שתף קטע נבחר

דיווח: ליידרמן גורש מרוסיה לאחר שלוש אזהרות

עיתון במוסקבה דיווח כי משרד החוץ הרוסי פנה לישראל שלוש פעמים החל מ-2009 בטרם גירש את נספח צה"ל, אל"מ ואדים ליידרמן. לטענת הרוסים, הוא הפר אמנה ליחסים דיפלומטיים. למרות המתיחות, בשבוע הבא יגיע לישראל שר רוסי לביקור רשמי

פעם שלישית, הביתה. משרד החוץ הרוסי פנה שלוש פעמים לישראל והפנה את תשומת לבה לכך שנספח צה"ל במוסקבה, אלוף-משנה ואדים ליידרמן, הפר את אמנת וינה ליחסים דיפלומטיים, בטרם גורש ממנה בשבוע שעבר בחשד לריגול. כך דיווח הבוקר (יום ב') עיתון במוסקבה.

 

לפי הדיווח בעיתון "קומסומולסקייה פראבדה", למרות האמנה הבינלאומית לדיפלומטיה, הנספח הישראלי היה בקשר עם גופי הביטחון הרוסיים ללא תיאום עם משרד החוץ הרוסי,ועם המשרד לקשרי חוץ של משרד הביטחון.

 

בעיתון דווח כי הפעם הראשונה שבה הפנה משרד החוץ הרוסי את תשומת לבה של ישראל לעבודתו של ליידרמן הייתה כבר בנובמבר 2009, וישראל קיבלה הערה רשמית על כך. מכתב המחאה השני נשלח באפריל 2010,

והפעם השלישית הייתה ב-29 בדצמבר 2010. שגרירות ישראל במוסקבה מסרה בתגובה לאחת האזהרות כי כל מעשי הנספח ליידרמן "יבוצעו עם הקפדה על הוראות אמנת וינה".

 

אל"מ ליידרמן, שסוכנות ביטחון הפנים ברוסיה טענה בהודעה רשמית וחריגה כי ניסה להשיג מידע על עסקאות נשק בין רוסיה למדינות ערב ומדינות סובייטיות לשעבר, חזר ארצה בשבוע שעבר, ונחקר בידי גורמי ביטחון בישראל. במהלך חקירתו עבר בדיקת פוליגרף יסודית שביצע השב"כ. לפי תוצאותיה, הנספח הצבאי נוקה מחשד שעסק בריגול מיוזמתו עבור ישראל או עבור גורם שלישי.

 

משרד החוץ הרוסי ציין כי הקצין הישראלי "נתפס על חם" ב-12 במאי. התקשורת הרוסית פרסמה צילומים המתעדים את מעצרו של ליידרמן במסעדה לפני תשעה ימים. הוא הוכרז 'פרסונה נון גרטה' ב-14 במאי,

ונדרש לעזוב את המדינה תוך 48 שעות.

 

גורמים בישראל אמרו כי טענות רוסיה לריגול מצד ליידרמן "אינן מבוססות". אחד הגורמים אמר לסוכנות "איטר-טאס" כי ליידרמן נפל קורבן לתחרות שבין חברות ביטחון רוסיות לישראליות.

 

למרות הפרשה המביכה, צפויות רוסיה וישראל לחתום בשבוע הבא על הסכם שיתוף פעולה במצבי חירום. השר להגנת העורף, מתן וילנאי, יארח בשבוע הבא את מקבילו הרוסי, השר לענייני הגנה אזרחית ומצבי חירום, בביקור רשמי בישראל. יהיה זה הביקור הראשון בישראל של גורם מהממשל הרוסי מאז שהתפוצצה הפרשה. במהלך ביקורו צפוי השר הרוסי לערוך סיור מוסק בשמי ישראל, לבקר בבסיסי פיקוד העורף ובתעשיות הביטחוניות, ולקיים סבב פגישות עם שרים נוספים בממשלה ועם ראש רשות החירום הלאומית.

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גורש מרוסיה. אל"מ ואדים ליידרמן
צילום: אסף שילה, ישראל סאן
מומלצים