שתף קטע נבחר

האם הרב הראשי ימשיך לכהן ללא הגבלה?

החוק קובע כי רבנים ראשיים נבחרים לכהונה בת 10 שנים. הצעה חדשה, שאושרה בקריאה טרומית, מאפשרת להם להיבחר שוב ושוב. ח"כ הורוביץ: "זו חקיקה למען הרב עמאר"

לא רב לו: הצעת חוק להארכה בלתי-מוגבלת של כהונת הרבנים הראשיים עברה בצהריים (יום ד') במליאת הכנסת. ההצעה, פרי יוזמה של ח"כ אלי אפללו (קדימה) ועוד 19 חכ"ים מסיעות אחרות, קיבלה את תמיכת הממשלה וזכתה לרוב גדול.

 

  •   

 

בתחילת השבוע אישרה ועדת השרים את הצעת החוק. שרי ש"ס והליכוד תמכו בה, ואילו השר דניאל הרשקוביץ התנגד ואמר כי היא מטילה דופי ברבנים הראשיים לשעבר, שמהם נמנעה הזכות להתמודד שנית.

 

"הזכות לבחור ולהיבחר הינה זכות יסוד חוקתית מוכרת במדינת ישראל", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק, "אך עם זאת, חוק הרבנות הראשית אינו מאפשר לרב ראשי לישראל להציג את מועמדותו לבחירה לכהונה הסמוכה לכהונתו, ובכך פוגע בזכותו להיבחר".

 

חברי כנסת בודדים הצביעו נגד ההצעה. אחד מהם, ניצן הורוביץ, טען כי מדובר ב"חקיקה אישית מובהקת, בניגוד גמור לנורמות החוקתיות. שמו האמיתי של החוק צריך להיות 'חוק עמאר'. כהונת הרבנים הראשיים הוגבלה בחוק לעשר שנים. הצעת החוק החדשה מאריכה אותה עד אין קץ, ותחול כבר על הרבנים הנוכחיים – גם זאת בניגוד גמור לנורמה שלא משנים את כללי המשחק באמצע.

 

מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, אמר כי "הצעת החוק אינה ראויה לבוא בספר החוקים. משל היו מלכים ובני מלכים, יזכו הרבנים הראשיים - אם לא להלכה אז למעשה - בכהונה לכל חייהם. ובשל מה זכה הרב עמאר בכבוד הזה? בשל המתינות שבה נהג בגיורי צה"ל? בשל ההחמרה שהחמיר בהלכות השמיטה שכמעט המיטה אסון על החקלאות בישראל? בשל ההתבטלות שהוא ועמיתו הרב מצגר נוהגים בה כלפי הרבנים החרדים?

 

"תחת לבטל את הרבנות הראשית המתחרדת להמאיס או לפחות לדלל את סמכויותיה בהתמדה למען תחדל מלהתעלל בציבור, החליטה כנסת

ישראל, בתמיכת חברי כנסת מקדימה ומעבודה, לבצר את מעמד ראשיה".

 

מתנועת "נאמני תורה ועבודה" נמסר: "אנו תומכים בבחינת חוק הרבנות הראשית לישראל. העברת הדיון לוועדה תאפשר לשנות את החוק, להרחיב ולגוון את הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים. בניגוד להתלהמות של גורמים שונים כנגד הצעת החוק, היא איננה מאריכה את הכהונה, אלא מאפשרת התמודדות נוספת. העיקרון של כהונה מוגבלת לזמן, ולאחריה התמודדות נוספת, צריך לחול בכל דרגי הרבנות, מרבני היישובים והשכונות, ועד רבני הערים והרבנים הראשיים לישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עמאר. יוכל להמשיך לכהן?
צילום: ירון ברנר
מומלצים