שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

מחאת הרופאים נמשכת: שיבושים בקופ"ח כללית

מבוטחי קופת חולים בריאות כללית שימו לב: הרופאים במחוזות דן-פתח תקווה וחיפה ישבתו היום, אך השירותים במרפאות יינתנו כרגיל. השביתה שתוכננה בקופת חולים לאומית בוטלה. פגישה נוספת בין נציגי הרופאים והאוצר הסתיימה ללא תוצאות

בשל מחאת הרופאים על תנאי העסקתם, גם היום (יום ד') יימשכו השיבושים במערכת הבריאות. הפעם הסובלים העיקריים יהיו מבוטחי קופת החולים בריאות כללית בערים רמת-גן, גבעתיים, פתח תקווה, חיפה והקריות, שיזדקקו לטיפול רופא.

 

למרות שביתת רופאי הכללית במחוזות דן-פתח תקווה וחיפה, המרפאות יהיו פתוחות ושירותי אחיות, מעבדה, רנטגן, בתי מרקחת ומשרד יינתנו כרגיל. בקופת חולים כללית ממליצים למבוטחיהם להתעדכן לגבי הפעילות במוקד שירות הלקוחות 2700* או במרפאות.


 

המרפאות פתוחות, הרופאים שובתים (צילום: חגי אהרון)

 

בנוסף, במחוזות תל אביב, מרכז חיפה וצפון יישבתו טיפות חלב, לשכות הבריאות המחוזיות, רופאי עיריות ורופאי בתי הספר. בכל מחוז או אזור יישאר רופא מחוזי תורן שיקבל רק מקרים דחופים.

 

אחר-הצהריים עלה החשש שהשביתה תתרחב גם למרפאות קופת חולים לאומית. אולם, בעקבות תשובות שהתקבלו בהנהלה ואפשרו התקדמות במשא מתן, הוחלט לבטל את צעדי המחאה.

 

אתמול נפגשו נציגי הרופאים והאוצר, אך הפגישה הסתיימה ללא תוצאות. בפגישה דנו הצדדים בשכר הרופאים הבכירים. בהסתדרות הרפואית ביקשו לפתור את בעיית השכר והתנאים של אותם רופאים מומחים שלא התמנו למנהלי מחלקות ויחידות. אחת הדרישות שעלו היתה להעניק לאחוז מסוים מקרב הרופאים הללו תוספות שכר של בין 40-30 אחוזים, מעבר לתוספות השכר הרוחביות.

 

"לרופאים מומחים אין אופק"

אולם, נראה שלפי שעה באוצר מסרבים לקבל את הדרישה. "הדרישה שעלתה היא מופרזת, לתת תוספות ל-15 אחוזים מהרופאים הבכירים, זו תוספת שעלותה כ-300 מיליון שקל, כאשר אנחנו הצענו 600 מיליון שקל לפתרון כל בעיות המערכת", אמר גורם באוצר, "זה יבוא על חשבון פתרון בעיות של פריפריה ומתמחים".

 

סגן יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר נמרוד רחמימוב, הסביר כי "אחת הבעיות הגדולות היא שלרופאים מומחים אין אופק להתקדמות אישית. רופא שלא הופך לפרופסור או למנהל מחלקה, נשאר 30 שנה באותו תפקיד. אנחנו מציעים למסד מסלול

שנקרא 'מנהל שירות' שיהיה בין רופא בכיר למנהל יחידה".

 

לדבריו, "המעסיקים מעוניינים בדבר הזה. השאלה היא איזה אחוז מהרופאים יוכר כ'מנהל שירות'. כיום 30 אחוזים מהרופאים הבכירים הם מנהלי מחלקות ויחידות ו-70 אחוזים לא. אנחנו מציעים שתהיה שכבת ביניים של 25 אחוזים שיהיו 'מנהלי שירות', אבל לא סוכם עדיין כלום".

 

למרות שהפגישה הסתיימה ללא תוצאות, רחמימוב הביע אופטימיות לגבי המשך המגעים. "גם בנושא השכר, הפערים הם יותר קטנים ממה שמציירים באוצר. אבן הנגף העיקרית היא תוספת התקנים. אנחנו לא מוכנים לחזור הביתה בלי תוספת תקנים ובאוצר חייבים להבין את

זה".

 

ביום חמישי יימשכו השיבושים במערכת הבריאות ותושבת פעילות חדרי הניתוח בכל בתי החולים, למעט ניתוחים דחופים וניתוחים להסרת גידולים.


פורסם לראשונה 18/05/2011 00:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבוטחי כללית - הנפגעים העיקריים
צילום: גיל לרנר
מומלצים