שתף קטע נבחר

לפני ה"נכבה": הפגנות במצרים ובירדן נגד השלום

הקריאות בפייסבוק הוציאו רבבות לכיכר א-תחריר, שם שרפו דגלי ישראל ודרשו לגרש את השגריר. בעמאן קראו מאות לבטל את הסכם השלום עם ישראל

בעוד שבישראל שקט יחסית, "יום הנכבה" מעורר גלים בעולם הערבי. רבבות, אם לא מאות אלפי בני אדם, הגיעו היום (ו') לכיכר א-תחריר בקהיר לקראת "יום הנכבה" - יום "אסון הקמתה של מדינת ישראל", שיצויין מחרתיים. ההפגנה נערכה  בסימן "יום שישי של האחדות הלאומית, ביטחון האזרח ותמיכה באינתיפאדה הפלסטינית", והיא חלק מהיוזמה המופצת ברשתות החברתיות זה זמן מה, לפתוח ב"אינתיפאדה שלישית" בתאריך הקמת מדינת ישראל.

 

המפגינים קראו קריאות בזכות האחדות הפנים-פלסטינית ונגד ישראל, דוגמת

"לירושלים צועדים מיליוני שהידים". בין היתר, הם דרשו לגרש את שגריר ישראל במצרים ולנתק את היחסים הדיפלומטיים עמה. חלקם שרפו דגלי ישראל ואחרים הניפו את דגל פלסטין. כאמור, מדובר באירוע מקדים שתוכנן מראש כהכנה למפגני המחאה המרכזיים שנקבעו למחרתיים.

 

אתמול דווקא קראו השלטונות במצרים לאזרחים לא להשתתף בצעדת הזדהות עם הפלסטינים ביום ראשון, במסגרתה הם מתכננים לצעוד לעבר גדר הגבול הפלסטיני ברפיח. בהצהרה שפורסמה נכתב כי הרשויות קוראות לפעילים "לפעול למניעת השלכות העלולות לנבוע מצעדה שכזו".


רבבות במרכז קהיר. "לירושלים צועדים מיליוני שהידים" (צילום: AP)

 

קולות המחאה בפייסבוק עוררו היום הפגנות גם בירדן. כ-500 בני אדם יצאו לרחובות עיר הבירה עמאן, בדרישה להכיר במדינה פלסטינית ולהעניק זכות שיבה לפלסטינים. גם הם דרשו לגרש את השגריר הישראלי, ואף לבטל את הסכם השלום עם ישראל, שנחתם ב-1994.

 

בירושלים, דווקא הסתיימו יום שישי בהשתתפות כ-8,000 איש, בשקט יחסי. בעיר הגבירו כוננות לקראת ציון אירועי "יום הנכבה", ולדברי מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, "המצב בשליטה מלאה ונעשה הכל כדי שכך זה יישאר". עם זאת, בהמשך נרשמו כמה הפרות סדר ומעצרים בשכונות במזרח העיר וגם בשטחים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שורפים את דגל ישראל בכיכר א-תחריר
צילום: AP
לקראת "אינתיפאדה שלישית"?
צילום: AP
מומלצים