שתף קטע נבחר

עמי האזור יפגינו בנכבה: אוטובוסים ושיירות לגבול

אחרי חודשים של הסתה לאינתיפאדה שלישית, יגיע מחר רגע האמת. בלבנון מדווחים ש-500 אוטובוסים יגיעו לאזור הגבול עם ישראל, ממצרים יצעדו למעבר רפיח, והמדוכאים של אסד יבואו לקונייטרה. במשטרה מפנים את עיקר תשומת הלב לירושלים: "נעשה הכל כדי להבטיח את השקט"

רגע האמת מתקרב, וגם מעבר לגדרות נערכים לו. במדינות ערב השכנות לישראל מתקיימות הערב (שבת) הכנות אחרונות לקראת אירועי "יום הנכבה" מחר, היום שבו מציינים הפלסטינים והערבים את ה"אסון" של הקמת מדינת ישראל. בעוד שבישראל הוכרזה כוננות ביטחונית מוגברת, במדינות השכנות נערכים להגיע בתהלוכות לאזורי הגבול עמה.

 

גם בפנים הארץ תהיה מחר כוננות עליונה, ומהבוקר יתפרשו כעשרת אלפים שוטרים ברחבי הארץ, בהם כוחות מיוחדים המיומנים בטיפול בהפרות סדר רחבות היקף.

 

צפו - צעירים מצרים הקליטו מסר בעברית לישראלים לקראת יום הנכבה:

התכונה לקראת יום הנכבה השנה היא מיוחדת, משום שעל רקע ההתקוממויות העממיות בעולם הערבי בחודשים האחרונים, הופיעו ברשתות החברתיות באינטרנט קריאות לפתוח באינתיפאדה שלישית נגד ישראל ב-15 במאי, הוא יום

הנכבה. קבוצות שקידמו את הרעיון הזה בפייסבוק וזכו למאות אלפי אוהדים נסגרו, אולם הספיקו להעביר את הרעיון שלהן.

 

עיקר ההכנות בינתיים נעשו בלבנון, שם מצפים למשתתפים שיגיעו ב-500 אוטובוסים לפחות. העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" דיווח כי בתחילה שכרו המארגנים 300 אוטובוסים לטובת המשתתפים בהפגנות נגד ישראל, אולם בשל ריבוי המשתתפים - הוזמנו 200 נוספים. הכוונה היא להביא פלסטינים משורה של מחנות פליטים בביירות ובחלקים אחרים של לבנון לאזור הגבול עם ישראל.

 

לפי הדיווחים בתקשורת הלבנונית, בתחילה יגיעו המפגינים לאזור נאקורה, שמצפון לראש הנקרה, ושם הם יעניקו תזכיר למפקד יוניפי"ל. הם ימשיכו למארון א-ראס, אחד ממוקדי הלחימה הקשים במלחמת לבנון השנייה, בסמוך לגבול עם ישראל. כיוון שמדובר בכלי רכב רבים, הם חולקו לקבוצות בניסיון להקל את הפקקים הצפויים באזור.

 

במצרים נרשמה התארגנות לקראת יציאה מ"גשר השלום" באיסמעיליה לעבר מעבר רפיח, החוצץ בין מצרים לרצועת עזה. פעילי מחאה אחרים מתכוונים לצאת מקהיר לאותו היעד. הכוונה המוצהרת של המארגנים היא לחצות את מעבר רפיח לעזה, אולם המצרים פרסו כבר אתמול כוחות גדולים בסיני לקראת האירועים, ולא ברור עד כמה גדולה תהיה היענות האזרחים המצרים לצאת להפגין.

 

הסורים ישכחו לרגע מאסד?

בירדן נרשמה התארגנות דומה בפייסבוק, ועל פי ההצהרות בה מטרתה להביא לצעדה שתגיע "לנקודה הקרובה ביותר לגדה המערבית". לא צוין מהו היעד, אך נמסר כי הוא יוודע בהמשך. 


הפגנת יום הנכבה, היום ביפו. "יום יבוא ונתפוצץ" (צילום: ירון ברנר)

 

בסוריה הודיעו המארגנים כי הם מתכוונים לצאת ממחנה הפליטים הפלסטיני "אל-ירמוך" לאזור "עין א-תינה", הסמוך לקונייטרה שגובלת ברמת הגולן. לא נמסרו אומדנים לגבי מספר המשתתפים. בכל מקרה, לא בטוח שההיענות תהיה גדולה, במיוחד בהתחשב בעובדה שסוריה שקועה בהפגנות המחאה נגד המשטר בראשות, בשאר אסד, הפגנות שגם בסוף השבוע החולף גבו קציר דמים משמעותי.

 

גם המתנחלים מתכוננים לאירועי הנכבה מחר. פעילי ועד השומרון מתכננים לחלק בצמתים ברחבי הארץ דגלי ישראל. "ביום ראשון הקרוב נניף בגאווה ובגאון את דגל ישראל בכל מקום כתשובה להיסטריה שמנסה לייצר הרשות הפלסטינית ויחצניה מהשמאל הקיצוני", נכתב באגרת שהפיץ ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה.

 

תשומת הלב המשטרתית מחר תופנה לאזור ירושלים, והחשש הוא שהפגנות מחאה שם יגלשו לאלימות ולניסיון של

פלסטינים לצעוד לעבר המעברים לישראל. בצפון הארץ כוחות המשטרה יתפרשו במוקדי חיכוך כמו צמתים וצירים מרכזיים, כדי למנוע חסימות של כבישים או יידוי אבנים לעבר מכוניות.

 

גורם בכיר במשטרה אמר הערב ל-ynet :"נעשה הכל כדי להבטיח את השקט מחר. יהיו אירועי מחאה, אבל החוכמה היא למנוע מצב של הסלמה לכדי אלימות, ולשם כך אנחנו מבצעים פריסה רחבה שלנו. התרחיש הסביר הוא שהאירועים מחר יעברו בצורה שקטה יחסית, אבל אנחנו נערכים גם לאירועים חריגים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה יום הנכבה, היום ביפו
צילום: ירון ברנר
מומלצים