שתף קטע נבחר

הסלמה בסודן: צבא הצפון כבש עיירה מידי הדרום

כוחות הצפון השתמשו בארטילריה ובטנקים ותפסו את העיירה אביי מידי אנשי הדרום. היישוב נמצא באזור עשיר בנפט, והוא אמור להיות חלק מהדרום, שיכריז על עצמאותו בעוד כחודשיים

צבא צפון סודן הודיע אמש (שבת) כי השתלט על העיירה אביי, הנמצאת במוקד סכסוך הגבול עם הדרום. עתה חוששים במערב כי הדבר עלול להצית מלחמה חדשה בין הצדדים כחודשיים לפני שהדרום עומד להיהפך רשמית למדינה עצמאית.

 

 

כיבוש העיירה בא בתום שלושה ימי עימותים בין הנצים במקום. הטלוויזיה הממלכתית בחרטום דיווחה כי החיילים "הדפו את כוחות האויב", ואנשי או"ם המוצבים במקום אישרו את הדברים.

 

ביולי הדרום יממש את החלטת משאל העם שם מלפני ארבעה חודשים ויכריז על עצמו כמדינה עצמאית. אביי נמצאת באזור הגבול העתידי בין המדינות, והיא יושבת בלבו של שדה נפט עשיר.

 

גם המורדים בדרום סודן, שעתידים להיות לצבא המדינה, "צבא השחרור העממי של סודן" הודו כי העיירה אינה עוד בידיהם. "הכוחות המזוינים של סודן נכנסו לאביי. אנו עדיין נלחמים, אבל הם באו עם טנקים ולא מפסיקים לירות", אמר דובר מטעם המורדים.

 

החשש הגדול בדרום היא שהשלטון שהם בתהליך שחרור ממנו, רוצה להחזיר את הגלגל לאחור. מפקד בכיר בצבא הצפון, אחמד עבדאללה, אמר לרשת BBC כי אנשיו יגיעו רק עד הנהר שבדרום המחוז שאביי נמצאת בו – ולא מעבר לכך.

 

עם זאת, בדרום חוששים כי מדובר רק בתחילתה של התקפה גדולה הרבה יותר. ויש להם סיבה טובה לחשוב כך - כמה משדות הנפט העשירים ביותר שלהם נמצאים בקרבה מסוכנת לאביי.

 

כיבוש היישוב מגיע בעיתוי רגיש מאוד. משלחת של מועצת הביטחון נמצאת בימים אלה בסודן, והיא צפויה להגיע מחר לאזור ההתלקחות. ההסלמה באזור החלה לפני שלושה ימים בהריגתם של 22 חיילים מצבא הצפון במארב, שהכינו מורדים מהדרום.

 

אנשי או"ם כינו את התקרית "תקיפה נפשעת" וקראו להנהגת הדרום לקבל אחריות לאירוע, דבר שאלה סירבו לעשות. התגובה באה במתקפה מוחצת של שיריון ושל ארטילריה, ובהשתלטות על האזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים