שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ומי מתייצב לצד פון טרייר? המשטר האיראני

  נציגי המשטר בטהרן שיגרו איגרת מחאה לפסטיבל קאן בתגובה לסילוקו של הבמאי הדני: "זהו כתם שחור בהיסטוריה של הפסטיבל". פון טרייר עצמו דוחה את תמיכתם

  הבמאי הדני הפרובוקטיבי לארס פון טרייר סולק בשבוע שעבר מפסטיבל קאן בעקבות התבטאויותיו התמוהות על הזדהותו עם אדולף היטלר במהלך מסיבת העיתונאים לרגל סרטו "מלנכוליה". אבל נראה כי סנקציה זו מתגמדת ביחס לעונש שקיבל בדמות חיבוק הדוב שהעניקו לו מחמוד אחמדינג'אד ואנשיו בתגובה לאירועים. סוכנות הידיעות הסטודנטיאלית של איראן ISNA הודיעה היום (ג') כי באיגרת שנשלחה מטהרן, מחו האיראנים על גירושו של פון טרייר.

   

   

  על פי הידיעה שפורסמה, סגן שר התרבות האיראני ג'וואד שמבדקארי, חתום על האיגרת שנשלח לנשיא הפסטיבל הצרפתי ז'יל ז'אקוב וקבע כי הפסטיבל הכתים עצמו ואת עברו בכך שסילק את הבמאי. סגן השר שמבדקארי לא התייחס ספציפית לאמירות השערורייתיות של פון טרייר ויתכן כי הזדהותו איתן נובעות דווקא מהתייחסות הבמאי לישראל כ"קוץ בתחת". 


  פון טרייר בקאן. מוותר על תמיכת האיראנים

   

  "ברצוני לברך את העם הצרפתי ויוצרי הקולנוע שלו על המהדורה ה-64 של הפסטיבל", פותח סגן השר את מכתבו לז'אקוב, "אתה זוכר היטב שהאירוע נוסד כדי לצאת נגד פשיזם. פשיסטים הם אלו שהאמינו שהם האנשים היחידים שיש להם את הזכות ליהנות מהחיים ומרווחה ולא יכלו לסבול את נוכחותה של אופוזיציה". כך הסביר אביר הסובלנות וחופש הביטוי מטהרן את עמדתו.

   

  "מר ז'יל ז'אקוב, האמן בכך, ללא כל קשר לגבי העמדה שלי בנוגע ללארס פון טרייר, פסטיבל קאן השאיר כתם שחור בהיסטוריה שלו", קבע שמבדקארי. אולם דווקא בוויכוח הזה, פון טרייר דוחה את הסעד שהציעו לו האיראנים והתייצב לצד המארגנים. "בעיני, חופש הביטוי, בכל הצורות שלו, הוא חלק מזכויות האדם הבסיסיות. עם זאת, ההתבטאויות שלי במהלך מסיבת העיתונאית בפסטיבל היו לא אינטליגנטיות, שנויות במחלוקת ופוגעות ללא צורך", אמר בתגובה למכתב.

   

  "הנקודה שניסיתי להציג היתה שהפוטנציאל של אכזריות קיצונית, נוכחת בכל אדם, ולא משנה המוצא הלאומי או האתני שלו, המעמד או הדת שלו",

  הסביר פון טרייר, שבוודאי אינו מזדהה עם צביונו של המשטר באיראן. "אם רק ננסה להסביר אסונות היסטוריים באמצעות אכזריותם של איניווידואלים, אנחנו עלולים להרוס את היכולת להבין את המכניזם האנושי - משהו שנדרש כדי למנוע פשעים עתידיים נגד האנושות".

   

  יש לציין כי לאיראנים יש חשבון עם מארגני פסטיבל קאן, שפתחו נגדם חזית שהדהדה בכל העולם. עוד לפני האירוע הוכרז כי איגוד הבמאים הצרפתים יעניק את פרס "כרכרת הזהב" לבמאי האיראני ג'וואד פנאהי על אומץ לבו במאבקו מול משטר האייטולות, שהביא לכליאתו. כמו כן, זכה הבמאי מוחמד ראסולוף לפרס הבימוי במסגרת "מבט אחר", לאחר שגם הוא נאסר בגלל מחאותיו נגד השלטון. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים