שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הרשות: אם נתניהו יסכים לקווי 67, נפתח דף חדש

למרות שראש הממשלה סירב לדרישת אובמה לבסס את המשא ומתן המדיני על המצב לפני מלחמת ששת הימים, הפלסטינים עדיין מקווים שהוא ייכנע ללחץ: "אם לא, אין טעם לדבר על תהליך שלום". נאום אובמה באיפא"ק - בשידור ישיר ב-ynet

ראש הממשלה אמר "לא" מהדהד בוושינגטון לדרישת אובמה לפתוח במשא ומתן על בסיס קווי 67', אבל הפלסטינים עדיין מקווים שהוא ייכנע ללחץ של ארצות-הברית ומדינות המערב. שעות ספורות לפני נאומו של הנשיא האמריקני ברק אובמה בוועידת השדולה היהודית, אמר חבר הוועד המרכזי של פתח, סאיב עריקאת, כי "אם נתניהו יסכים לעקרון שתי המדינות על בסיס קווי 67', נפתח דף חדש". נאומו של אובמה בפני ועידת איפא"ק יועבר בשידור ישיר ב-ynet.

 

עריקאת הבהיר כי ההנהגה הפלסטינית מחכה להצהרה על עמדתו הרשמית של נתניהו בנוגע לעיקרון שהציג אובמה בנאומו, למרות שראש הממשלה כבר שלל את ההצעה האמריקנית ואמר כי אותם גבולות "אינם בני הגנה". לדבריו, "אם נתניהו יסכים - נפתח דף חדש. אם לא יסכים, הרי שאין טעם לדבר על תהליך שלום. אנחנו אומרים זאת בקול רם וברור".

 

המשלחת של נתניהו בוושינגטון הפעילה בסוף השבוע לחץ על סביבת הנשיא האמריקני, בתקווה שהוא יציג עמדה שונה בנאומו הצפוי הערב (17:30 שעון ישראל). ברק אובמה יתייצב בפני חברי השדולה היהודית בוושינגטון, כשברקע זעם בקרב חלק מחברי הקהילה היהודית בשל הידרדרות יחסיו עם ממשלת ישראל ועקב תוכן נאומו לפני שלושה ימים.  

 

גם הנשיא בוש דיבר על קווי 67'

למרות שהן בישראל והן בארצות-הברית הוא הותקף על דבריו, מתברר שאובמה אינו הראשון שדיבר על משא ומתן מדיני על בסיס המצב שהיה קיים לפני מלחמת ששת הימים. במסיבת עיתונאים ב-2005,

אמר ג'ורג' בוש, שנתפס כידיד ישראל, שבהסכם קבע "על כל שינויים בקווי שביתת הנשק מ-1949 חייבים להסכים שני הצדדים". קווי שביתת הנשק הם אותם קווי 67'.

 

כשלצידו עמד אז הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, אמר בוש כי "פתרון בר קיימא לשתי מדינות חייב להבטיח רצף בגדה המערבית ומצב של טרוריסטים פזורים בשטח לא יעבוד. חייב להיות קשר משמעותי בין הגדה המערבית לבין עזה. זוהי העמדה של ארצות-הברית היום, זו תהיה העמדה של ארה"ב בזמן המו"מ על הסכם הקבע".

 

כתבי ynet בוושינגטון, אטילה שומפלבי ויצחק בן-חורין, ניתחו בשידור ישיר מהבירה האמריקנית את ההתפתחויות האחרונות. בן-חורין העריך כי למרות הטענות, מדיניות הממשל האמריקני בתקופת אובמה דומה לזה של קודמו בבית הלבן: "אפילו הנשיא בוש דיבר בצורה מפורשת על חילופי שטחים על בסיס קווי 67'. הוא אמר שהמדינה הפלסטינית צריכה להיות רציפה ובת קיימה. זה גם מה שאובמה יגיד היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עריקאת. מציב תנאים
צילום: כפיר סיון, ישראל סאן
נתניהו. ייכנע ללחץ?
צילום: רויטרס
בוש. הציג בעבר עמדה זהה לאובמה
צילום: רויטרס
מומלצים