% בהתאמה) הייתה שכבוד הניצולים נשמר במידה בינונית, ואילו אצל החילונים אמרו יותר (46%) כי הוא נשמר במידה מועטה או כלל לא.

   

  על השאלה "באיזו מידה לדעתך המסעות לפולין במתכונתם הנוכחית חשובים?" השיבו 73% כי הדבר חשוב "במידה רבה", ולעומתם רק 18% אמרו "במידה בינונית" ו-7% "במידה מועטה או בכלל לא". בכל המגזרים הדתיים נמצא רוב מובהק הסבור כי המסעות חשובים מאוד.

   

  בפרק האחרון הוצגו למשתתפים ארבע דרכים לשימור זכרון השואה בעם היהודי, והם התבקשו לבחור מתוך האפשרות אחת או יותר: 77% אמרו כי יש להשקיע יותר בחינוך, 66% מעדיפים "לטפח ולחזק את הדור השני לשואה כדי שידע להעביר את גודל האסון", 45% סבורים כי יש למצוא דרכים יצירתיות באינטרנט לשימור הזיכרון ו-11.5% בעד קביעת יום צום ותפילה בכ"ז בניסן - יום השואה - בנוסף למתכונת הזיכרון הקיימת.

   

  באפשרות האחרונה תומכים, על פי הסקר, רק 24% מאזרחי ישראל היהודים, אם כי נמצא לה רוב בקרב הדתיים והחרדים (52%).

   

  האופי המאחד של יום השואה

  המנהלת החינוכית של יסודות, שושי בקר: "לפי הסקר, רוב אזרחי ישראל חושבים כי ניצולי השואה אינם זוכים לכבוד הראוי. לאור הפגיעה שאין דומה לה בכבוד האדם שלהם בשואה, אלה הן תוצאות מטרידות. ניצולי השואה הם אנשים באים בימים, ולכן מתבקש שהמדינה תדאג בכל דרך אפשרית לצרכיהם הרפואיים והסיעודיים. דאגה

  מיוחדת לניצולים תהיה לכשעצמה דרך חשובה להנציח את השואה.

   

  "אנו רואים כי רוב העונים אינם מעוניינים שיום השואה יהפוך ליום בעל אופי דתי, ואפילו בקרב הדתיים הדעות די שקולות. אולי הסיבה לכך הוא הרצון לשמור על האופי הממלכתי והמאחד של היום. מעבר לחשיבות זכרון השואה, יום השואה יכול להיות יום מאחד שמדגיש גם את הגורל היהודי המיוחד, אך גם את החשיבות של כבוד האדם וערכי הדמוקרטיה. יש בסקר אף קריאה למערכת החינוך להגביר השקעתה בזכרון השואה וחלקים גדולים מן הצבור רואים בה את הגורם המרכזי שיכול לשמר את זכרון השואה בעם היהודי לדורות".


 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ניצולי שואה. עדיין כאן, משוועים לעזרה
  צילום: גיל יוחנן
  אושוויץ. מסע חשוב
  צילום: רויטרס
  בקר. "דאגה לניצולים = הנצחה חשובה"
  באדיבות "יסודות"
  מומלצים