שתף קטע נבחר

בשל לחץ מימין ומשמאל: דחייה בתוכנית לבדואים

ביום ראשון היתה הממשלה אמורה לדון בתוכנית ליישוב הבדואים בנגב, אך התוכנית עוררה התנגדות רבה, בשל הכוונה לחלק לבדואים בנגב מאות אלפי דונמים. מנכ"ל משרד ראש הממשלה: "צריך לעשות מה שנכון לנגב. הבדואים לא יתאיידו"

דחייה של הרגע האחרון בדיון בתוכנית לבדואים: משרד ראש הממשלה החליט לדחות את מועד הצגת דו"ח יישוב הבדואים בנגב וכן את ההצבעה בממשלה על הדו"ח. אתמול (יום ג') נשלח הדו"ח לשרים, אולם בשל התנגדויות ולחצים שמופעלים על משרד ראש הממשלה, ההצבעה שאמורה היתה להתקיים ביום ראשון הקרוב נדחתה למועד לא ידוע, וכך גם מסיבת העתונאים שהיתה אמורה להתקיים מחר, בה היה אמור להיות מוצג הדו"ח.

 

בתחילת השבוע פורסם לראשונה ב-ynet, כי גרסה סופית של המסמך גובשה לאחרונה, ומנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל

גבאי תכנן להביא את התוכנית לאישור כבר בשבוע הבא.

 

אולם, הדו"ח שהופץ בקרב גורמים שונים כבר עורר התנגדות רבה, בשל הכוונה לחלק לבדואים בנגב מאות אלפי דונמים, על מנת ליישבם ביישובי קבע מוסדרים. לחץ רב מופעל הן מימין והן משמאל בטענה שספר אם הבדואים, שבמשך עשרות שנים סירבו לכל הצעה להתיישב ביישובים מוסדרים, זכאים כעת לקבל כ-50% מן האדמות שעליהן הם יושבים כיום ברחבי הנגב.

 

על-פי התוכנית שגובשה, ברשות המיוחדת שהוקמה לצורך העניין, התנהל משא ומתן אינטנסיבי עם הבדואים בנגב וכן תוגבר האכיפה כדי למנוע השתלטות על קרקעות שלא על פי חוק. התהליך של יישוב הבדואים מחדש אמור לערוך כמה שנים ובמסגרתו יקבלו הבדואים לא רק אדמות, אלא גם תשתיות מוכנות וסיוע מן המדינה כדי לבנות את בתיהם. אתמול נערך לעיתונאים סיור ברחבי הנגב על מנת להציג את התכניות בפני הציבור.

 

גבאי אמר: "יש פה תחושת דחיפות. אין ויכוח על הדחיפות לפתור את בעיית הבדואים. המצב היום לא מתפתח לטובת אף אחד. הבדואים לא

 יכולים לתכנן כראוי את חייהם, הנגב מתמלא בביוב. אנו קרובים לנקודת האל חזור. חובת המדינה לקחת את הנושא הזה ולהציג מתווה ליישום. זה חייב להגיע להכרעה מדינית של הממשלה".

 

מנכ"ל משרד ראש הממשלה הוסיף: "צריכה להיות נחישות ממשלתית ליישם. כשהממשלה רוצה והכוחות ערוכים זה מתרחש. התכנון קיים וגם הנכונות הממשלתית. מרגע שיש החלטה, אנו יודעים לטפל. תהיה ביקורת, נשמע הכל מכל כיוון. גם אם כולם צודקים, צריך לעשות מה שנכון לנגב. הבדואים לא יתאיידו. צריך למצוא פתרון שניתן ליישם".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 31/05/2011 23:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוהל בדואים בערבה
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים