שתף קטע נבחר

בכיר פלסטיני: נהיה כמו התוניסאים והמצרים

הנציג הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, סבור שאם מיליון בני אדם ברחבי העולם ייצאו לרחובות, לנשיא האמריקני לא יהיה תירוץ להטיל וטו על הכרה במדינה עצמאית. "זה לא רק קרב של פוליטיקאים, זה קרב של כל העם הפלסטיני"

העם הפלסטיני מוכן למלא את הרחובות וללכת בעקבות תוניסיה ומצרים בדרך למאבקו לסיום הכיבוש הישראלי ולזכות בעצמאות. כך אמר אמש (יום ד') הנציג הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור. לדבריו, לקראת ספטמבר, מקווים הפלסטינים להצליח לשכנע מדינות, מנהיגים פוליטיים ומיליוני תומכים לגבות את דרישתם להכרה במדינה עצמאית.

 

 

ארצות הברית היא המכשול העיקרי שעומד בפני הפלסטינים, בשל זכות הטלת הווטו שנמצאת בידיה. מועצת הביטחון של האו"ם, בה חברות 15 מדינות, חייבת להסכים להכרה במדינה פלסטינית לפני שהדבר יעבור להצבעת 192 המדינות החברות באו"ם. גם אם ארצות הברית לא תשתמש בזכות הווטו, וההצבעה תעבור לאסיפה הכללית, זקוקים הפלסטינים לרוב של שני שלישים.


מקווים לתמיכה עולמית. ריאד מנסור (צילום: AP)

 

לדברי מנסור, מטרתם העיקרית של הפלסטינים בחודשים הקרובים היא להגדיל את כמות המדינות שתומכות במדינה פלסטינית, מ-112 כיום (כ-58.3%) ל-130 או 140, וכן להגביר את הלחץ על הנשיא האמריקני, ברק אובמה.

 

"אני צריך לגייס תמיכה רבה, גם בשטח וגם בחזית הפוליטית, כדי שיהיה סיכוי גדול ככל הניתן שנזכה להכרה בספטמבר", אמר מנסור. "הקרב הזה הוא לא קרב של כמה דיפלומטים ופוליטיקאים. זה קרב של כל העם הפלסטיני".

 

לדבריו, הפלסטינים כבר מוכנים לצאת לרחובות. "בדיוק כמו המצרים, התוניסאים, וערבים אחרים שהחליטו לקחת את גורלם בידיהם".

 

מנסור טען כי המחאה עשויה לצוץ לא רק בשטחים הפלסטינים אלא גם בכל מקום אחר בעולם. "אם מאות אלפי הפלסטינים יצאו לרחובות שבוע אחרי שבוע, ויביעו את רצונם לסיים את הכיבוש ולזכות בעצמאות, ייתכן שיצטרפו אליהם מיליון תומכים מכל העולם, מאינדונזיה ומארצות הברית ומאירופה. מה יעשה הנשיא אובמה במקרה כזה? איזה טיעון יהיה לו להתעלם מהבקשה הזו, שתגיע לא רק מהנהגת הרשות אלא מכל העם הפלסטיני?"

 

עם זאת, אמר מנסור כי לא מספיק לקיים רק פעילויות דיפלומטיות והפגנות. "יש לנו שיטות אחרות שאנחנו יכולים להשתמש בהן, שיטות שיקשו מאוד לחסום אותנו ולהפריע לנו בדרך להכרה במדינה", טען. הוא סרב לפרט לאילו שיטות התכוון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוכנים לצאת לרחובות. מנסור
צילום: רויטרס
"אם מיליון תומכים יפגינו, מה יהיה התירוץ של אובמה?". יום הנכבה
צילום: AFP
מומלצים